Büyük Söz Söyleme!

Müslüman mütevazı, alçak gönüllü, kardeşlerini sever ve değer verir, her işini ve sözünü ihlas ve samimiyet açısından değerlendirir, kalp kırmaz, gönül incitmez olur.

İslam’da bir müslüman için dedikodu, gıybet, tecessüs, sui zan, iftira, hakaret, aşağılama, alaya alma, ara bozma, haberleri araştırmadan söylenene kanma, kin ve nefret duyma, sövme, tefahur, yani kendini beğenme ve övme, övülmeyi isteme ve bekleme, kibir, gurur, kendini tezkiye, temize çıkarma, başkalarını tekfir, tefsik, yani kafirlik ve fasıklıkla itham etme, başkalarını cehennemde görerek kendini garanti cennetlik sayma… haram kılınmıştır.

Bunların tam aksine Müslüman mütevazı, alçak gönüllü, kardeşlerini sever ve değer verir, her işini ve sözünü ihlas ve samimiyet açısından değerlendirir, kalp kırmaz, gönül incitmez olur.

Particilik hastalığına yakalanarak dinin bu muhteşem ve vazgeçilmez ilkelerini unutanlara hatırlatılır. Aklı başında bir Müslüman büyük lokma yemeli, ama “kimin sırattan geçip geçemeyeceği” gibi büyük laflar etmemelidir.

Kaynak: Cemal Nar, Altınoluk Dergisi, 380. Sayı

İslam ve İhsan

Yorum yapın