Yozgat Belediyesi Sokak Kütüphaneleri Kurdu

Yozgat Belediyesi, şehirde kitap okuma oranını artırmak ve farkındalık oluşturmak için “cadde kütüphanesi” kurdu.

Belediye tarafından kentin iki değişik noktasında “cadde kütüphanesi” heyetti. Yozgat Otobüs Terminali yanındaki park alanında hizmete giren kütüphane için açılış merasimi tertip edildi.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, burada yaptığı konuşmada, son senelerde teknolojinin de büyümesiyle okuma alışkanlığının ehemmiyetli miktarda kaybedilmeye başlandığını söyledi. Belediye olarak okumanın ehemmiyetine dikkati sürüklemek istediklerini belirten Arslan, “Bunun için de şehirdeki belli parklarda, insanların toplu bulunduğu yerlerde ‘cadde kütüphanesi’ ismini verdiğimiz kitaplıklar kuruyoruz. Bunun dışında klimalı otobüs duraklarımız yapılacak. Bu otobüs duraklarında da kütüphanelerimiz olacak. Dolayısıyla şehrin emin başlı tam bölgelerinde cadde kütüphanelerini oluşturacağız.” dedi.

Kentte 5 kütüphaneyi daha kurma çalışmalarına başladıklarını anlatan Arslan, “Arza göre bunu arttırırız. Yeter ki arz olsun suratlarcasını da yaparız. İnsanlarımız buralarda, parklarda oturup boş şeylerle uğraşacaklarına, daha bereketli, daha hayırlı şeylerle uğraşsınlar.” dedi.

Vatandaşlara bu hizmetten yeterince istifade etmeleri çağrısında bulanan Arslan, herkesin kitap ve kitaplıklara sahip çıkmasını istedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın