İşyerinde Başarı Hangi Özelliklere Bağlıdır?

İşyerinde galibiyet hangi özelliklere bağlıdır? Kendimizi işyerinde nasıl motive edebiliriz ve galibiyeti nasıl elde edebiliriz? İşyerinde galibiyeti getirecek çalışma biçimi ve yapılması gereken şeyler nelerdir?

Yeni psikolojik araştırmalar, insanı yaşamda zaferli kılacak “yüksek potansiyelli” karakter için bu özelliklerin lüzumlu olduğunu ortaya koyuyor.

Ancak bu özelliklerin balanslı olması gerekiyor. Azıcık aşırısı performansı yasaklayabiliyor. Bu sebeple her özellik bakımından spektrumdaki yerinizi öğrenmek, güçlü doğrultularınızdan azami bir biçimde faydalanıp cılız yanlarınızı hesaba katmak büyük ehemmiyet taşıyor.

Bu yeni yaklaşım, karakter özelliklerimizin iş yaşamımız üzerindeki karışık tesirlerini kavramada destekçi olabilir.

İş yaşamında karakter özelliklerini tespit edip sınıflandırmada en yaygın kullanılan test Myers-Briggs Karakter Tip Göstergesi’dir. Bu testte insanlar “içedönüklük/ dışadönüklük” ve “düşünme/ sezme” gibi muhtelif düşünce stillerine göre ayrılır.

Amerika Birleşik Devletlerinde firmaların yüzde 90’ı çalışanlarına bu testi uygulamakla beraber, bir hayli psikolog testteki gruplamaların daha önceki olduğunu ve hakikat performans kriterleriyle alakalı olmadığını öne sürüyor.

Londra’daki UCL üniversitesinden MacRae ve Adrian Furnham, psikoloji alanındaki son araştırmalardan yola çıkarak işyerinde galibiyete götüren altı özellik tanımlayarak Yüksek Potansiyel Özellik Stokunu oluşturdu.

Ancak bu özelliklerin her biri fazlaya kaçtığında mahzurlu olabiliyor; başka bir deyişle ancak optimum seviyede bereketli oldukları görülüyor. Ayrıca bu eşiklerin değişik işlere göre uyarlanması gerekiyor. Liderlik rolü için gereken özellikler ise şu biçimde sıralanıyor:

 

Mesullük Duygusu

Mesullük duygusuna sahip insanlar, tanımlanan tasarıları harfiyen yaşama geçirmek için elinden geleni yapar. Dürtülerine göre değil, uzun vadeli neticelerini koruyarak karar alırlar. Eğitimde ve yaşamın öteki alanlarında zaferin en ehemmiyetli miktarı IQ seviyesinden sonra mesullük duygusudur. İşyerinde stratejik tasarılama açısından mesullük duygusu ehemmiyetlidir. Ama aşırısı insanı elastik olmama gibi negatif bir gidişata itebilir.

 

Geçim

İş yaşamında herkesin evhamları vardır; ama kolay geçim sağlayan insanlar, bu evhamların kararlarını ve tutumlarını negatif etkilemesine alan vermeden onların üstesinden daha kolay gelebilir.

Geçim özelliği düşük olan insanlar işyerinde makûs performans gösterir. Ama doğru bir yaklaşımla bunun tesirleri eksiltilebilir. Misalin stresli ve olumsuz bir gidişat sihrime potansiyeli olarak görülüp buna müteveccih adım atıldığında daha kolay ve faydalı bir biçimde aşılabilir.

 

Meçhullüğü Kabullenme

Görev ve mesullüklerin çerçevesinin öğrenilmesi ve harfiyen belirlenmesinden yana mısınız, yoksa meçhullüklerden sevinç mi alıyorsunuz? Bilinmeyenliklere hoşgörü gösteren insanlar rastgele bir mevzuda karar almadan evvel pek çok değişik görüşe müracaat etir ve daha az dogmatik ve daha fazla nüans kapsayan fikirlere sahip olurlar.

MacRae’ye göre “Bilinmezlik hoşgörüsünün düşük olması diktatöryel bir özellik olarak görülebilir. Bunlar karışık iletileri sade ve kolay aktarılabilir bir iletiye dönüştürmeye çalışır ve bu da devirici liderliğin tipik özelliklerinden biridir.”

Oysa meçhullüğü kabullenen biri başkalaşıma daha kolay tepki verir, karışık meselelerle daha kolay başa çıkabilir.

 

Meraklı olmak

Öteki akılsal özelliklere mukayeseyle merak, psikologların azıcık bakımsızlık ettiği bir özellik oldu. Oysa son araştırmalar, yeni fikirlere alaka göstermenin işyerine pek çok avantaj sağladığını gösteriyor. Kullanılan prosedürlerde daha yaratıcı ve elastik olma, daha kolay bilme, iş tatmininin yüksek olması ve bıkkınlığa karşı koruma özelliği vb.

Ancak fazla merak ‘maymun iştahlı’ olmaya neden olup bir proje sonuçlanmadan bir değişiğine geçme gibi negatifliklere yol açabilir.

 

Tehlike Yaklaşımı veya cesaret

Tatsız bir çatışmadan sakınır mısınız, yoksa bir meseleyi çözmek ve uzun vadeli verim sağlamak için kısa vadeli bir rahatsızlığı göze alıp harekete geçer misiniz? Muhalefeti göze alarak güç meselelerle baş etme üzere harekete geçmek idareyici konumdaki insanlar için çok ehemmiyetlidir.

 

Rekabetçi Olmak

Fertsel galibiyet için mücadele tüketmek ile başkalarını çekemeyip yarışa girmek arasında ince bir çizgi vardır. Rekabetçi özellik şahsı bir adım daha öteye taşıyabileceği gibi takımların tahribine de neden olabilir.

İşte bu altı özellik iş performansı açısından, özellikle lider konumuna gelmek isteyenler açısından ehemmiyet taşıyor.

Fakat MacRae ile Frunham’ın stoka almadığı öteki karakter özellikleri bakımından eksantrik neticeler oraya çıkabiliyor. Misalin içedönüklük – dışadönüklük skalası emin gidişatlarda nasıl davranacağımızı tanımlayabiliyor, ama bu iş performansına pek tesirde bulunmuyor. Öteki insanlarla iyi geçinme kapasitesini gösteren geçimlilik özelliği de profesyonel galibiyeti pek etkilemiyor.

Bu mevzudaki araştırmalar devam ediyor. Ancak geçen sene yapılan bir araştırma, bu özelliklerin öznel ve objektif galibiyeti emin miktarlarda ortaya koyabileceğini gösterdi. Özellikle rekabetçilik ve bilinmezlik kabulü özellikleri ile kazanılan kazanç arasında bir ilişki olduğu görüldü. Bu iletişim zihnin etkisine mukayese etilebilir seviyedeydi.

İşe alma prosedürlerinde bu stoktan faydalanılabilir. Adaylara muhtelif senaryolarda nasıl davranacaklarına dair sualler sorularak bu özellikleri ne kadar taşıdıkları tespit edilebilir. Bireyin güçlü ve cılız özelliklerini tespit etmesi şahsi gelişim bakımından da bereketli olur. Ayrıca bu yolla bir hayli özelliği barındıran bir takım oluşturmak da kolaylaşır.

Peki tüm bu özellikleri taşıyan kimse var mıdır? MacRae bir-iki bireyin olduğunu söylüyor. “Böyle insanlarla çalışmak ürkütücü gelebilir; ama neyle karşı karşıya olduğunuzu ve ne beklediğinizi bütün olarak öğreniyorsunuz; onlara güvenir ve saygı dinlersiniz,” diyor.

Kaynak: BBC Türkçe

İslama Doğru

Yorum yapın