İskandinav Ülkelerinde Oruç 22 Saati Bulacak

İsveç, Norveç ve İzlanda’nın bazı kentlerinde Müslümanlar bu ramazanda takribî 22 saat oruç tutacak.

Bu sene İsveç, Norveç, İzlanda ve Finlandiya gibi kuzey ülkelerinin bazı bölgelerinde oruç takribî 22 saat tutulacak.

Stockholm İsveç Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Müşaviri Fatih Mehmet Karaca, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı imsakiyesine göre İsveç’in Kiruna ve Norveç’in Tromso kentleri ile İzlanda ’nın başşehri Reykjavik’ta oruç vaktinin takribî 22 saati bulacağını, Stockholm, Oslo, Kopenhag ve Helsinki’de ise oruç vaktinin 20 saat olacağını söyledi.

İmsakiyeye göre, İzlanda ’nın kuzeyindeki Reykjavik kentinde yaşayan Müslümanlar Ramazan ayının ilk gününde 21 saat 38 dakika ile dünyanın en uzun orucunu yakalayacakken, Müslümanların en kısa vakit oruç yakalayacağı yer ise 9 saat 7 dakika ile Arjantin ’in Ushuaia kenti olacak.

“DEĞİŞİK MÜSLÜMAN TOPLULUKLAR DA UYACAK”

Karaca, Türkiye dışındaki ülkelerden Müslüman toplulukların da namaz müddetleri, iftar ve sahur zamanlarında Diyanet İşleri Başkanlığı İmsakiyesine uyacağını belirterek, şunları kaydoldu:

“Geçen yıl Stockholm’de tertip edilen Avrupa Fetva Meclisi’nin buluşması sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığının takip ettiği süre hesaplama usulü, burada yaşayan değişik Müslüman topluluklar tarafından kabul edilmiş ve bundan sonra namaz müddetleri, iftar ve sahur zamanlarında başkanlığımızın tanımladığı namaz müddetlerinin uygulanması kararı alınmıştır. Takribî 134 mesken üniteyi için Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından hazırlanan namaz müddetleri alakalı Müslüman topluluklara eriştirilmiştir. Bizim için son derece neşelendirici olan bu büyümeyi buradaki din kardeşlerimizle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu vesileyle Rabbimizden değişik mevzularda da Müslümanların birliğini hakikatleştirmesi için dua ediyorum.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın