Müşterilerine Çayın Yanında Kitap Veren Çay Evi

Düzce’de “Biz Gönüllere Talibiz’ sloganıyla 33 yıldır çay konutu işleten şahıs, dükkanını kütüphaneye çevirerek alıcılarına çayın yanında okumaları için kitap da veriyor.

Düzce‘de bir çay konutu şirketçisi, alıcılarına çayın yanında kitap da veriyor. Akçaca ilçesi Yalı Mahallesi’nde 33 sene evvel çay konutu açan Ali Selim Genç 63, dükkanını manzara resimleri ve kitaplarla süsledi.

Günün koşuşturmaları arasında bir kadeh çay ve sıcak bir sohbet için kütüphanenin bulunduğu bu çay evine gelen alıcılar, dilediği kitabı alıp okuyor, daha sonra televizyonun da bulunmadığı çay evinde değişik alıcılarla kitabı açıklıyor.

Genç, sıcak çayın yanında alıcılarına kitap okuyabilecekleri uygun etrafı 33 yıldır sürdürdüklerini aktararak, “Buranın alıcıları özel. Çoğunlukla kitap okumaya kazançlar. Okunan kitaplar hakkında daha sonra yorum yapılır. Bu yorumu yapılan kitaplar aktüel kitaplar. Hadisi şerif, tefsir ve dini ilimlerin yanı gizeme aktüel yazılar hakkında da burada istişare yapıyoruz.” diye konuştu.

Çay evinde kardeşlik etrafı bulunduğuna işaret ederek, arkadaşlık havası içerisinde 33 yıldır hizmet verdiklerini belirtti. Genç, “Alıcılarım da çok memnun. Zira ilim yuvaları bunlar. Yalnızca Akçakoca’da değil her yerde olmasını isteriz. Hem maddiyat hem maneviyatı yürütmeye çalışıyoruz.” dedi.

“BURASI AYNI ZAMANDA BİR DERGAH”

“Burası kahvehaneden ve çay ocağından ziyade bir dergah.” diyen Genç, “Dergah ne hizmet görüyorsa 33 yıldır burası dergah hizmeti görmüştür. Buranın kütüphane, sohbet özelliği vardır. ‘Biz Gönüllere Talibiz’ sloganı ile herkesi kucaklamayı hedefliyoruz. İster inançlı, ister inançsız biz herkesi bekliyoruz. Burası aynı zamanda bir dergah.” ifadelerini kullandı.

RECEP YAZICIOĞLU DA ÇAY EVİNİ ZİYARET ETTİ

Çay evinde kütüphaneyi kurduğu sene, ilçeye hoş bir kütüphane ve mekan kazandırdığını kaydolan Genç, yarıyılın Akçakoca Kaymakamı Recep Yazıcıoğlu’nun çay evini ziyaretinde bu kütüphaneyi görünce ilçedeki tüm kahvehane ve çay ocaklarında bu biçimde kütüphane yapılmasını istediğini dile getirdi.

“CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN DA ÇAYIMIZI İÇTİ”

Genç, çay evinde bir hayli devlet büyüğünü de ağırladığını vurgulayarak, “Bu mekan çok şahıslara hizmet etmiştir. İlk kütüphaneli çay konutu olduğunu dinleyenlerden Cumhurbaşkanı, Başbakan ve milletvekillerimiz ziyaretimize geldi. Başta Necmettin Erbakan, Turgut Özal, Muhsin Yazıcıoğlu. Başka Bir Deyişle bu mekan bakanlara ve milletvekillerine hizmet etmiştir.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın