İsam’ın 500 Bin Metni Ücretsiz İnternette

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi İSAM Kütüphanesi Osmanlıca mecmualar, risaleler ve ilahiyat alanında yayınlanmış toplam 500 bin metni fiyatsız olarak internet civarında ziyarete açtı.

Her sene 27 Mart- 2 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası’nda bu sene kitap kurtlarına güzel bir sürpriz yapıldı. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi İSAM, uzun bir çalışmanın neticesinde Osmanlıca mecmua, risale ve ilahiyat alanında yayınlanmış takribî 500 bin metni fiyatsız olarak internet civarında ziyarete açtı.

Dergah, İçtihad, Sebilürreşad başta olmak üzere son 100 sene içinde yayınlanmış ve edebiyat dünyasında ses getirmiş mecmualarda yer alan 23 bin yazıya okurlar PDF olarak erişebilecek. Ayrıca yeniden bu proje çerçevesinde Osmanlı Türkçesi ile yazılmış 3 bin 460 risâle, Osmanlı sicil ve defter de dijital civara aktarıldı. Böylece İstanbul dışındaki analistler ve talebeler bu proje sayesinde İSAM Kütüphanesi’nden yararlanmış olacak.

ÖZEL ARŞİVLER DE AÇILDI

Ünlü Türkolog Orhan Şaik Gökyay, Veliahd Yusuf İzzettin Efendi, çok doğrultulu İslam âlimi Muhammed Tâvît et-Tancî, 31 Mart veziriazamı Hüseyin Hilmi Paşa, basın yaşamımıza damgasını vuran Ziyad Ebuzziya, Süleymaniye Kütüphanesi’nden emekli ilim erbabı Mehmed Safayhi ve musikişinas Kemal Batanay’a ait binlerce belge, defter, dosya, mektup vs.den oluşan şahsi arşivlerin bilgilerine de kütüphanenin bilgi tabanından erişmek olası.

Kaynak: Yenişafak

İslama Doğru

Yorum yapın