Editörden Sor Kitabı

Okur Dergisi ’nin 3. sayısı çıktı. Kapak dosyası “Editörden Sor Kitabı” olan dergi değişik dünya görüşlerinden yayınevlerinin editörlerine “Sizin ilk 5 ’inizde hangi kitaplar var?” diye sordu. Şaşırtıcı sonuçların çıktığı bu dosya, “Nereden başlamalıyım?” diye merak edenlere de bir yol gösteriyor.

Okur ’un 3. sayısını sizlere sunmanın mutluluğu içerisindeyiz. Geri dönüşlerden kavrıyoruz ki Okur, şimdiden kültürel yaşamımızda önemli bir boşluğu doldurdu ve yerini sağlamlaştırdı. Katkı sağlayan herkese ayrı ayrı şükran borçluyuz.

Bu sayımızda bir soruşturma dosya hazırladık. Değişik dünya görüşlerinden yayınevlerinin editörlerine “Sizin ilk 5 ’inizde hangi kitaplar var?” diye sorduk. Şaşırtıcı sonuçlar çıktı ortaya. Herkesin ötekinin sesine sağır olduğu bir dünyada, “O ’nu” dinlemenin ne denli önemli olduğunu tekerrür vurgulamak istedik. Keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

Orta sayfa söyleşimizi Mustafa Özel ile yaptık. Kağıt para, ulus ve romanın nasıl aynı cümlenin içinde sıralandığını merak ediyorsanız bu sayfaların tamamını okumalısınız. Abdullah Harmancı ile “ne okur” köşesi için yaptığmız görüşmeyi, Kasım Küçükalp ile okuma üzerine yaptığmız sohbeti, bir bürokratın kitaplarla kurduğu ilişkiyi merak ettiğimiz Refik Tuzcuoğlu söyleşisini, Serap Ekizler Sönmez ile mimari üzerine yaptığımız konuşmayı ve seyahat okurlarının çok beğeneceğini düşündüğümüz Firari Yolcu isimli yeni kitabı vesilesiyle Adem Özköse ile buluşmamızı da dikkatlerinize sunmak isteriz. Ayrıca Beyoğlu ’nun en eski sahaflarından Emin Nedret İşli ile yaptığımız söyleşiyi de sıçramamanızı öneririz.

Fatih Yemini klasikleri sorgulayan çok özel bir yazı yazdı. M. Lütfi Arslan “Her Kitabı Okumalı mıyız?” diye sordu. Suavi Kemal Yazgıç yine kitap isimlerinden yola çıkarak “Çirkin Kitaplar”ı kaleme aldı. Metin Karabaşoğlu editörlük dersleri verdiği serisine bir hoş yazı daha ekledi. Ayşegül Genç, İbrahim Demirci, Turan Karataş, Turgay Bakırtaş, Süleyman Ragıp Yazıcılar, Rabia Gülcan Kardaş, Ayşenur Narboğa, Yusuf Turan Günaydın ve ismini buraya sığdıramayacağımız yazarlarımız değişik pencerelerden kitapların büyülü dünyalarını aralamaya çalıştılar.

Yeni bölümlerimizden Çizgi Roman’ı seveceğinizi düşünüyoruz. Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün kaç dile çevrildiğini merak ediyorsanız dergiye sondan başlamanızı öneririz. Okur yine onlarca köşe ve bvefatla, çeviri metinler ve haberlerle, kitap tahlil ve inceleme yazılarıyla zengin bir içerik sunmayı hedeflediğimiz bu sayıda 319 kitaptan bahsetmişiz. İyi okumalar dileriz.

Görüşlerinizi [email protected] ’a gönderebilirsiniz.

Not: Okur’a Türkiye’nin her yerinden kitapyurdu.com üzerinden erişmek muhtemel. Ayrıca Türkiye Diyanet Vakfı’nın tüm şubelerinde ve seçkin kitapçılarda bulunabiliyor.

Bu sayıda kimler var?

Abdullah Güner, Abdullah Harmancı, Adem Özköse, Ahmet Berberoğlu, Ahmet Taha Ercan, Ahmet Ünal, Ali Kemal Temizer, Ayşe Tuba Ayman, Ayşe Tuğba Silahtar, Ayşegül Genç, Ayşenur Narboğa, Bengisu Filiz, Burcu Bayer, Burhaneddin Kanlıoğlu, Charlotte Runcie, Cihan Aktaş, Devrim Çetinkaya, Dursun Ali Tökel, Elif Aydemir, Emin Nedret İşli, Emre Bayın, Esad Mücahit Eskimez, Eyüp Eymen, Fatma Kebire Gündüz, Fatma Özkaya, Gökhan Gökçek, Halil İbrahim Gürgenç, Hamit Kardaş, Handan Akdemir, Hatice Sarı Tan, Hevdan Sönmez, İbrahim Demirci, İbrahim Sucuoğlu, İremnur Akkuş, İsmail Güleç, Kasım Küçükalp, Leyla Alev, M. Fatih Yemini, Mathias Ênard, Mehmet Erken, Mehmet Lütfi Arslan, Metin Karabaşoğlu, Murat Bozkurt, Mustafa Bozoklu, Mustafa Kirenci, Mustafa Özel, Mücahid Emre Sever, Nazlı Berivan Ak, Ömer Faruk Özbil, Rabia Gülcan Kardaş, Refik Tuzcuoğlu, Ruhan Bilkay, Salih Suratgenç, Salih Zeki Meriç, Sami Yaylalı, Serap Ekizler Sönmez, Suavi Kemal Yazgıç, Süleyman Ragıp Yazıcılar, Thea Lenarduzzi, Turan Karataş, Turgay Bakırtaş, Yunus Emre Tozal, Yusuf Korkmaz, Yusuf Temizcan, Yusuf Turan Günaydın

Ayrıntılı Bilgi: www.okurdergisi.com

İslama Doğru

Yorum yapın