Bizde Kahraman Bitmez!

Genç mecmuası, Ekim sayısında 11. senesine özel olarak hazırladığı ve okurlarına hediye edeceği “İslam Mücahidlerinden 365 Kahramanlık Tablosu” kitabı çerçevesinde dosyasını işliyor.

Genç mecmuasının bu sayısında neler var? İşte basın bülteniyle bu ayki Genç:

11. senemize girecek olmanın verdiği heyecanla beraber, yoğun ve hummalı bir çalışmanın ardından Ekim sayımızı çıkarmanın keyfi içerisindeyiz. Mecmuamızın 11. senesinde 111 ada “GENÇ ’i nasıl bilirsiniz, GENÇ ’le alakalı duygu ve düşünceleriniz nelerdir” diye sorduk. O yanıtlardan bir kısmını bu sayımızda sizlerle paylaşıyoruz.

11. senemize özel olarak sizlere muhteşem bir hediyeyi bu sayımızla ibraz ediyoruz. “İslam Mücahidlerinden 365 Kahramanlık Tablosu” isimli kitabımız, yeni senemizde abone olan herkese hediye! Bu muhteşem yapıtı sakın kaçırmayın. Ayrıca yapıtı hazırlayan Sinan Özgenç ile bu sayımızda bir mülakatımız var. Kitaba dair bazı ipuçlarını bu ziyarette bulabilirsiniz.

Bir öbür müjdemiz ise daha önceki yazarlarımızdan Mehmet Emin Okur  “Hayrola” bvefatı ile yine aramızda.

Her zaman olduğu gibi bu ay da dopdolu bir GENÇ Mecmuası sizleri bekliyor!

Ekim sayımızın detaylı basın bültenini alttan okuyabilirsiniz.

Gelecek ay görüşmek üzere, muhabbetle…

EDİTÖRDEN / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

BİZ HEPİMİZ KOŞACAĞIZ

Tebük Seferi evvelinde münafıklar Peygamberimize gelerek palavradan bahaneler öne sürdüler, savaşa katılmak istemediler. Onların hâlleri şöyle tasvir edildi Kur ’ân ’da:

“Şayet onlar gerçekten sefere çıkmak isteselerdi, elbette onun için hazırlık yaparlardı. Fakat Allah onların tutumlarını güzel görmeyip kendilerini yasakladı ve kendilerine: ‘Oturun, oturanlarla beraber! ’ denildi.” Tevbe – 46

Bir insan rastgele bir şeyi gerçekten istiyorsa, ortaya “istem” koymalı, “kıpırtı” içinde olmalı. Bir şeyi gerçekten isteyen oturmaya razı olmaz, harekete geçer, söylemekle kanaat etmez, eylem içinde olur, temenni kendisini kesmez, fiilen çaba ortaya koyar.

GENÇ ’te senelerdir bir şey yapmaya çalıştıysak işte bu çabayı muhafaza etmektir diyebilirim. Dile kolay 10 yıl oldu. Biz hep o kıpırtı ile, vicdanımızdan kopup gelen o heyecan ile yürüdük, çok zaman yerimizde duramadık, bazen taştık, bazen haykırdık, bazen hislendik, bazen dişlerimizi sıktık, ama öyle ya da böyle hep bir şeyler yapma gayretinde olduk. Zira şunu fark ettik ki gönlümüzün akmadığına gözümüz bakmıyor, elimiz kalkmıyor. O surattan hep gönülle yöneldik neye yöneldiysek. Gönlü merkeze aldık, gönlü merkez bildik.133301102016

Elinizdeki sayı yeni senenin ilk sayısı. Bütün 120 sayıyı geride bıraktık; mübarek olsun. Bu vesile ile 111 arkadaşımıza “GENÇ sizin için ne anlam ifade ediyor” diye sorduk. Sağolsunlar, gönüllerinden geleni paylaştılar. Onlardan gelenlerin ilk kısmını bu sayıda paylaşıyoruz.

GENÇ ’te her yeni yarıyıl yenilikler demektir. Yeniden mizanpajımızı yeniledik mesela. İlk senelerimizin efsane bvefatlarından Hayrola tekerrür aramıza döndü. Mehmet Emin Okur öğretmenimize bizi kırmayıp aramıza tekerrür katıldıkları için teşekkür ediyoruz.

Yeni yarıyıl hediye kitabımızı Tarih Gastesi editörümüz Sinan Özgenç hazırladı. 15 Temmuz sonrası Yeni Türkiye ’nin gençlerinin çok beğeneceği bir kitap bu: İslam Mücahidlerinden 365 Kahramanlık Tablosu. Umarız istifade edersiniz.

Biz GENÇ olarak zalimlerden hesap sormanın, kabalara dur demenin, mazlumları sarıp sarmalamanın, enteresanları kucaklamanın hayatın temel anlamı olduğunu söyledik hep. Her yeni sene, her yeni sayı bizi bu ideale biraz daha yanaştırsın diyedir dua ve temennimiz.

Gelecek sayıya kadar Allah ’a emanet olunuz.

SORDUK BİLDİK / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

Kahraman Bitmez Bizde!

Genç Gönüllü olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Yazım mecmuanızda yayınlanır mı?

Daha Önceki sayılarınızdan gönderebilir misiniz tanıtım emelli?

TÜRKİYE GÜNDEMİ / SALİH YÜZTGENÇ

Haber Başlıkları Şöyle:

– Suratınıza Vurmaya Devam Edeceğiz: Dünya 5 ’deri Büyüktür!

– Türkiye Ekonomide de Breyin Eğmez

– Lütfen, Sakin Olalım Biraz…

– Boşuna “Bizi Evlendirin!” Demedik

Ne Var Ne Yok?

-Yaz Saati Sabitleşti

– Mekteplerde 15 Temmuz Teması

– 17-25-15 Paralel Darbe Filmi Çekilecek

DÜNYA GÜNDEMİ / BEYTULLAH DEMİRCİOĞLU

Haber Başlıkları Şöyle:

– Suriye ve ABD ’nin Hakimiyet Edilebilir Kargaşa Taktiği

– Koloniciler Ortadoğu ’ya Neden Geri Döndü?

– Bizi Çürük Yumurta Diyerek Katleden İkiyüzlüler

– Batı Medyasının Türkiye ve Erdoğan Hazımsızlığı…

– “Din Eğitimi Matematik Dersinden Çok Daha Ehemmiyetlidir”

– “Devrimcileri Öldürebilirsin Ama Devrimi Öldüremezsin”

– Her Zaman Ne Oldum Değil Ne Olacağım Diyeceksin!

DOSYA / SİNAN ÖZGENÇ

DÜŞMAN EFORLUYMUŞ NE GAM BİZDE KAHRAMAN BİTMEZ

Bizler kahraman bir ecdadın ahfadıyız. Soyumuz kahraman, geçmişimiz kahramandır.

Kahramanlık, ulus olarak işimiz ve meşrebimizdir, zira bizde ne düşman ne de adi bitmez. Biz, dünyayı ve hayatı aşan bir davanın temsilcisi olduğumuz günden bu yana bu böyledir. Bizler Allah ’ın dinini gururlandırmak, iyiliği emretmek, makûsluktan nehyetmek görevi ile hayatın üstüne yürüdüğümüzden bu yana adımız kahramanların yanına yazılmış, düşmanımız ve alçağımız da batılın ve şeytanın arkadaşı olarak karşımıza yerleşmiştir. Bu böyledir diye şikayet edecek değiliz; bütün tersi, bu şerefi sezip, sezdirmenin tatlı heyecanı içindeyiz. İşte GENÇ ’imize bu yıl abone olacak okuyucularımıza vereceğimiz “İslam Mücahidlerinden 365 Kahramanlık Tablosu” bu hedefle hazırlanmış bir şöhret ve şeref tablosudur. Bu kitabı okuyup da vicdanı kabaran her gencimiz, kendisiyle Allah ’ın razı olacağı, ecdadının onur edeceği ve zalimin kahrolacağı bir kahraman adayıdır. Düşman eforluymuş ne gam, bizde kahraman bitmez.

Dosyayı Oluşturan Kahramanlık Hikayelerinin Başlıkları Şu Biçimde:

– Ezan Seslerinin Devamı İçin – “Git Gördüklerini Kralına Anlat”

– Düşmanına Bile Acımalı Kahramanlar

– Dünya Tarihinde Batırılan İlk Uçak Gemisi

– “Benim Gözlerim Göreceğini Gördü”

– Düşmanın Merdi

– “Broken Hıll Savaşı”

– Aldığımız Maliyete

– Bedir ’in Aslanları

– Baba Oğulun Şehadet Rekabeti

BEYTÜLHİKME / ASIM GÜLTEKİN

KÂFİR NEYİN NESİYMİŞ BARBAROS ’A SOR!

Anarşist düşünürlerden, serazad edebiyat adamlarından etkilendim. Sonraki senelerim mecmualar, kitaplar, yazarlar, ilim irfan adamları arasında geçti gitti. Lakin silahlı adamlar içerisinde eli silahlı bir adamı çok hoşlandım: Barbaros Hayreddin Paşa.

GENÇ Mecmuası 11. Senesinde On ’ca Yıl Geçti, Biz Hep GENÇ ’tik

GENÇ Mecmuası Ekim 2006 ’da yayın hayatına merhaba demişti. Geride bütün 10 yıl kalmış oldu. Mecmuamızın 11. senesinde “GENÇ ’i nasıl bilirsiniz, GENÇ ’le alakalı duygu ve düşünceleriniz nelerdir” diye sorduk 111 bireye.

Bu sayımızda, verilen yanıtlardan bazılarını paylaşıyoruz sizlerle:

– GENÇ Güçlükle Baş Etmeyi Göze Aldı Ahmet Murat

– Akılsal Konforu Sallıyor Cihan Aktaş

– GENÇ ’in Varlığı Çok Kıymetli Erol Erdoğan

– GENÇ Bir Mektep Vazifeyi Üstlendi Halil İbrahim İzgi

– Dipdiri Devam Ediyor Ahmet Taşgetiren

– Maşallah Barekallah Bestami Yazgan

– Daha Nice Gönüllere Tasa Götürsün Emre Topoğlu

– Geleceğin Mimarlarına Selam Olsun Selman Tan

– GENÇ İki Ters Kutbu Bir Araya Getirmiştir Mehmet Akif Karayel

– GENÇ ’te Olmak Beni Mutlu Ediyor Adem Özköse

– Bu Gençliğe Bin Selam Olsun Hadi Turus

– Genç Daima Genç Ali Görkem Userin

– Umarım Uzun Seneler Devam Eder Mehmet Erken

– İsmi de Cismi de Genç Mikail Türker Bal

– Okunan Mecmua Veysel Atmaca

– Genç Nümayişsiz Bir Mektep Ali Ayçil

– Genç: Tasa Kürsüsü Nevzat Çiçek

– GENÇ, Cem Olmaktır Said Yavuz

– Beden ihtiyarlasa da Ruh Genç Kalıyor Ali Başkavak

– GENÇ ’in Heyecanı Ufuk Kayabaşı

– Gençlere Selam Olsun Vahdettin Badem

BİR BAŞKA AÇIDAN / TAHA KILINÇ

Hac: Faydaların Gözle Görüldüğü Yer

Haccın birçok faydasından söz edilebilir. Kaldı ki, her insan, kendi manevi tecrübesi ışığında birbirinden değişik bereketlere kavuşabilir. Yeter ki gözlerimiz ve gönüllerimiz bu bereketlere her daim sarih ve hazır olsun.

KIZIL ELMA / GÖKHAN GÖKÇEK

16 Yıldız Neye Karşılık Kazanç?

Cumhurbaşkanlığı makamına kıyasla bilinen “fors” Türklerin kurdukları devletler arasında en büyükleri kabul edilen ve ‘devlet usu ’ anlamında günümüze iletilen birçok ananeyi mevcut devletimize aktaran ‘16 büyük Türk devletini ’ temsil eder. Bu devlet silsilesinin başında ise Büyük Hun Devleti kazanç.

PORTRE / YUSUF TEMİZCAN

Hocaların Öğretmeni Halil İnalcık

Bugün dünya üniversitelerinde Halil İnalcık okunuyor ve okutuluyor. Onu dar anlamda bir “tarihçi” olarak düşünmek elbette yetersiz kalır.

SEYYAH / ADEM ÖZKÖSE

Afganistan ’a Yolculuk: 19 Avustralyalı Hamza ’nın İslam ’a Giriş Macerayı

Hamza anlatıyor, Ebu Ömer çevirmenlik yapıyor ben de Hamza ’nın söylediklerini ses kayıt cihazıma sürüklüyordum. Hamza ’nın hikâyesi oldukça acayipti. Dinledikçe afallıyor, ne diyeceğimi bilemiyordum.

GÖNÜL DERGÂHINDAN HİKMETLER / OSMAN NURİ TOPBAŞ

Korkaklık, canını gereğinden fazla hoşlanarak bir kısım ilâhî emirleri îfâdan sakınmaktır. Meselâ karşılığında Cennet vaad edilmiş bir kahramanlık olan Allah yolunda cihâdı terk etmek; ürkekliktir. Tebliğde bulunmak, iyiliği öneri edip makûsluktan sakındırmak emredilmişken, fânî hayatın gel-geç sevdâlarıyla oyalanmaya dalıp gönülleri İslâm ile buluşturmaktan geri durmak; ürkekliktir. Mazlumların, hisli vicdanları yakan suskun feryatlarına kulak tıkamak ve onları görmezden gelmek; ürkekliktir.

CAN DAMLALARI / ALİCAN TATLI

– İndirim

– Reel Sultanlık

– İlmine Mağrur Olmak Çiftçi ve Çömlekçi Kardeşler

– Gül Yaprağı

MANEVÎ KARAKTERİN İNŞASI / ADEM ERGÜL

Nezâket Yâ Hû!

İslâm, insanı câhiliyyenin kabalığından kurtarmak için Rabbânî bir terbiye tertibidir. Evet, câhiliyye kabalık demektir. Kaba düşünceler, işlenmemiş çiğ duygular, kırıcı, devirici, parçalayıcı ve imhâ edici ifade ve tavırlar, hep câhiliyyenin meyveleridir. İslâm, insanın özünü, sözşanı, bakışını, mimiklerini, tutum ve ilişkilerini en hoş kıvama ve kaliteye ulaştırmak için beşeriyete Rabbimizin bir ikramıdır.

DERİ KAFESİ / YUNUS EMRE TOZAL

Her İnsan Kendi Çağının Yusuf ’udur!

derinleşmeniz gerekiyor yusuf ’la karşılaştıysanız

bitişmeniz isteniyor hakkı verilmiş bir anlamla / İsmet Özel

AŞKAR / AHMET ÜNAL

Şükür, Hiç Film Sıkıcılığında Yaşamadım

Ben televizyondan uzak kaldım da ne oldu? Her akşam ailece oturup çaylı çerezli muhabbet ettiğimiz bir civarda büyüdüm… Sevgi gördüm. Her ne kadar anlaşılmamaya sebebiyet verse de öbür insanlar kadar filmleşmedim.

HAYROLA / MEHMET EMİN OKUR

On Temele On Satır

Yeni Gelenler İçin İstanbul

IN OUT

Ali İle Babası

GÜNCEL / SALİH YÜZTGENÇ

Kendimize Seferden Sorumluyuz

Zamanla geçer dedikleri; acılar, keşmekeşler, azaplar, keyifler hayatımızın bir parçası, hiç bkocaman geçmiyor. Bunlarla nasıl yaşayacağız, nasıl yeneceğiz diye sorduk kendimize. Kısmet olsun, yeniden gidelim değişik diyarlara; keşfetmek ve bilmek için kendimize sefere çıkalım.

KELİMELER / RABİA GÜLCAN KARDAŞ

Yıllara Alışmamak

Yunus Emre ’nin her gün yine doğuyor oluşu, günlere alışmamasından olabilir mi? Her gün tertemiz bir sayfa, tertemiz bir ikram insana.

YARIM DERVİŞ / SİNAN ÖZGENÇ

Bazen Bir Doğru Üç Yanlışı Götürüyor!

İşin trajikomik tarafı ne biliyor musunuz: Ben, Hocaefendi ’nin sözlerini birbirlerine aktaran bazı bireylerin “Ama gerçeğinde benim öğretmenim müstesna” dediklerini de duydum… Neyse ki istisnayı müstesnayı keskin göreceğimiz bir gün var… Neyse ki “Yanaşıyor yanaşmakta olan…”

KELEBEK ABUHAVAYI / HALİT YASİR ÖZOĞUL

Burnumu Kaşır mısın?

Allah ne büyük… Tüm zamanlarda, her mekânda. Bir Kurban Bayramı ’nda, kursaklardan geçtikten sonra birkaç gün içerisinde tükenecek birer kutu et neree, kalan bütün zamanlarda o insanları doyurup, koruyup gözlemek nere? Bir bakıma bizimki de iş!

KOLAY SAĞLIK / HÜSEYİN UFAKALİ

PokeTopu ’ndan Çıkan Sağlık

Pokemon Go ’nun sağlık ve güvenlik hasarları itibariyle geliştirilmesi ve tesviye edilmesi gereken çok özelliği var daha. Faydaları maksimize ve hasarları minimize ettikçe daha başarılı bir uygulama olacaktır. Tabii onu bilave etmeden biz kullanıcılar da kendi mesullüğümüzü üstlenmeli ve tehlikeleri görmezden gelmemeliyiz.

B-ALAKANIZA / HOŞLANILAY KÖSEBALABAN

Çok Bilen Çok mu Yanılır?

“Çağdaş dünya dediğimiz alemde, bilmenin bedeli hemen hemen hiç kalmadı. Belki dünyanın çağdaşlığı ilme, edebe, irfana cephe alışta gizli.” – İsmet Özel

SÖYLENMELER / AYŞEGÜL GENÇ

Kadraja Giren Delikanlı, İsmini Unutan Kız!

Dünya dram üzerine dramdan kurulmuştur. Resim üzerine resimtan. Ne bütün iyiyiz, ne bütün makûs. Yağmur yağıyor ve çocukların koşup da sığınacağı ne çatı kaldı ne de duvar. Suriyeli ufak bir kız çocuğuna “ismin ne” diye soruyor haberci. Çocuk ağlamaklı kadraja bakıp, bilmiyorum diyor. Bilmiyorum.

BAGAMOYO / HAŞİM AKIN

Tenin Yendiği Coğrafyada Bayram

Bizim kestiğimiz mektebin bahçesinde duran iki kurban teni gördüm. Yerli dosta “Bunu ne yapacağız?” diye sordum. Enteresan bir yanıt: “Bunları bkocamanlarına vereceğiz. Onlar da teni arınacaklar ve kurutacaklar. Sonra da parça parça gıdalar…”

MİKRO ALEMDEN MAKRO ALEME / MUAZ ERDEM

Uzayın Parlayan Yıldızı: ÇİN

15 Temmuz ’dan sonra Batı ’ya sırtını dönüp Rusya ve Çin ’le işbirliğini çoğaldıran bir Türkiye ’de yaşadığımızı düşünürsek, ileride Çin ’in uzay istasyonunda bir Türk astronot görmemiz de çok uzak olmasa gerek…

SPOR / BÜLENT ŞİRİN

Türk Futbolu Artık Desteklenmese de Olur

Bu gidişle Türk Futbolu ’nun ciddi biçimde tıkanacağı aşikârdır ve hatta tıkanmıştır. İşte Euro 2016 ’da Ulusal Ekip ’ın düştüğü gidişat bunun en bariz göstergesidir. Bu krizden çıkmanın muhtemel olduğu Başakşehir ve Osmanlıspor gibi ekiplerin mevcut gidişatlarından rahatlıkla anlaşılabilir.

GEZİ-YORUM / HANDE BERRA

Bir Hiç Şansına Kurban Olmak

Mayalar serbestlikleriyle beraber topraklarını ve inançlarını kaybettiler. Şehri kurup idareyen Montejo ailesi o kadar ileri gitti ki evinin dış duvarlarını Mayalar ’ın başını ezen, kaba gözlü İspanyol fatihlerinin kabartmalarıyla süsledi.

BKZ: KÖPRÜ / SAMİ YAYLALI

-15 Temmuz Şehitler Köprüsü

– Köprünün Altından Çok Sular Akmış

– Köprüler de Şehit Olur: Mostar

– 3. Köprü: Yavuz Sultan Selim

– Malabadi Köprüsü Garibin Türküsü

– Sırat Köprüsü

– Çılgın Dumrul

– Ajanlar Köprüsü

– Drina Köprüsü

– 4. Köprü Geliyor

– Vezirin Köprülüsü Makbul

– Osman Gazi Köprüsü

GÖNÜLLÜ HABERLER

Kurban ’da da Gönüllüyüz: Genç Gönüllüler Afrika ’daydı

Genç Gönüllüler olarak ebedî gençlik tasasıyla yola çıktığımız ilk günden bugüne, her an her civarda gönüllü olmaya; aşkla ve şevkle çevremize tasa aşısı vurmaya gayret ediyoruz. Geçtiğimiz Kurban Bayramı ’nı da bu istemle Afrika ’da geçirdik. Gönüllülerimiz Diyanet Vakfı bünyesinde reelleşen programla Afrika ’nın muhtelif ülkelerine gitti, kardeşlerimizle buluştu…

– Gambiya ’da Muhabbet Ambarladık Mehmet Halıcı / Gambiya

– Bilave edilen Yalnızca Türkiye Hasret Ali Genç / Tanzanya

– Teşekkür Ederim Mozambik! Muhammed Mustafa Kızılkaya / Mozambik

– Kardeşlerimiz İçin Kurban Olduk Muhammet Mustafa Tuncay / Uganda

– Gana ’da Tazelendim ve Dirildim Mustafa Bozoklu / Gana

Öbür Başlıklar İse Şöyle:

– Yeni Yarıyıl Buluşmamızı Yaptık Yahya Uyar

– Yeni Yarıyıla Gazanfer Ağa Medresesi ’nde Başlıyoruz! Büşra Nur Turan

– Sakarya Hazır! Nesibe Koç

– GENÇ Kamp: Samimiyetin Hoşluğu Dilruba Ravza Nalbantçılar

BİLİŞİM-NET / MUHAMMED MURAT MEBLAĞ

– Genç Mecmua Web Sitesi 5 Yaşında!

– Ulusal Kodlama Eğitimi Platformu: HackerCan

– Ayın Sitesi: “start.me” Anasayfanızı Baştan Tasarlayın

Bunları Biliyor musunuz?

– TİB Resmen Kapatıldı

– Samsung Note 7 Patlıyor!

– iOS 10 Yayınlandı

– Google ’dan Videolu Görüşme Uygulaması

– Instagram ’a Yakınlaştırma Özelliği Geldi

RESİM / HALİL İBRAHİM KURUCAN

Bakış Açısı… Resimci Gözü…

Dijital devrimin hayatın her alanını etkilediği gibi resimciliği de derinden etkilediği çok sarih. Yalnızca film, banyo, karta baskı süreçlerinin ortadan kalkması bile başlı başına bu devrimi anlatmaya yetecek bir büyüme gerçeğinde. Resimcilikle son 15-20 senede tanışanlar gerçeğinde o süreçleri hiç bilemediler. Mesela kaç ASA film almalıyım, pozitif mi-olumsuz mu olsun ikilemini hiçbir zaman yaşamayacaklar. O günlerde baskıya götürdüğü filmin yandığını, başka bir deyişle istenmeyen ışık aldığından dolayı, resimlerin basılamadığını bilen bir resimcinin hayal kırıklığı ve yeisini kavramakta zorlanacaklar. Ayrıca her gördüğü kareyi kıskanıp, ancak işine yarayacak kareyi sürüklemek için saatlerce bilave etmeyi göze almayı bugün çok afaki bulabilecekler. Hatta uslarına, o günün resimcileri ne kadar pintiymiş! diye muzip bir fikir bile gelebilir.

YAZI ATÖLYESİ / METİN KARABAŞOĞLU

Usta yazar Metin Karabaşoğlu, yazar adaylarının yolladığı yazıları açıklıyor. Birbirinden hoş, taze hikâyeler Karabaşoğlu ’nun elinden geçme; nasihatini alma imkânı buluyor!

‘Ayın Yazısı ’ Olarak Seçiyorum, Ama…

BALIK SAHİBİNDEN GELEN MÜJDE Necem Talay

MÜKÂFATLI TEST / AYŞE YAZICILAR

10 Sualde “Ahmed Yüksel Özemre”

23 Ekim ’e kadar tüm suallere doğru yanıt veren 1 bireye, Ahmed Yüksel Özemre ’in 5 kitabını hediye ediyoruz.

http://www.gencdergisi.com/odullu_test.html

Geçen Sayının Talihlisi: Feyza Bakır

Ekim ayı müzakerelerimiz ise şöyle:

Nuh Sawadogo: Afrika Çöllerine Gül Dikmek, İnsan Yetiştirmektir Konuşan: Haşim Akın

Sinan Özgenç: Kahraman Kendini Pas Geçendir Konuşan: Salih Yüztgenç

Kasım ayında tekerrür görüşmek ümidiyle, muhabbetle kalınız.

Ayrıntılı Balaka: www.gencdergisi.com

İslama Doğru

Yorum yapın