Kalbin Bir Terazi Gibi Olsun

En büyük mârifet, nefsin gafletini bertaraf edebilmek…

Allah arkadaşları her hâllerini, büyük bir titizlikle, sanki kuyumcu terazisi hassâsiyetiyle tartmışlardır. Kuyumcu terazisinde miligramlar dahi fark eder. Avâm ise bunu oduncu kantarıyla dahi tartsa, yeniden de kurtulmuş olur. Fakat bugün nezaketin, oduncu kantarını da geçti, aştı. Nefsânî hayat ve gaflet o kadar arttı ki îman hassâsiyetleri sanki dumura uğradı.

BİR ALLAH ARKADAŞINA GÖRE NEFİS

Bir Allah arkadaşına “Nefis nedir?” diye sorulur. “Gözünün önüne iki parmağını koy, bir şey göreöğrenir misin?” diye yanıt verir. Başka Bir Deyişle terbiye olmamış bir nefis, insanın kendi eliyle kendini kör etmesidir, kendi kendini aldatmasıdır. Bu da şundan alana geliyor; nefsin mayasında fânîliğe başkaldırı var. Nefis fânîliği kabul etmek istemiyor. İhtiyarlasa dahi kabul etmiyor.

Biz, döşemelik kumaş ticaretiyle meşgul iken, bir gün mağazaya iki tane yaşlı kadın geldi. Birbirlerine “kız” diye hitâb ediyorlardı. O yaşlarına karşın “Kız gel şuna da bak!” diyorlardı. Kılık elbiseleri de kolejli genç kızlar gibiydi. Nedir bu? Fânîliğe başkaldırı edercesine bir yaşayış. Gözünün önüne iki parmağını koymuş, yanaşan vefatı görmüyor.

Sosyetik mühitlerde, mezarlık gören, musallâ taşı gören yerlerde, kat maliyetleri düşüyor. Niçin? Vefatı anımsattığı için. Tabut görüp de vefatı düşünmek istemiyor insanlar. Zira çiğ nefiste fânîliğe başkaldırı var. Hâlbuki bir cenâze otomobili geçerken; “Bu tabutun içinde bugün ben olabilirdim…” diyeceksin.

HUZUR VE SAADETİN 3 SIRRI

Üç şey, huzur ve saâdetin gizemidir:

“Tevâzû, kanı ile zenginleşmek ve vefatı sık sık tefekkür etmek.”

Gazâlî Hazretleri oğluna öğüt ediyor:

“Oğlum farzet ki bugün can verdin ve dünyaya geri sevk edildin. Sakın ola ki bugünün bir ânını dahi boşa geçirme. Her soluğu paha biçilmez bir nîmet öğren!” Başka Bir Deyişle bundan sonraki hayatını ona göre tanzim et, emrediyor.

Velhâsıl en büyük mârifet, nefsin gafletini bertaraf edebilmek…

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Müslümanın Para ile Sınavı, Erkam Yayınları

İslama Doğru

Yorum yapın