Mescidi Ebubekir

Ebubekir Mescidi nerededir? Mescid-i Ebûbekir’in ehemmiyeti ve erdemi nedir? Mescid-i Ebûbekir hakkında kısaca bilgiler…

Hz. Ebubekir ’in doğduğu ve Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ’in hicret haberini vermek için gelip birlikte yola çıktıkları ev Mescid-i Harâm’a 200 m. uzaklıkta ve Mesfele tarafında idi. Bu ev daha sonra bilinmeyen bir tarihte mescid haline getirilmişti. Tarih kaynaklarında genellikle Mescid-i Ebûbekir diye anılan yapı bu olup günümüzde Hilton otelinin yapıldığı alanda yer almaktaydı.

Kaynaklarda Dâru Ebûbekir Ebûbekir ’in evi olarak anılan yer ise Hz. Hatice -radıyallâhu anhâ- ’nın evinin karşısında Kuyumcular çarşısında Hz. Ebû Bekir -radıyallâhu anh-‘ın kumaş sattığı dükkandır. İslâmiyet ’in ilk senelerinde Hz. Osman, Zübeyr b. Avvâm ve Talhâ b. Ubeydullâh -radıyallâhu anhumâ- gibi pek çok ehemmiyetli şahsiyet burada müslüman olmuştu. İlk kere Yemen sultanlarından Nûreddîn b. Ömer tarafından 623 1226 senesinde mescid haline getirilen bu dükkanın yeri bugün Harem-i Şerif’in içinde kalmıştır.

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi

BENZER YAZILAR

KABE-İ MUAZZAMA KABE KAPISI HACERÜL ESVED TAŞI MAKAMI İBRAHİM NEDİR? HAREM BÖLGESİ NERESİDİR? KABE’DEKİ ALTINOLUK NEDİR? MÜLTEZEM NEDİR? MÜLTEZEM NERESİ? ŞAZİRVAN NEDİR? HİCR NEDİR? KABE ÖRTÜSÜ NEDİR? KABE HİZMETLERİ NELERDİR? SURRE NE DEMEK? MESCİDİ HARAM NE DEMEK? ZEMZEM SYAT SAFA VE MERVE TEPELERİ PEYGAMBERİMİZİN S.A.V. DOĞDUĞU EV DARUN NEDVE NE DEMEK? CENNETÜL MUALLA NERESİDİR?

İslama Doğru

KIBLE NEDEN MESCİD – İ AKSA ’DAN KÂBE ’YE DÖNDÜ?