‘tek Tıkla’ Tarihe Yolculuk

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı coğrafyaya gelen ziyaretazabır ile bölgeyi rehber eşliğinde dolaşamayan talebelerin, Gelibolu Tarihi Alanı dolaşmaları için mobil uygulama geliştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı coğrafyaya gelen ziyaretazabır ile bölgeyi rehber eşliğinde dolaşamayan talebelerin, Gelibolu Tarihi Alan ile alakalı en doğru bilgiye istediği zaman erişebilmeleri için mobil uygulama geliştirdi. Mobil uygulama, “tek tıkla” rehbere lüzum dinlenmeden Çanakkale Şehitliği’nde tarihi yolculuğa çıkma olanağı sağlıyor.

Bakanlık, Çanakkale Galibiyetini kazandıran yüksek ruhun, Mehmetçiğin anısının, inancın, cesaretin ve azmin, manevi mirasının kuşaktan kuşağa yaşatılması, her jenerasyonun bu kutsal maziden beslenerek gelişmesi ve daha iyi olanı amaçlayarak gayret göstermesi için çalışmalarını sürdürüyor.

FİYATSIZ KULLANIMA SUNULDU

Bu güzergahta, Gelibolu Tarihi Alanına gelen ziyaretçilerin bilgilendirilebilmesi için bir “Mobil Rehber Uygulaması” yaşama geçirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı bünyesinde geliştirilen “Tarihi Alan Rehberi” mobil uygulaması, Google Play Store’dan fiyatsız kullanıma sunuldu. Uygulama kullanıcılara, tek tıkla en çok seçim edilen tur programları ve noktalarını görüntüleme, ehemmiyetli telefonlar, oteller, bölgenin coğrafi özellikleri, lokantalar, benzin istasyonları ve sağlık kurumulara erişebilme olanağı sunuyor.

Uygulama, ziyaret noktaları, turlar, harita ve verimli bilgiler kısmıyla ziyaretçilerin QR kod okutabileceği bir butondan oluşuyor. Ziyaret noktaları kısmı, Türk ve Yabancı Ziyaret Noktaları, Kaleler, Tabyalar ve Müzeler başlıklarıyla kendi içinde 5 kategoriye ufalamış bulunuyor.

Turlar kısmı ise kullanıcılara, ziyaretazabır tarafından en çok seçim edilen tur programlarıyla noktalarını liste ve harita biçiminde görüntüleme olanağı sunuyor.

Harita kısmıyla kullanıcılar, Gelibolu Tarihi Alanı’nda yer alan tüm noktaları harita üzerinden görüp istenilen noktanın ayrıntılarına bir tıkla erişebiliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın