Kazancını Nereye Harcadığına Bak!

Hasılatımızın hem parasal hem de manevi hayatımıza etkisi oldukça büyüktür. Peygamber Efendimiz s.a.v ve sahabenin en çok dikkat ettikleri hususlardan biri de helal lokma hassasiyetidir. Bu sebeple her müslüman nereden kazandığına ve hasılatını nereye tükettiğine dikkat etmelidir. Peki hasılatımızın hayır mı şer mi olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Hayatı kuyumcu terazisi hassâsiyetiyle yaşayan bir mü ’min için, her şey bir muhasebe imkânı verir.

Meselâ;

Bir mü ’min; bir gece seheri ihyâ edemediğinde, gündüzünü gözden geçirmelidir.

Gözü bir harama mı baktı? Kulağı bir gıybeti mi dinledi? Dili bir söylenti mi etti? Yahut palavra mı söyledi? Midesine bir kuşkulu lokma mı girdi?

KAZANCIMDA BİR KUSUR VAR MI NASIL ANLAYABİLİRİM?

Hasılatında bir kusur olup olmadığını görmek isteyen şahıs, parayı nereye sarf ettiğine bakmalıdır. Cebimizdeki parada bizim istemimiz yoktur. Paranın, bizim üzerimizde bir iradesi vardır. Zira para, geldiği doğrultuya gider. Helâl ve pak ise, hayır-hasenâta doğru gider. Haram ve kuşkulu ise; şerlere, israfa doğru akar, hebâ olur.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Yüzakı Dergisi, Sene: 2018 Ay: Şubat Sayı: 157

HELAL HASILAT İLE ALAKALI YAZILAR

HELÂL KAZANCIN HAYATINIZA ETKİSİ! HELÂL KAZANCIN ÖNEMİ HELAL HASILATTAKİ SIR NEDİR? İSLAM ’DA HELAL HARAM ŞEYLER HELAL VE HARAM LOKMA HELAL HASILAT HUSUSUNDA EBU HANİFE GİBİ OL! HELÂL KAZANCIN AYNASI

İslama Doğru

HASILAT VE İNFAK ÜZERİNE ÇOK İKAZLAR VAR