Sebilürreşad Yeniden Çıkıyor

Mehmet Akif Ersoy ve Eşref Edip Fergan tarafından 1908’de yayımlanan Sebilürreşad mecmuası, kapatılmasından 50 sene sonra yine okuyucuyla buluştu.

İlk rakamı “Sırat-ı Müstakim” ismiyle çıkan mecmua, 1912’de ‘dosdoğru yol’ anlamına gelen Sebilürreşad adıyla yola devam etmişti.

Yusuf Akçura, Peyami Safa, Said Halim Paşa, Hasan Basri Çantay, Ahmet Hamdi Akseki, Yahya Kemal ve Nurettin Topçu gibi güçlü adların yazılarının yayımlandığı mecmua, 1007. sayı ve 40. ciltle okuyucuya veda etmişti. Mecmua 50 sene sonra yayın yaşamına 1008’nci sayı 41’nci ciltle devam ediyor.

Başyazarlığını Mehmet Akif Ersoy’un üstlendiği mecmuada, Ersoy’un şaheserlerinden olan İstiklal Marşı ile Safahat’ın tamamına yakını okuyucuyla buluşmuştu.

Sebilürreşad’ın yeni rakamı, Ersoy ailesinin takviyesiyle yayıma hazırlandı.

MECMUA OSMANLICA, ARAPÇA VE İNGİLİZCE YAYIMLANACAK

Mecmuanın Yayın Rejisörü Fatih Bayhan, mecmuanın her ayın 14’ünde yayımlanarak, şu an için yalnızca üye olan okuyuculara sevk edileceğini söyledi.

Mecmuanın Osmanlıca, Arapça ve İngilizce olarak yayımlanacağını aktaran Bayhan, İslam coğrafyası dahilinde tüm dünyaya dağıtımının yapılacağını kaydetti.

Bayhan, ilk rakamın 10 bin adet basılacağını belirterek, “Sebilürreşad’ın tarihinde bu sayı en az sayıdır. İlk baskısı 70 bin basılmış. O yarıyıllarda popülasyon rakamı ve koşulları düşündüğünüz zaman çok ciddi bir sayıya tekabül eder.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın