Mîkat Mescidi Nerededir?

Mîkat Mescidi nerededir? Mîkat Mescidi’nin İslam tarihindeki yeri ve ehemmiyeti nedir? Mîkat Mescidi hakkında kısa bilgiler…

Medine güzergahından Mekke ’ye gideceklerin ihram yeri mîkât olarak Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- tarafından tanımlanan ve bugün Hz. Ali -radıyallâhu anh- ’ya nisbetle “Âbâr-ı Ali” Ebyâr-ı Ali ismiyle anılan Zülhuleyfe ’deki bu mescidin Mescid-i Nebevî ’ye uzaklığı takribî 11 kilometre. olup Medine ’nin güneybatı hududu buraya kadar erişmiştir.

Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- daha evvel iki umre yolculuğunda yaptığı gibi, Vedâ Haccı sırasında da Zülhuleyfe’de geceleyerek semüre isimli bir ağacın altında namaz kılmıştır Müslim, “Hac”, 30. Bundan dolayı buraya Mescid-i Şecere ismi de verilir. Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ’den sonra Medine’den Mekke’ye gidenler burada ihrama girmişlerdir. Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- zamanından itibaren inşa edildiği öğrenilen mescidde onun namaz kıldığı yer, yakın zamana kadar bariz hale getirilerek muhafaza edilmişti.

Sonraki yarıyıllarda muhtelif onarımlar geçiren Mescid-i Zülhuleyfe, Melik Fahd zamanında yine inşa edildi ve etrafı umre ve hac ihramına girmek için buraya geleceklerin gereksinimlerini karşılayacak biçimde çağdaş bir stilde tertip edildi. Etrafındaki yeşil alan ve sosyal kuruluşlarla beraber 90.000 m2’lik bir alanı içermekte, 600 m2’lik iç alanda 5000 şahıs aynı anda namaz kılabilmektedir.

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Kılavuzu

İslama Doğru

KIBLE NEDEN MESCİD – İ AKSA ’DAN KÂBE ’YE DÖNDÜ?