Mescidi Hayf Nerededir?

Mescidi Hayf nerededir? Mescidi Hayf’ın İslam tarihindeki yeri ve ehemmiyeti nedir? Mescidi Hayf hakkında kısaca bilinmesi gerekenler…

Mina’da bcerahatçi cemrenin ufak iblis hemen yakınında yer alan Mescid-i Hayf, Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ’in Vedâ haccında çadır kurduğu ve cemaatle namaz kıldığı yerde inşa edilmiştir. Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ’in namaz kıldığı bu yerin çevreyi sonradan duvarla çevrilip mescid haline getirilmiştir. Arapça’da vadilerdeki su yatağının biraz yukarısındaki yerlere “hayf” denildiğinden Sâih dağının eteğine kurulan cami de bu isimle anılmıştır. 227’de 842 Abbâsî halifesi VâsikBillâh tarafından imar edilen mescid, daha sonraki devirlerde de muhtelif İslâm devletleri ve bu arada OsmanlIlar tarafından tamir edilmiştir. Suûdi hükümeti, yeni tertip etmeler sırasında Mescid-i Hayf ’ı tamamen devirdirerek ek binalarıyla birlikte 25 dönümlük bir arazi üzerinde yine inşa ettirmiştir 1987.

Mescid-i Hayf’ın yapıldığı yerde aralarında Hz. Mûsâ -aleyhisselâm-‘ın da bulunduğu yetmiş nebînin namaz kıldıklarının söylenti edilmesinden Fâkihî, IV, 269; Taberânî, XII, 414, buranın eskiden beri bir ibadet yeri olduğu anlaşılmaktadır. İlk yarıyıllardan itibaren müslümanlar Mescid-i Hayf ’a büyük değer vermişler; Ebû Hüreyre Mekke’de ikamet edecek olsa her cumartesi burasını ziyaret edip iki rek ’at namaz kılacağını, Sa’d b. Ebû Vakkas burada iki rek’at namazı Beytülmakdis’i iki kere ziyaret edip orada namaz kılmaya seçim edeceğini söylemiştir Fâkihî, IV, 267, 271. Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ’in uygulaması sebebiyle Mescid-i Hayf’ta cemaatle namaza iştirak müstehap sayılmıştır İbn Kudâme, V, 333-334.

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi

BENZER YAZILAR

KABE-İ MUAZZAMA KABE KAPISI HACERÜL ESVED TAŞI MAKAMI İBRAHİM NEDİR? HAREM BÖLGESİ NERESİDİR? KABE’DEKİ ALTINOLUK NEDİR? MÜLTEZEM NEDİR? MÜLTEZEM NERESİ? ŞAZİRVAN NEDİR? HİCR NEDİR? KABE ÖRTÜSÜ NEDİR? KABE HİZMETLERİ NELERDİR? SURRE NE DEMEK? MESCİDİ HARAM NE DEMEK? ZEMZEM SYAT SAFA VE MERVE TEPELERİ PEYGAMBERİMİZİN S.A.V. DOĞDUĞU EV DARUN NEDVE NE DEMEK? CENNETÜL MUALLA NERESİDİR? ARAFAT DAĞI NEDİR? ARAFAT DAĞI NEREDE?

İslama Doğru

KIBLE NEDEN MESCİD – İ AKSA ’DAN KÂBE ’YE DÖNDÜ?