Yayınlatmak mı Zor, Okutmak mı?

İlk rakamı ile kitap ve kültür dünyasında ehemmiyetli bir yer edinen OKUR Dergisi’nin 2. rakamı çıktı.

“Basmak mı Güç, Okumak mı?” dosya çalışmasıyla çıkan mecmuada, bir ürün olarak kitabın nasıl ortaya çıktığı ele alındı. Fikirden rafa gelinceye kadar kitap nasıl bir süreçten geçiyor? Editör hakikatinde ne iş yapıyor? Kitap yayınlayacak olanlar nelerle karşılaşacak? Hiçbir yayınevi çalışmanızı kabul etmezse ne yapacaksınız? Kitabı bastırmak mı daha güç yoksa okutmak mı? Dosyada bu suallerin yanıtı aranıyor.

OKUR DERGİSİ’NDE NELER VAR?

Orta sayfa sohbetini Yusuf Kaplan ile yapan mecmua, “Birey Okudukça Olur, Oldukça Daha Az Oku” başlığını öne çıkarttı. Ayrıca Mustafa Kara, Leyla İpekçi, Savaş Barkçin, Duran Boz, Muhammed Berdibek, Zafer Yılmaz ile de sohbetlere yer verildi. Rasim Özdenören, Ahmet Kavas, Turan Karataş, M. Lütfi Arslan, Yusuf Turan Günaydın, Ayşegül Genç, Suavi Kemal Yazgıç, Turgay Bakırtaş ve daha pek çok iyi yazar OKUR’un bu rakamına katkı sundu. 60’a yakın yazar takribî 200 kitaptan bahsetti.

Yayın dünyasından haberler, tercümeler, dosya çalışmaları, sohbetler, kitap inceleme yazıları ile OKUR herkese hitap eden bir mecmua. Yayın rejisörlüğünü M. Lütfi Arslan, editörlüğünü Yusuf Temizcan, danışmanlığını Asım Gültekin, tasarımını Abdurrahim Yüce yapıyor. Kapak çizimi ise Necmettin Asma’ya ait. Mecmuanın editörü Yusuf Temizcan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünya yayıncılık sıralamasında 11. sırada olduğunu, her sene 55 bini aşkın kitap yayımlandığını ama OKUR’lara kaliteli kitapları işaret edecek bir mecmuaya lüzum olduğunu ifade etti. Bu boşluğa talip olduklarının altını çizen Temizcan, her rakamı büyük bir takımla ve coşkuyla hazırladıklarını, gördükleri alakadan çok memnun olduklarını belirtti.

Kitaplara alakanın her geçen çoğaldığı ülkemizde kitap mecmuacılığının ehemmiyeti de daha iyi anlaşılıyor. OKUR, size kaliteli kitapları işaret ediyor. Mecmuaya kitapyurdu.com’dan ve Türkiye Diyanet Vakfının şubelerinden ulaşılabiliyor.

İKİNCİ SAYIDA OLAN ADLAR

Abdullah Güner Ahmed Sadreddin Ahmet Berberoğlu Ahmet Kavas Ahmet Murat Ahmet Musa Bala Ahmet Tozal Ahmet Ünal Ali Ayçil Aykut Ertuğrul Ayşe Nur Narboğa Ayşe Yazıcılar Ayşegül Genç Beşir Ayvazoğlu Burcu Bayer Büşra Mercan Cüneyt Dal Duran Boz Dursun Ali Tökel Erhan Erken Esad Mücahit Yıpranmaz Fatih Demirdöğen Fatma Kebire Gündüz Fatma Özkaya Furkan Özkul Gökhan Gökçek Halil İbrahim Gürgenç Hamit Kardaş Hasan Aycın Hatice Sarı Tan İbrahim Demirci İhsan Sönmez İsmail Güleç Leyla İpekçi Mehmet Lütfi Arslan Metin Karabaşoğlu Muhammed Berdibek Murat Bozkurt Murat Hoş Mustafa Kara Mücahid Emre Beğenir Münir Üstün Nasrettin Güneş Rabia Gülcan Kardaş Rasim Özdenören Saadettin Ergun Salih Suratgenç Salih Zeki Meriç Sami Yaylalı Savaş Şafak Barkçin Sedat Albayrak Selim Tiryakiol Seyfullah Bayram Suavi Kemal Yazgıç Süleyman Ragıp Yazıcılar Turan Karataş Turgay Bakırtaş Yunus Emre Tozal Yusuf Kaplan Yusuf Korkmaz Yusuf Temizcan Yusuf Turan Günaydın Zafer Yılmaz

E-posta[email protected]

Ayrıntılı Bilgi: www.okurdergisi.com 

İslama Doğru

Yorum yapın