Cirane Mescidi Nerede?

Mekke ile Tâif arasında, Mekke ’ye 29 kilometre. uzaklıktaki Ci’râne, Harem hudutları içerisinde bulunan kimselerin ihrama girdikleri yerlerden birisidir. Ci’râne ’nin ehemmiyeti Huneyn Gazvesi ’nde elde edilen ganimetlerin bekletilmesi ve Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ’in umre için burada ihrama girmesinden dolayıdır.

Huneyn Gazvesi’nden sonra ganimetler Hz. Peygamberin tâlimatıyla Ci’râne ’ye getirildi. Tâif’i abluka eten Resûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- de bir vakit sonra abluka etmeyi kaldırarak Ci’râne ’ye geldi, Hevâzinliler’in müslüman olmaları halinde kendilerine iade etmeyi düşündüğü 6000 kadar tutsakla bol ölçüdeki ganimeti askerlere dağıtmadan bir vakit bekledi. Ancak Hevâzin kurulunun gecikmesi ve bazı yeni müslüman olmuş bedevilerin ısrarlı arzları üzerine ganimetler taksim edildi. Daha sonra Hevâzin ’den gelen kurul Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ’e müslüman olduklarını söyleyerek tutsakları ve mülklerini istediler. Buna razı olmayan bazı kimselerin de ikna edilmesiyle tutsak ve ganimetler geri verildi.

Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Ci’râne’de iken kabilesiyle beraber buraya getirilen süt kardeşi Şeymâ ile görüşmüştü. Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ablasına çok iyi davranmış ve kalmasını istemişti. O da kavminin yanına gitmek isteyince, kendisine armağanlar vererek onu akrabalarının yanma gönderdi.

Ganimetlerin taksiminden sonra Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Ci’râne’de ihrama girerek Mekke’ye gidip umre yaptı 10 Mart 630. Bu nedenle bazı âlimler umre için Ci’râne’ye gidip buradaki mescidden ihrama girmeye ehemmiyet atfederler. Eyüp Sabri Paşa Ci’râne’de Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- tarafından ortaya çıkarılan, suyu hafif ve nefis olan bir kuyunun bulunduğunu kaydolur.

Kaynak: Diyanet Kutsal Toprak Kılavuzu

İslama Doğru

KIBLE NEDEN MESCİD – İ AKSA ’DAN KÂBE ’YE DÖNDÜ?