Kitapçıya Dönüştürülen Bakkala Kitap Yağıyor!

Hatay’ın Erzin ilçesinde 75 yaşındaki Abdulkadir Doğan’ın kütüphaneye çevirdiği bakkal iş yerinde kitap rakamı, Türkiye’nin dört bir yanından bağışlar ile neredeyse ikiye katlandı.

Hatay’ın Erzin ilçesi Başlamışlı köyünde 75 yaşındaki Abdulkadir Doğan‘ın emekliliğinin ardından kütüphaneye çevirdiği bakkal dükkanına Türkiye’nin dört bir tarafından kitap bağışı yapılıyor.

Anadolu Ajansının Anadolu Ajansı geçen sene yayınladığı “Bakkalını kütüphaneye dönüştürdü” haberi ile takdir toplayan Doğan, Ankara, İstanbul, Antalya ve Eskişehir gibi bir hayli şehirden ziyaretçi ağırlayıp kitapseverlerin hediye ettiği yapıtları kütüphanesinde okurların hizmetine sunuyor.

Geçen sene bin 343 olan kitap rakamını hediye edilen yapıtlarla 2 bin 100’e çıkaran Doğan, tek tek kayıt altına aldığı kitapları titizlikle muhafaza ediyor. En büyük hayalini hakikatleştirdiğine inanan Doğan, bundan sonrası için de kitapların gelecek jenerasyonlara aktarılmasını ve kütüphanesinin restore edilmesini istiyor.

ORTAOKUL TERK

Doğan, okumaya ortaokul senelerinde başladığını ve kitap sevgisini Türkçe hocasına borçlu olduğunu söyledi. Parasal ihtimalsizlikler suratından ortaokuldan sonra eğitimine devam edemediğini belirten Doğan, şöyle devam etti:

“Mektebe devam edememem beni çok üzdü, dostlarım mektebe giderken ben onların arttan bakardım ama hiçbir zaman da pes etmedim, kendimi okumaya verdim. Dostlarımın kitaplarını ödünç alıp okurdum. Abim ile bakkal dükkanı açtık. Her gün bakkalı açtığımda kitabı elime alıp okurdum. Sonra buradan abimle emekli olduk. O zamanda konutta bir sürü kitabım olmuştu. Kitaplarımı bakkalıma yerleştirip ekmek teknemizi kütüphaneye çevirdim. Her birini itinayla kaplarım ve tek tek düzenlerim. Bu kitaplar hem burada daha iyi muhafaza ediliyor hem de gençlere yol gösteriyor.”

Doğan, dükkanın “ulusal” bir kütüphaneye dönüştürülmesinin en büyük tutkularından olduğunu aktardı.

Anadolu Ajansı’NIN HABERİNDEN SONRA ÇOK ALAKA GÖRDÜ

Doğan, geçen yıl Anadolu Ajansının yaptığı haber üzerine Türkiye’nin dört bir tarafından ziyaretçi ağırladığını söyledi.

Gelen her ziyaretçinin kütüphanesine kitap hediye ettiğini vurgulayan Doğan, “Anadolu Ajansının yaptığı haber üzerine çok rakamda birey kütüphaneyi ziyaret etti. Kaymakamlar, kolejdeki çocuklar, Antalya, Ankara ve bir hayli şehirden yurttaşımız geldi. Kütüphanemizi ziyaret eden bireyler resim sürüklüyorlar, kitapları inceliyor, bilgi ediniyor ve kitap affediyor. Hatta kimileri de memleketlerine gittiğinde paketlerle kitap yolluyor. Ben de burada bunları kayıt altına alarak halkın okumasını sağlıyorum.” diye konuştu.

Kütüphanede takribî 2 bin 100 kitap bulunduğunu aktaran Doğan, yapıtların genellikle dini, tarihi, ahlakı ve kültür sanat cinsinde roman olduğunu bildirdi. Doğan, kitapların yanı gizeme takribî 2 bin 500 kaset ve CD’nin de kütüphanesinde yer aldığına ilave etti.

“ÇOCUĞUM OLMAYINCA KİTAPLAR ÇOCUKLARIM OLDU”

Abdulkadir Doğan, 50 sene evvel tanıştığı eşiyle hoşlanarak evlendiğini ancak çocukları olmadığını söyledi. Kitaplarını “çocuklarım” diye adlandıran Doğan, “Çocuğum olmayınca kitaplar çocuklarım oldu. Onları okuyarak huzur buluyorum. Can Verene kadar kitap okuyacağım. Yalnızca yetkililerden buranın restore edilmesini istiyorum zira gelecek kuşaklara bu kitapları bilgileri aktarmamız gerekli.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın