Sigara Yerine 10 Bin Kitap Aldı

Kayseri’de lise senelerinde kendisine sigara içmesi önerisinde bulunan dostlarına “ona vereceği parayla kitap alacağını” söyleyen 73 yaşındaki eğitimci Yusuf Özmerdivenli, bu lafını yarım yüzyılı aşkın zamandır tutuyor.

Kayseri’de lise senelerinde kendisine sigara içmesi önerisinde bulunan dostlarına “ona vereceği parayla kitap alacağını” söyleyen eğitimci Yusuf Özmerdivenli, yarım yüzyılı aşkın müddette 10 bin yapıtın sahibi oldu.

Sigaraya para vermek yerine şimdiye kadar 10 bin kitap alan 73 yaşındaki Özmerdivenli, müdür olduğu Fen Bilimleri Lisesinde talebelerine kitap sevgisi aşılamaya çalışıyor. Özmerdivenli, bir taraftan da talebelerini sigaradan uzak yakalamaya çalışıyor. Yusuf Özmerdivenli, bugün gençlerin en çok özendiği makûs alışkanlıklardan birinin de sigara olduğunu söyledi.

“SİGARA İÇMEYECEĞİM, O PARAYLA KİTAP ALACAĞIM”

Kayseri Lisesinde 1960’lı senelerde okuduğu yarıyılda dostlarının, babalarının verdiği harçlıkla sigara aldığını anlatan Özmerdivenli, “Bana da ‘İç Yusuf, bir taneden, iki taneden bir şey olmaz’ gibi telkinlerde bulundular. Ama ben ‘Sigara içmeyeceğim, o parayla kitap alacağım’ dedim. Sigara içseydim yandı gitti, duman olacaktı. Sigara içmemenin bana kazandırdığı servet, 10 bin ciltlik kütüphane.” diye konuştu.

“BU SİGARA İÇMEMENİN KAZANDIRDIĞI SERVETTİR”

Özmerdivenli, her çeşit yapıtın bulunduğu kütüphanesinde, daha önceki parayla 25 ve 50 kuruş yazan kitapların da yer aldığını belirtti.

Misyon yaptığı mektepte, fen bilimleri alanında “kütüphane hizmetini” sürdürdüğünü anlatan Özmerdivenli,”Talebelerime o duyguyu aşılamaya çalışıyorum. Konuttan kitapların bir kısmını götürüyorum, kütüphane sistemi uyguluyorum. Çok rakamda talebem bundan istifade ediyor, kitap okuma alışkanlığı kazanıyor. Bundan mutluluk dinliyorum. Bu bana sigara içmemenin 70 küsur yaşında olmama karşın kazandırdığı servettir. Sağlık güzergahından kazandırdığına gelince, bunu ancak Allah öğrenir ancak benden en az 15-20 yaş minik sigara içen dostlarımla koşuya da çıkarım, merdiven de çıkarım.” diye konuştu.

TALEBELERİNE MİSAL OLUYOR

Bugüne kadar bir hayli dostu ve talebesinin sigarayı vazgeçmesini sağladığına işaret eden Özmerdivenli, bir hatırasını şu laflarla paylaştı:

“Dershanede misyon yaptığım sırada bir talebem, her teneffüste sigara içmeye çıkıyordu. Bu vaziyet dikkatimi çekti. Geldi, oturdu, anlattı. ‘Dostlar evvel ikram ettiler, itinaydık, içiyoruz, dost kurbanıyız’ dedi. ‘Sana bu makûsluğu yaptılarsa o dostlarından azıcık uzak dur ve vazgeçmeye çalış’ dedim. Kendi yaşamımdan misal verdim. ‘Ben içmedim, halimden hoşnudum. Bu kadar bir servetin sahibi oldum sigara içmemekle, sana da öneri ederim’ dedim. Ona sigaranın hasarlarını anlatan kitaplar da verdim.

Yıllar sonra kendisiyle yine karşılaştım. Geldi elimi öptü, sarıldık. ‘Şimdi Erciyes Üniversitesinde doçentim. Çok teşekkür ederim, size minnet borçluyum. Sizin yolunuzdan gidiyorum, ben de sigaraya vereceğim parayı götürüyorum kitaba veriyorum, bin 650 kitabım oldu’ dedi.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın