Hayatın Her Alanında Kulluk Şuûru

Altınoluk Dergisi, 365. sayısında “Hayatın Her Alanında Kulluk Şuûru”nu kapak konusu olarak işliyor. 

Altınoluk’ta bu ay neler yer alıyor. İşte basın ilanı:

“Artık Altınoluk ’un “Hediye kitab”ı ile buluşma zamanı geldi. Bu sene, her sene olduğu gibi yeniden gerçekten çok hoş bir kitap hazırlandı sizler için.

Şöyle tanıtalım: İslam bir mimari oluşturuyorsa, şunlar da o mimarinin ana unsurlarını teşkil ediyor. İman, İman, Terbiye, Muamelat, Ukubat…

Hiç şüphesiz her bir unsurun nev ’i şahsına münhasır önemi var. Her biri Dinin mütemmim cüz ’ü olarak mütalaa edilebilir. Din, onlarla tamlık arzediyor. Birisini eksilttiğinizde Din ’in tamlığı da yara alıyor.

Bazan “Din iman, iman ve edepten ibaret” gibi, özellikle “Muamelat ve Ukubat”ı dışlayarak, dini sosyal hayattan tecrit etme teşebbüsleri olur. Bunu kimi zaman “laik” heyeti kumpaslar yapar, kimi zaman da fanileşme tuzağına sürüklenmiş insanın kendisi yapar.

Şöyle bir soru anlamlıdır:

-Din, sadece iman, iman ve edepten ibaret olsa sosyal hayattan tecrit edilebilir mi?

Başka Bir Deyişle insan Yaradanı ile ilişkisinin gerçekten farkında olsa, insan O ’na kulluğunu algı etse, insan Rabbani bir terbiyeye göre yaşamaya çalışsa, cemiyet dışı kalabilir mi?

Bu sorunun kesin yanıtı “Hayır”dır.

Amentü ’sü sıhhatli olan insan, İman ’i Tanrı ’a kulluk şuuru içinde hakikatleştiren insan ve nihayetinde iman ve iman eksenli bir Ahlaki hayat oluşturan insan, her cemiyetin en ideal insanı değil midir?

Bunun için İman ’ın da içinin sağlıklı doldurulması, İman ’in de, Ahlâk ’ın da içinin sağlıklı doldurulması gerekiyor.

İçi boşaldığında nasıl ki insan da insan olmaktan çıkıyorsa, Din ismine insanın tutumlarını tanzim eden disiplinlerin içi boşaldığında da onlar şahsiyeti inşa etme misyonundan kopuyor, sadece görüntüde var olan, ama reelde fonksiyonel kaliteden kopmuş, Rasulullah s.a.v. Efendimizin ifadesiyle “vücudu bitkinlikler”a dönüşüyor.

İşte bu sene okuyucularımıza hediye olarak sunacağımız ve, Prof. Dr. Saffe Köse Öğretmenimiz tarafından  hazırlanan  “İmandan Ubudiyyete – KULLUK ŞUURU” isimli kitap, her birimizin iman hayatına, olmazsa olmaz bir derinlik kazandıracak mahiyet taşıyor.

Bir anlamda Kelime-i şehadeti, Namazı, Orucu, Haccı, Zekatı… başka bir deyişle İslam ’ın beş koşulunu bir de böyle yaşayalım çağrısı yapıyor.

Her iman, ubudiyyete ulaşmak içindir. Kulluk şuuru diri olmadan yapılan imanların içinin asıl anlamda dolmadığını anlatıyor bu kitap.

Prof. Dr. Saffet Köse Öğretmenimize gerçekten derin tefekkür mahsulü olan bu eseri Altınoluk okuyucularına kazandırdığı için kalbi şükranlarımızı sunuyoruz.

Kitabın yayına hazırlanışında Erkam Yayınevi ’nin büyük titizliği oldu. Her hediye kitabımızda olduğu gibi bunda da dizayn olarak, baskı, kağıt kalitesi olarak, kapak grafiği olarak hiçbir şey esirgenmedi. Erkam Yayınevi ’nde katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz.

Evet, kitap noktasında her şey çok hoş. Bizlere okuyucular olarak, hoş hoş okumak, her satırı üzerinde düşünmek ve oradaki Kur ’an ’dan, Rasulullah ’ın söz ve fiillerinden süzülen hoşlukları hayatımıza taşımak kalıyor.

İbadetlerden “Kulluk Şuuru”na erişmiş mü ’minler olma çabası, bizim hayatımızın gayesidir.

Orada, Mahşer muhakemesinin ardından bizlere “Kullarım arasına girin, Cennetime girin” gibi bir hitap olursa ne mutlu bize…  Yolumuz sarih olsun.

Temmuz ayı merhum Musa Topbaş Efendi hazretlerinin dar-ı bekaya irtihal ettiği bir ay.  Bu sayımızda Adem Ergül bey, Musa Efendi Hazretleri misalliği içinde “Hayatın her alanında kulluk şuuru” konusunu değerlendirdi. Allah dostlarını bu hoş misallikleri içinde yadetmek de hoş. Merhum Üstadımıza rahmetler diliyoruz, fatihalarla yadediyoruz.

Ramazan ’ı uğurluyoruz, Bayram ’la buluşuyoruz. Tüm okuyucularımızın, tüm inananların Ramazan Bayramlarını tebrik ediyoruz. Diliyoruz ki sevinçler dolsun tüm mü ’minlerin yüreğine.

Sizleri Altınoluk ’la ve abonesini yenileyen her okuyucumuza hediye edeceğimiz bu hoş kitapla başbaşa vazgeçiyoruz, Allah ’a emanet olunuz.”

 

Ayrıntılı Bilgi: www.altinoluk.com

İslama Doğru

Yorum yapın