Bu Bakkalda Para Değil Kitap Geçiyor

Üsküdar’da bir bakkal dükkanında çocuklar alışverişi kitap özetiyle yapıyor. Bakkalda bulunan kütüphaneden aldıkları kitapları okuyan çocuklar karşılığında diledikleri mahsulleri bakkaldan alabiliyor. Bakkal Kanber Bozan’ın başlattığı anlamlı projeye destek için bir hayli şehirden kitap sevk ediliyor.

Üsküdar ’da bir bakkal dükkanı işleten Kanber Bozan ve oğlu Fırat Bozan, semtin çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve gidişatı olmayanların dilediğini alabilmelerini kolaylaştırmak için kitap karşılığında alışveriş imkanı sağlıyor. Bakkalda bulunan kütüphaneden bir kitap okuyup özetini Bakkal Kanber Amca ya da oğlu Fırat ’a anlatan çocuklar dilediği mahsule sahip olabiliyor. Sosyal medyada da oldukça fazla alaka gören projeye bir hayli şehirden kitap sevk ediliyor. Bakkal Kanber ise, projeyi geliştirmek için destek bekliyor.

“MEKTEPLER VE HOCALARLA DİYALOG KURMAK İSTİYORUM”

Mekteplerle beraber çalışmak istediğini belirten Kanber Bozan, “Ağustos ayından beri bu işi yürütüyoruz. Ama bütün anlamıyla 3-4 haftadır gelen kitaplarla beraber yapmaya başladık. Hem çocuklarımıza olanak sağlıyoruz hem de biz mutlu oluyoruz çocuklarımıza böyle hoş şeyler yaptırdığımız için. Bizim için de hoş birer anı bunlar. Aileler de biz de mutlu oluyoruz bu vaziyetten. Bir çikolata ya da cips ile de çocukları mutlu etmek kolay. Çocuklar geliyor kitap alıyor daha sonra ben okudum tamamladım deyip kitabı anlatıyor. Onun karşılığında ben de bakkaldan ne istersen onu alın diyorum çocuklara. Ben bu işi azıcık daha geliştirmek istiyorum, bu yetmez. Mekteplerle ve hocalarla diyalog kurmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“GAZİANTEP ’DERİ, HOPA ’DAN KİTAPLAR GELMEYE BAŞLADI”

Proje başladıktan sonra şehir dışından da kitaplar sevk edildiğini söyleyen Fırat Bozan, “Yazları dükkanda ben duruyordum. Çocukların bazısı bir şeyler alırken bazısı da alamıyor gidişatından dolayı. Ben de gidişatı olmayan çocuklara öylesine birkaç bir şey taşıtıp daha sonra ne istersen al diyordum dükkandan. Daha sonra bir kitap verdim oku gel bana anlat ne istersen onu alabilirsin dükkandan dedim. Artık çocukların arasında nasıl dağılmışsa bu vaziyet bir gün bir çocuk geldi. Çocuğu da tanımıyorum. Fırat abi sana Kristof Kolomb ’u anlatacağım dedi. Nedenini sorunca bakkaldan bir şeyler veriyormuşsun dedi. Bu çocuklar arasında zamanla dağılmaya başladı. Ağustos ’ta başladık bu işe babamla. Sosyal medyada süratle dağılmış ve bize Gaziantep ’deri, Hopa ’dan kitaplar gelmeye başladı” dedi.

“KİTAP OKUMA KARŞILIĞINDA BAZEN UFAK JELİBONLAR ALIYORUZ”

Kendisi gibi dostlarının da bakkaldan kitap alıp okuduklarını dile getiren Yiğit Karbuz, “Fırat abi bana ilk kitabı verdiğinde böyle şeyler olacağını öğrenmiyordum. Sonradan bildim ne olacağını. Semtten çoğu dostum gelip kitap okur buradan. Mektepten dostlarıma söylediğimde bakkalın nerede olduğunu sordular. Ailem de bu gidişata çok neşelendi ve bana güvendiler sen yaparsın dediler. Ufak Prens kitabını okudum buradan. Hikayesi de oldukça etkileyici. Bazen ufak jelibonlar alıyoruz kitap okuma karşılığında. Kanber amca bizim hem kitap okumamızı sağlıyor hem de bir şeyler veriyor. Böyle olunca da herkesin gelmesi çoğalıyor” biçiminde konuştu.

Projeyi daha da seviyelere taşımayı kasteden Bakkal Kanber Bozan, proje için gelecek destekleri bekliyor.

Kaynak: İHA

İslama Doğru

Yorum yapın