Tebliğde Temsil Hassasiyeti

Altınoluk Mecmuası, 371. rakamında “Şartnamede Temsil Hassasiyeti” üst başlığında “Yol Kesici Olmamak” mevzusunu işliyor.

Müslim. Mü ’min. Sâlih. Muhsin. Bunlar, Kur ’an ’da Müslümana Rabbimizin verdiği sıfatlar.

Her ne kadar bir alem – özel ad haline gelmişler ve geçtiklerinde Müslümanı ifade ediyor olsalar da, gerçeğinde bir sıfatı, niteliği beyan etmektedirler.

Müslim, İslam ’a inanan insan demekse de, kelime anlamı itibariyle barış, güven, barış selamet insanı demektir.

Mü ’min, iman eden insan anlamına gelmekle beraber emniyet ve güven veren anlamlarına da gelmektedir.

Sâlih, Müslümanın niteliği sadedinde Kur ’an ’da yer almaktadır ve iyi işler yapan insan demektir.

Muhsin, hakeza yeniden Müslümanın niteliklerinden, “Allah ’ın hoşlandığı insan” çerçevesinde zikredilen ama ihsan ve iyilik eden, hoş yaşayan, hoşluklar içinde olan, hoşluğu bir şahsiyet olarak kuşanan ve onun da ötesinde Rasulullah sallallahü aleyhi ve sellemin tarif emrettiği “İhsan” kavramı ile iletişimli olarak “Allah ’ı görüyormuş gibi yaşayan” insan demektir.

İslam dairesine giren insanın sorunu, Hâlik Teâla ’nın şahsiyet çerçevesi olarak bildirdiği nitelikleri kendi varlığında taşır hale gelmesidir. Bunu yaparsak “Hoş Müslüman” oluruz ve Rabbimiz bizden hoşlanır, Rabbimiz keyfe insanlara da beğendirir, bildiri insanların İslam ’a yönelmesini sağlamak ise, ve biz bunun vesilesi olmak istiyor isek, öncelikle Rabbimizin hoşlandığı ve insanlara hoşlandıracağı insan olmak sorumluluğundayız.

Yalancıktan Müslüman olunca, Rabbimiz bizi hoşlanmayacağı gibi, başkalarına da beğendirmez. İslam dairesine girip, içinde yol almayınca, şahsiyetimizde her gün daha aşikar bir biçimde İslam yansımayınca, aksine, İslamsızlıktan alametler yer alınca, üstelik yara – bere içinde bir şahsiyet ortaya koyunca… Müslüman olarak satın alınma pahamız da ona göre olacaktır.

İnsanlar bizim üzerimizden değil, ancak bizi aşarak İslam ’a gitmek zorunda kalıyorlarsa biz kendimize bakmamız lâzım. İslam ’a yol açmak lâzım, yol olmak lâzım… Yol kesmemek lâzım.

Yol kesici olunur mu, Allah korusun, olunur ne yazık ki. Olunuyor ne yazık ki.

İnsanlar “İyi ki size bakarak İslam ’ı değerlendirmedim” diyorlarsa, bizde bir şey var demektir. “Allah ’a şükür ki sizi tanıdım, beni Allah ’ın yolu ile buluşturdunuz” diyorlarsa ne mutlu bize demektir.

İslam ’ı yaşamak, her şeyden evvel bizim kişisel sorumluluğumuzdur.

Ama İslam ’ı yaşamak, bir öteki kademede de, bir başkasının İslam yolunu aydınlatacak bir kandil olabilir.

Ne diyelim, kandil olalım, yolları aydınlatalım, ta ki insanlar, çağın karanlığında yollarını bulabilsinler.

Altınoluk ’un bu rakamı, böyle bir hassasiyeti gündeminize taşıyor. Yararlı olmasını niyaz ediyoruz. Sizleri Altınoluk ’la başbaşa vazgeçiyoruz. Allah ’a emanet olunuz.

Ayrıntılı Bilgi: www.altinoluk.com.tr

İslama Doğru

Yorum yapın