Ramazan Kitap Festivali Saraybosna’da Başladı

Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna’da bu sene 5’incisi tertip edilen Ramazan Kitap Şenliği başladı.

Saraybosna Çocukları Meydanı’nda tertip edilen ve ülke genelinden çok rakamda yayınevinin katıldığı şenliğe, yurttaşlar yoğun alaka gösterdi.

Festival kapsamında geçmiş senelerde olduğu gibi bu sene de bir kütüphane için kitap bağışları alınmaya devam ederken, bu sene bir araya gelen kitapların Doboj’da kurulacak şehir kütüphanesine affedileceği açıklandı.

Şenliğin organizatörlerinden Connectum Yayınevi Müdürü Ajet Arifi, bu sene de ülke genelinden bir hayli şehrinden yayınevinin şenliğe katıldığını belirterek, şenliğin gereksinim sahibi kütüphanelere dayanak ananesini bu sene de sürdürdüğünü kaydetti.

Şenliği ziyaret edenleri büyük indirimlerin beklediğini söyleyen Arifi, aynı zamanda her yayınevinin de 100 avro bedelinde kitap bağışı yaptığına da dikkati çekti.

Doboj’da kurulacak kütüphanenin koordinatörü Sevlid Kurtic de en az 5 bin kitaplık bir kütüphane açmayı amaçladıklarını ifade etti.

Zenica şehrindeki Vrijeme Yayınevi Müdürü Muamer Spahic ise yayınevi olarak yalnızca Ramazan Kitap Şenliği’ne katıldıklarını kaydolarak, “Bu cins kitap fuarlarının yayıncılara yarardan çok hasarı olduğunu düşünüyorduk. Ancak Ramazan Kitap Şenliği, yalnızca Bosna Hersekli yayıncıların katılmasından dolayı bu fuara önemsiyoruz.” dedi.

5. Ramazan Kitap Şenliği, 2 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın