Rasulullah’ı Yeniden Dinlemek

Altınoluk Dergisi, 378. sayısında “Arafat ve Mina’da Rasulullah’ı Yine Dinlemek” kapağıyla okuyucularını selamlıyor. Mecmuanın 32. sene hediyesi Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin “Ebediyet Yolculuğu” isimli kitabı.

Altınoluk Dergisi bu ay sunuş yazısında şöyle ibraz ediliyor:

“Müslümanlar olarak şahsiyet formatımızın yara alıp almadığını, bozulmaya maruz kalıp kalmadığını sürekli sorgulama sorumluluğumuz var.

Bir kere yola girince, her şey sonsuza kadar sırat-ı müstekıymde gitmeyebiliyor.

Kalbin değişip dönüşebilen bir şey olduğunu biliyoruz.

Yani sürekli nitelik hakimiyetine gereksinim var.

Nasıl yapılacak nitelik hakimiyeti?

Bir ana format bulunacak. Hani tabir yerindeyse “fabrika ayarları.”

Tamirciler, tamir ettikleri şeyin ana formatını öğrenirler, ona göre bozulmayı ve tamiri gerçekleştirirler.

Bir hekime ya da psikoloğa başvurursanız, vücudun ya da ruhun – usun ana formatlarına göre teşhis ve rehabilitasyon uygularlar. Bir gönül hekimi de, kalbin format bozulmasını ve rehabilitasyonsini öğrenir, ona göre yol gösterir.

Müslümanlığın ana formatını Kur ’an-ı Kerim ve Rasulullah ’ın söz ve fiilleri tanımlar. Bütün format, Rasulullah ’ın “Canlı Kur ’an” diye belirlenen muazzez hayatıdır.

Altınoluk olarak zaman zaman ya Kur ’an ’dan yola çıkarak ya da Rasulullah sallallahü aleyhni ve sellemin hayat çerçevesine atıfta bulunarak yol işaretlerini sunmaya gayret ediyoruz.

Bu sayımızda, mü ’minler mukaddes beldelere, mukaddes bir yolculuğa hazırlanırken, biz de herkesin önüne, Rasulullah s.a.v. Efendimiz ’in Veda Haccı ’nda, Arafat ’ta ve Mina ’da, insanlığa seslenirken tabir yerindeyse altını çizdiği ana İslam ve insanlık kriterlerini getirelim istedik.

Bunlar, Rasulullah ’ın sanki “İnsanlık benden bir kere daha duysun” kabilinden andırdırdığı ölçülerdir.

İnsanlık duysun, diye, evet.

Ama öncelikle Müslümanlar duysun, ümmet duysun, ve insanlığın önünde bir “İnsanlık nümunesi” oluşsun diye…

Allah Teala bir sorumluluk yüklemiş Müslümanlara:

“İçinizden hayra çağıran, iyiliği buyurup makûsluktan men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır.” Al-i İmran, 104

O sorumluluk icra edilirse, “Hayırlı bir ümmet” inşa edilmiş olacağını yeniden Allah Teala bildiriyor:

“Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği buyurur, makûsluktan vazgeçirmeğe çalışır ve Allah ’a inanırsınız.” Al-i İmran, 110

Rasulullah s.a.v. “Tanık ol Yarab!” diye diye, beyanname ettiği dinin, ana çerçevesini, bir kere daha zekâlara kazımaya çalışıyor.

“Birbirinizin boynunu vurmayın!” diyor.

“Kardeşsiniz” diyor.

“Beyazın kara renkliye bir üstünlüğü yoktur” diyor.

“Bayanlarınızın hukukunu gözetin” diyor.

“İblise karşı müteyakkız olun!” diyor.

Ne dersiniz, Rasulullah ’ın bu çağrıları bugün de, öncelikle bizlere hitap etmiyor mu?

Altınoluk “Gelin, diyor, bu kez şahsiyetlerimizi Rasulullah Efendimizin Veda Hutbesinde çerçevesini çizdiği İslam kişiliğiyle sîgaya çekelim.” diyor.

Hac yolculuğuna çıkanlarımız ya da çıkmayanlarımız, ama her biri Müslümanlık sınavını vermekten sorumlu olanlarımız olarak, sürekli nitelik hakimiyeti yaptırmak durumundayız. Rabbimiz işimizi kolaylaştırsın. Amin.

Aziz okuyucu,

Muhterem Osman Nuri Topbaş Öğretmenimizin hazırladığı “Ebediyet Yolculuğu” isimli hediye kitabımız çıktı. Bu aydan itibaren sizlere ulaşmaya başlayacak. Okuyacak ve bu yolculuğun kaçınılmaz yolcusu olarak kendi kendimizi muhasebeye sevkedeceğiz. Rabbimiz işimizi kolaylaştırsın.

Sizleri Altınoluk ’la başbaşa vazgeçiyoruz, sağlıcakla kalınız, Allah ’a emanet olunuz.”

Ayrıntılı Bilgi: www.altinoluk.com.tr

İslama Doğru

Yorum yapın