Kandil Gecelerinin Oruçları Ne Zaman Tutulur, Önce mi Sonra mı?

Kandil gecelerinin oruçları ne zaman yakalanır, mübarek günlerde oruçları geceden evvelki gün mü sonraki gün mü yakalamak uygun olur?

Kandil gecelerinin oruçları hangi gün yakalanır? Kandil gecelerinin oruçları ile alakalı merak edilen suallerin yanıtları:

İslam ’da Gün Ne Zaman Başlar ve Biter?

İslam ’da gün Akşam namazı ile başlar ve bir sonraki günün akşam namazına kadar devam eder. Başka Bir Deyişle İslam ’da gün, gece ile başlar ve gündüz ile devam eder. Gece gündüzden evvel kazanç.

Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece Teravih namazı kılınmakta ve Ramazan ’ın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede Teravih namazı kılınmamaktadır.

Cuma günü de perşembe günü akşam süresinin girmesiyle başlar, cuma günü akşam zamanına kadar devam eder. Mesela “Recebin ilk cuma gecesi” dendiği zaman perşembeyi ilk cumaya bağlayan gece akşam süresinden sabah zamanına kadar olan müddet anlaşılır. Yeniden “Şaban ’ın 15. Gecesi” bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, “bayram gecesi” de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir.

Kandil Gecelerinin Oruçları Ne Zaman Yakalanır, Geceden Evvelki Gün mü Sonraki gün mü?

Kandil gecesi akşam namazından başlar sabah namazına kadar devam eder. Geceden evvelki ve sonraki gündüz de oruçlu olmak en hoşudur. Ancak tek gün oruç yakalanacaksa geceden sonraki gün oruç yakalanması daha erdemlidir.

Mesela Miraç Kandili salıyı çarşambaya bağlayan gece ise, salı günü ve çarşamba günleri oruç yakalanabilir. Efdal olanı çarşamba günü yakalamaktır. Fakat bazı Allah arkadaşları mübarek gecelere hazırlık mahiyetinden olabilmesi o geceye hazırlıklı girebilmek için kandil gelerininden evvel oruç yakalamayı öneri etmişlerdir.

Regaip Kandili’nde veya Kandil Cuma Gününe Geliyorsa Oruç Hangi Gün Yakalanır?

Regaib Kandili Recep ayının ilk cuma gecesi olduğu için cuma günü oruç yakalanabilir. Perşembe ve cuma günü olmak üzere 2 günü de oruçlu geçirebilir. Kandile hazırlık açısından Perşembe günü de yakalanabileceğini belirtilmiştir. Bu değişik cuma gününe denk gelen kandiller için de geçerlidir.

Allah Arkadaşlarının Önerisi

Hak arkadaşları mübarek gecelere hazırlık mahiyetinden olabilmesi o geceye hazırlıkla girebilmek için kandil gelerininden evvel oruç yakalamayı öneri etmişlerdir.

İslama Doğru

KANDİL GECELERİNİN ORUÇLARI NE ZAMAN YAKALANIR? GECEDEN EVVELKİ GÜN MÜ, SONRAKİ GÜN MÜ? – VİDEO