Haramın Zararları Nelerdir?

Haramın zararları nelerdir? Bilimsel deneyler sonucunda varılan bir analizde, İslam’da haram olan içkinin insan DNA’sını nasıl bozduğu ve hasar verdiği sonucuna varılmıştır. İşte haramın insan DNA’sında bıraktığı hasarlar…

Ayet-i kerimede şöyle buyuruyor:

“Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz.” (Maide Suresi, 90. ayet)

ABD’deki Rutgers Üniversitesi’nde yapılan araştırmada alkol almanın, özellikle vücudun biyolojik saatini (PER2) ve stresle başa çıkmayı (POMC) kontrol eden genlere zarar verdiği ortaya çıktı.

Sonuçları “Alkolizm: Klinik ve Deneysel Araştırma” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre bu hasar daha da alkol almaya neden oluyor.

Araştırmacılar alkol tüketen kişilerin bu iki genlerinde yaşanan değişikliği gözlemledi ve her iki genin de metilasyon olarak adlandırılan vücutta oluşan bir biyoloijik süreç sırasında bozulduğunu ortaya çıkardı.

Alkol tüketenlerin genlerinin yeni protein üretiminin de yavaşladığı ortaya çıktı.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, bulguların alkolün bağımlılık yaratma tehlikesinin neden çok yüksek olduğunu anlamaya yardımcı olduğunu söylüyor.

İslam ve İhsan

İÇKİ ÜRETMEK VE SATIP TİCARETİNİ YAPMAK CAİZ MİDİR?