İslam’da Evrim Var mı Yok mu?

Genç Dergisi, 131. sayısında “evrim” hakkında bir dosya hazırladı. Alanında uzman isimlerle yapılan ziyaretlerle “İslam’da evrim var mı yok mu?” konusu aydınlatılmaya çalışılıyor.

“Bu ay huzurlarınıza dopdolu ve nitelikli bir dosya konusu ile çıkıyoruz. Özellikle son senelerde genç neslin gündeminden hiç düşmeyen, hatta bazı zamanlarda zihnî enerjimizin bütününü tükettiğimiz evrimi enine boyuna incelediğimiz bir sayı sizleri bilave ediyor. Evrim nedir? İslam ’da evrim inancı var mıdır? Klasik ve modern dönemde batılı düşünürler ve İslam düşünürleri evrime nasıl bakıyorlardı? 2017 Ağustos sayımızda bunlar ve bunlar gibi evrime dair birçok soruya sarihlik getirecek nitelikle bir dosya hazırladık sizler için. Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bvefatı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar ve Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sifil ile evrimi konuştuğumuz müzakereler yer alıyor. Muaz Erdem ’in dosyayı hazırladığı sayımızda Ali Can ’ın da yazısı bulunuyor.

Bunların dışında Klinik Psikolog Prof. Dr. Kemal Sayar, Prof. Dr. Kudret Bülbül ve Hulud Saka ile de müzakereler mevcut.

Okurlarımızın çokça istifade edebileceği dolu dolu bir sayı olmasını umuyoruz.

Ağustos ayının hakkımızda hayırlı olması ve hayırlı işlerde koşturduğumuz bir ay olması duası ile;

Eylül ayında görüşmek üzere…

EDİTÖRDEN / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

Soru ’n Yoksa Sorun Var!

Birkaç ay önce, haylidir görmediğim genç kardeşlerimden birisiyle karşılaştım. Uzunca hasbihal ettik, konu konuyu açtı. Sözün bir kısmında, kendisine üniversitedeki derslerinin haricinde, kültürel ya da manevi anlamda hayatını beslemek adına herhangi bir ilim halkasına, herhangi bir gönül açıcı sohbete katılıp katılmadığını sordum. Yaptıklarından bahsetti ve sonra aramızda şöyle bir konuşma geçti:

– Bir sohbete katılıyordum, lakin orayı bıraktım.

– Neden bıraktın, hayırdır?

– Doğrusu beni açmadı o etraf. Enteresan geldi.

– Neydi enteresan olan?

– O sohbete katılan gençlerin merak duygusu çok azdı, kendilerinde birçok meseleye karşı hiçbir tasa yok gibiydi sanki, her şey tastamam, her soru çözülmüş, her sorun halledilmiş gibiydi. Bana göre değildi, gidemedim pek fazla…

Kanaatim oydu ki, sadece kendisi adına değil, büyük bir gençlik kesimi adına önemli tümcelerdi bunlar, not etmiştim bir yere. Geçenlerde de, evrim meselesi yeniden ülke gündemine taşındığında, birçok gencin “mesele bundan ibarettir, filan görüşleri hiç dinlemeyin, fazla dalmayın, aman girmeyin” gibi sözlere pek de aldırış etmediğini, konuyu derinlemesine çözme, değişik fikirleri dinleyip sonunda kendi kararlarını verme isteğinde olduğunu görmüştüm. Soruları vardı gençlerin, güç soruları, ve bu soruların kolay, basit cevapları kendilerini rahatsız ediyordu, muhalifini yok sayan insanlardan ya da etraflardan hoşlanmıyorlardı, bu aşikardı.

Bu iki gösterge biz GENÇ ailesi için hoş işaretlerdi doğrusu. Çünkü biz de inanıyoruz ki genç insan sorusu olan insandır, genç insan hakikatin peşinde bedel ödemeye, çaba sürüklemeye taliptir. Sorularımız biterse arayış biter, kafa karıştırdığı söylenip üstü örtülen meseleleri cesaretle ele alamazsak, değişik fikirlerin seviyeli bir biçimde konuşulduğu, tartışıldığı abuhavaları yok etmek istersek, vehimlere, zanlara, hurafelere teslim oluruz. Herhangi bir konuda söylenilenleri duymazsak, değişik anlayışları görmez ve göstermezsek sığ ve taassup dolu bir dünya inşa etmiş oluruz.

Bu anlayışla, evrim konusunu masaya yatırıyoruz bu ay. Çünkü gençler bu konuyu kâh iman meselesi gibi tartışıyor, kah bilimsel bir başlık olarak konuşuyor, kah ucu acaba nereye çıkacak diye merak ediyor. Bu hassas konuyu özenle ele aldık, neler konuşulmuş, karşıt görüşler neler, uzmanlar neler söylüyor, masaya yatırdık. “Ne gerek vardı?” diyenler, “kafaları karıştırmayın” diyenler olacaktır belli, lakin biz seçimimizi “sorusu olan, merak duygusunu kaybetmemiş, meseleleri geniş bakış açılarıyla ele alma cesareti taşıyan, değişik fikirlerden korkmayan, güç konuları seven, hakikati taassupsuz arayan” gençlerden yana kullandık. Bizimki de bir stil meselesi sonuçta, iman meselesi değil.

Eylül ayında görüşmek üzere. Muhabbetle kalınız…

SORDUK ÖĞRENDİK / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

GENÇ Kamplar Sizleri Bilave ediyor

Gençliğe, Kültüre, Eğitime Yatırımdır GENÇ Betül Soysal Bozdoğan

Adam Gibi GENÇ Serdar Eryılmaz

Gençleri Olgunlaştırıyorsunuz Ömer Erdem Koçak

TÜRKİYE GÜNDEMİ / SALİH YÜZGENÇ

Haber Başlıkları Şöyle:

– Gençliğin Başına Sporcu Bakan

– Nihayet: Özel Yurtlarda Yeni Dönem Başlıyor

– Harç Parası Bulamayan Gençlerden 6 Bin TL Btümörs Veren Üniversitelere

– “Dünya Bizi Bilave ediyor” Seferlerine Devam!

Ne Var Ne Yok?

– Kurban Bayramı 1 Eylül ’de

– Bayram Paylaşınca Hoş

– Son 1 Ayda Afetler Korkuttu

DÜNYA GÜNDEMİ / BEYTULLAH DEMİRCİOĞLU

Haber Başlıkları Şöyle:

– Tehlikenin Farkında mıyız? Mescid-i Aksa Elimizden Kayıyor

– Bağımsız Kürdistan ve İsrail

– DAİŞ Yenildi Ama Gölgesi Hâlâ Bölgede

– ABD Kan ve Servet Döktü Kazanan İran Oldu

– Ümmetin Kaybolan Nesilleri

– Katolik Kilisesinin Lekeli Suratı

GENÇ PEYGAMBER DOSTLARI / MEHMET LÜTFİ ARSLAN

Kader Algoritması

Ortadaki oyun dünya üzerindeki insan sayısı kadar başrol oyuncusu olan, dahası bu oyuncuların sreyleri, sopları ve nesilleri ile de irtibatlı muhteşem ötesi bir algoritmadır. Bu kadar değişik oyunun, oyuncuyun ve iradenin birbiri ile kesişmesi, buluşması ve ayrışması ile ortaya çıkan manzara karşısında bize düşen sadece hayrettir.

DOSYA / MUAZ ERDEM

AKLI DÜŞÜNCESİ YOK SAY ADI EVRİM OLSUN

Milli Eğitim Bakanlığı geçenlerde iki senedir üzerinde çalıştığı müfredat değişikliklerinin bir sonucu olarak lise son sınıf biyoloji kitaplarında yer alan “Hayatın Başlangıcı ve Evrim” ünitesini, “Canlılar ve Çevre” başlıklı bir ünite ile değiştirdi. Olay basına “evrim müfredattan çıkartıldı” başlığı ile yansırken MEB uzmanları yapılan farklılığın gerekçesini “konunun tartışılabilir ve çocukların anlama kapasitesinin üstünde olması” şeklinde açıkladılar. Senelerdir kavga konusu olan evrim aslında hep dinin alanını daraltmak ve eksiltmek için kullanılan bir ideolojik silah olmuş. Hakikat kaygısı ile değil dini ve dindarın pak imanını bulandırmak için kullanılmış ve zamanla bir cins kutsal ineğe dönüşmüş. Nereden geldiğimizi hiç ispatlayamayacak insanlar şimdi bizden bilimsellik diyerek kendi gayblarına iman etmemizi istiyorlar. Evrim münakaşaları ile önümüze gelen tuzağa düşmeyeceğiz. Biz nereden geldiğimizi biliyor ama esas önemli sorunun nereye gideceğimiz olduğunu düşünüyoruz. Peygamberlerin, hak dostlarının, salih ve sadıkların bildirdiği oluşumun huzurlu abuhavayı dururken bilimsellik diye inanmaya zorlandığımız bilinmezliği pazarlayanlar; zihnimizle alay eden, kalbimize kasteden sefih ve sefillerdir.

– Evrim Karşısında Müslüman Ve Tanrıtanımaz Doç. Dr Habip Türker – İbn Haldun Üniversitesi Felsefe Bvefatı

B-ALAKANİZE / SEVŞEHİRAY KÖSEBALABAN

Kimliğimi Kaybettim, Hükümsüzdür

“Reeli insanlarla ölçerek değil, insanları asılla ölçerek tanı!” Hz. Ali

DOSYA / ALİ CAN

Evrim Teorisi ve Fikirlerin Evrimi

Hayat, Allah ’ın sıfatlarındandır. Madde cansız ve ölüdür. Allah yaratma iradesi ile cansız ve ölü maddelerden hayatı çıkarmıştır. Kur ’an-ı Kerim ’de şöyle buyurulur: “Bir şeyi dilediği zaman, O ’nun emri o şeye ancak “Ol!” demektir. O da hemen oluverir” Yasin 82.

PORTRE / YUSUF PAKCAN

Bir Osmanlı Kahramanı Zenci Musa

“Eşref Bey ’in emir eri Zenci Musa

İsa Peygambere omuzlarını ödünç verir

Ve Peygamber bu sayede göğe tırmanabilir”

Mehmed Akif Ersoy

MANEVÎ KARAKTERİN İNŞASI / ADEM ERGÜL

Balaka Ne Zaman Âmâlaştırır?

Balakanin cehâlet karanlığını aydınlatan bir ışık değil de bireye perde oluşu, çoğu zaman az bilmişliğin de bir sonucudur. Hakikat arayıcısına düşen misyon, tevazuyu elden bırakmadan anlamaya odaklanmak, daha iyi bilenlerin yanında bir öğrenci olmaktan çekinmemektir.

GÖNÜL DERÂHINDAN HİKMETLER / OSMAN NURİ TOPBAŞ

Tekâmül etmiş bir kalp için mikrodan makroya her şey, ilâhî azamet tecellileri ve kudret akışlarının bir ibret ve hikmet sergisi durumunda…

CAN DAMLALARI / ALİCAN TATLI

Kıssadan Hisseler

Mutlu Bir Yuvanın Sırları:

-Kusurları Deşifre Etmeyin!

-Hep Ben Bilirim Demeyin!

-Her Şey Bittiyse Rol Yapın!

Mesnevi ’den

– Neyinizi Bölüşemiyorsunuz!

KIZIL ELMA / GÖKHAN GÖKÇEK

Eskimeyecek Bir Eser: Kutadgu Bilig

“Gönlünü ve dilini doğru yakala!” “Her bakımdan bütün zengin olmak istersen, kanaatkâr ol. Böylece kendi nasibini elde etmiş olursun.” “Huzur istersen zahmet ile birlikte kazanç. Sevinç istersen kaygı ile birlikte buluntümör.” “Menfaat sandalyeye benzer; başında taşırsan seni küçültür, ayağının altına alırsan seni yükseltir.” “Söz ağızda iken sahibinin esiridir, ağızdan çıktıktan sonra sahibi onun esiridir.”

TEN KAFESİ / YUNUS EMRE TOZAL

Kurtuba ’da Yükselen Endülüs Medeniyeti

”Ger Endülüs olmasa ziyâdâr, / Kim Avrupa ’yı ederdi bidâr / Şayet Endülüs ışık saçmasaydı, Avrupa ’yı balakasizlik uykusundan kim uyandırırdı?” / Ziyâ Paşa

“Mağriplilerden çok dostum oldu. Bence İspanya ’ya doğru düşünmeyi öğreten onlardır!” Cervantes

ENSAR / HATİCE SARI TAN

#Emani

Bütün üç gün boyunca karnında can veren bebeğini yabancı bir ülkede olduğunuz için aldıramayıp hayatınızı riske atmanın nasıl bir şey olduğunu tahayyül edebiliyor musunuz? Ben edemiyordum, ta ki o telefona kadar.

KELEBEK ABUHAVAYI / HALİT YASİR ÖZOĞUL

İstikrar

İstikâmeti bulmak ve bilmek koşul. Az da olsa dâimî yapılan ibadetlerin daha efdâl olması da mükemmel bir nasihat. Ama istikâmeti bilmek, bulmak da yeterli değil. Onun yolculuğuna istikrarı ilave etmek, hatta geri sökülmez bir biçimde onun montajını yapmak gerekiyor.

YARIM DERVİŞ / SİNAN ÖZGENÇ

Ecdadınız Kim?

1848-49 yıllarında Osmanlı ’ya sığınan Macar ve Polonyalı sığınmacıları vermemek için savaşa girmeyi göze aldığımız, Avrupa ’nın en güçlü iki devleti Avusturya ve Rusya idi. Sultan Abdülmecid, şayet sığınmacılar kendilerine teslim edilmezse bize savaş açacaklarını ilan eden bu iki devletin ültimatomlarına şu sözlerle cevap vermişti “Tacımı veririm, tahtımı veririm fakat devletime sığınanları asla geri vermem!”

KELİMELER / RABİA GÜLCAN KARDAŞ

Eyvah! Hem Makûs Hem Meşhur Romanlar

Bana çok soruyorlar, “Çocuğum şu yaşta, ne okusun?” diye. Evvela, önceden neler okumuş, hangi kitapları sevmiş onları soruyorum.Fakat asıl sormak istediğim sen ne okuyorsun? Onun beğenmediğin kitaplarını okudun mu, onunla ortak bir noktada buluşabilmek için?

BAGAMOYO / HAŞİM AKIN

Secdenin Doyumsuz Tadı

Abdestlerimizi tazeledik. İkindi namazını yeni imanla tanışmış kardeşlerimizle birlikte kıldık. Onlarla aynı safı ve secdeyi paylaşmak da ayrı bir hazdı doğrusu… Onların hangisi abdest aldı? Nasıl namaz kıldılar? diye de sormayacaksınız biliyorum. Allah için eğilmiş başlar vardı. En unutulmaz secdenin mekânı olarak.

SÖYLENMELER / AYŞEGÜL GENÇ

Mahcup Kalplerden Bir Dağ

İnsan zayıf olduğunda mı suç işler, güçlü olduğunda mı? İnsan kimin zayıfıdır, kimin mazlumudur? Kimin güçlüsü kimin zalimidir? Kitabımıza göre insan önce kendinin zalimi ve kendinin mazlumudur. Yaratılış gayesinin dışına çıktığında kendi kendine zulmeder, kendi canını yakar.

HAYROLA / MEHMET EMİN OKUR

Topic Olmayalım İbnü ’l Vakt Olalım

On Esasa On Satır: Vukuf-i Kalbi

Ali ile Babası

OKURSANIZ / YUSUF PAKCAN

– Okumadığım Kitaplar

– Marifetnâme ’yi Osmanlıcadan Okumak

– Bu Kitaplar GENÇ ’ken Okunmalı!

– Espri Dergiciliğinde Kısır Döngü

– Notlar…

BKZ: EV / MUHAMMET SAMİ YAYLALI

– Çadırdan Eve

– Peygamber Efendimizin s.a.v. Evi

– Afrika ’da Evler ve Japon Evleri

– Allah ’ın Evlerinden Bir Ev

– Evlerin Önüne Yazılan Türküler

– Evcilik Oyununu Oynamayan Çocuklar Evlenemezler!

– Ev Alma Komşu Al

– Ölüler Evinden Anılar

– Serbest Şiir Gökdelenlerden de Sorumlu

– Evsizler için Minimal Evler Yapabiliriz

– Evim Hoş Evim

– Bizimkiler

– Beytullah Küp Değil

BİLİŞİM / MUHAMMED MURAT TUTAR

Dikkat! Bu Haber İnternetten Alışveriş Yapanlara

Tek Tıkla Yazılımları Yükleyin Ayın Sitesi: “ninite.com”

Tatilde Rotanızı Kaybetmeyin

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

GÖNÜLLÜ HABERLER

– GENÇ Kampa Hazır Olun

– Unutursak Kalbimiz Kurusun

– Geç Kalma, GENÇ Kal!

– Dünya Bizi Bilave ediyor

– Bir Düşüncesin Var mı?

– Düzce GENÇ ’leşiyor!

– Malatya Seni Bilave ediyor!

– TİKA ile Tecrübe Paylaşım Programı Başlıyor!

– Konya Beyşehir ’de Kamp Var!

– Öksüzler Köyüne Gidiyoruz

RESİM / HALİL İBRAHİM KURUCAN

Fotoğrafta Işığı Doğru Kullanmak

Halil İbrahim Kurucan siz okuyucularımızın fotoğraflarını değerlendiriyor. Resim göndermek için: [email protected]

YAZI ATÖLYESİ / METİN KARABAŞOĞLU

Usta yazar Metin Karabaşoğlu, yazar adaylarının gönderdiği yazıları açıklıyor. Birbirinden hoş, taze hikâyeler Karabaşoğlu ’nun elinden geçme; tavsiyesini alma imkânı buluyor!

GEZİ-YORUM / HANDE BERRA

Lanetli Tılsım

Belkıs ’ın Saray ’ında birkaç taş duvar, tahtının gölgelendiği on bir sütun yok artık. Hamamdan geriye kalan sadece iki oluk, keçiler yayılıyor kıyısında. Suratlarca sene evvel kölelerin itinayla yerleştirdiği taşın üstünde bir çoban oturuyor…

ÖDÜLLÜ TEST / AYŞE YAZICILAR

10 Soruda Aziz Sancar

23 Ağustos ’a kadar tüm sorulara doğru cevap veren 1 bireye, Cahit Zarifoğlu ’nun kitap setini 13 kitap hediye ediyoruz.

[email protected]

Geçen Sayının Talihlisi: Elif Sena Gelgör

Ağustos ayı ziyaretlerimiz ise şöyle:

Ebubekir Sifil: Bir Müslüman Olarak Evrimi Savunmak Mümkün Değil Konuşan: Esat Mücahit Eskimez

Mehmet Bayrakdar: Ol Dedi Oldu Ama Nasıl Oldu? Konuşan: Ömer Faruk Özbil

Kemal Sayar: Kalbimizle Düşünemiyorsak Düşünemiyoruz Demektir Konuşan: Yusuf Pakcan

Hulud Saka: “Adaletli Bir Savaş Olsaydı Kendi Ülkemizde Olurduk” Konuşan: Hatice Sarı Tan

Prof. Dr. Kudret Bülbül: İdealist Gençler Kariyerist, Kariyerist Gençler İdealist Değil Konuşan: Abdullah Güner

GENÇ Dergisi`nin ve Tarih Gastesi`nin kapakları alttadır. Eylül ayında görüşmek üzere, afiyette kalınız…

Ayrıntılı Balaka: www.gencdergisi.com

İslama Doğru

Yorum yapın