Kütüphaneler 22.00’ye Kadar Açık Kalacak

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, “Sabah saat 08.30 akşam saat 22.00 arasında kütüphanelerimizi sarih yakalamak için tertip etmelerimizi yapıyoruz.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kütüphaneler Haftası’nın hayırlı olmasını diledi. Kitapseverler ve kütüphaneciler için çok hoş çalışmalarının olduğunu ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

“Türkiye’de kitap okuru ve kütüphanelere devam eden okur rakamı süratle çoğalıyor. Yayın sektörü süratle büyüyor. Türkiye, geçen sene haysiyetiyle yayıncılık sektöründe dünyada 11. sırada. Allahın İzniyle bu yıl ilk 10’a gireceğiz. Tam değişik alanlarda olduğu gibi ilk 10’a girme maksadına da ilk yakalatan sektörlerden biri de allahın izniyle kitapçılık, yayıncılık sektörü olacak. Eskişehir’deki kütüphanemizin üretimi devam ediyor. Daha butik mahalle kütüphaneleri kurmayı da tasarlıyoruz. Bir Hayli kentte bunu reelleştirmeye başladık. Kütüphanecilik alanında Türkiye, 2023 maksatlarına bir hayli sektörden daha evvel oluşacak.”

KAPTAN UYGULAMA İSTANBUL’DA BAŞLAYACAK

Avcı, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri gibi bir hayli ülkede kütüphanelerin 8 saat usulüyle çalışmadığını bildirdi. Kütüphanelerin bir hayli ülkede gece geç saatlere kadar sarih olduğunu anlatan Avcı, şunları söyledi:

“İnsanlar gündüzleri çalışırlar, akşamları da kütüphanelere gitmek isteyebilirler. Onlara da bu ihtimali vermek için kütüphanelerin mesai saatleri azıcık daha uzundur. Biz de bunu ülkemizde başlatmak istiyoruz. İlk kaptan uygulamamızı İstanbul’da tasarıladık. Sabah saat 08.30 akşam saat 22.00 arasında kütüphanelerimizi sarih yakalamak için tertip etmelerimizi yapıyoruz.

Tabi çalışanların memnuniyeti ve motivasyonu da ehemmiyetli, kütüphanecilerimiz bu mevzuda sıcak bakıyor. Kaptan uygulamadan alacağımız neticelerine bakarak değişik şehirlerimizde de mevsim koşullarını da göz önüne alarak mesai saatlerimizi kütüphanelerimiz hatta müzelerimiz için allahın izniyle ayarlayacağız. Böylece yurttaşlarımız kütüphanelerden, allahın izniyle ileride müzelerden de daha uzun zamanlar istifade etme fırsatı bulacaklar.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın