Bırakma Kendini!

Genç Mecmuası bu ay okuyucularına “Bırakma Kendini” diyor. Bu çağrı, günümüzün kaygı verici sorunlarından bkocaman olan ve özellikle gençlerde görülen tükenmişlik hissine, hayatı boş, acilen sonlanması gereken bir süreç olarak görme meselesine çözüm olarak yapıyor.

Genç’in dosya mevzusuyla ilgili olarak Salih Suratgenç ve Yusuf Pakcan Muayenehane Psikolog Mehmet Dinç Bey ile birçok suale yanıt olacak kalitede sevinçli bir sohbet hakikatleştirdi. Sohbette Mehmet Dinç, şahsa “Niçin Bir Daha Yaşamalıyım?” sualini sorduracak ve cevabını verecek önerilerde bulunuyor.

Bunun dışında Hamit Kardaş, El Hac Nuh ve Prof. Dr. Recep Şentürk ile de müzakeremiz mevcut… Müstefid olacağınızı umuyoruz. Mayıs ayının hakkımızda hayırlı olması ve hayırlı işlerde koşturduğumuz bir ay olması duası ile…

Haziran ayında görüşmek üzere…

EDİTÖRDEN / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

Ümitsizlikle Kalbini Karartma

Geçen yaz, Üsküdar ’ın merkezindeki Mimar Sinan Çarşısı ’nın hemen yanında yer alan ve bizim çocukların “dönen park” diye niteledikleri yerden geçerken, fiziksel anlamda manili olduğu belli olan birisi dikkatimi çekti. En fazla 30 yaşlarındaydı. Önüne yarım litrelik suları koymuş, öylece bilave ediyordu. “Bir su alayım şu kardeşimden” diye içimden geçirdim ve yanına yanaştım.

“Su ne kadar?” diye sordum, bütün konuşamadı, boynu zati sağa eğikti, parmağıyla gösterip “bir” gibi bir şey söyledi. Elimdeki beş lirayı uzattım ve iyilik olsun diye “tamamdır, üstü kalsın sevgili kardeşim” dedim, suyu alıp yoluma devam etmeye başladım.

Lakin bir baktım, acayip bir biçimde heyecanlandı, ben giderken ayaklandı. İlk anda ne olduğunu bilemedim tabi, “tamamdır, tasa değil, benden hediye” dedim yüksek sesle.

Ben ilerledikçe o manili hâliyle, ayağını yere çekerek arkamdan gelmeye ve “abi” biçiminde boğuk sesler çıkarmaya başladı. “Süphanallah” dedim içimden, tasasının ne olduğunu anlayamadım, “acaba süratle gidip bana yetişemeyeceğini düşündürüp daha fazla yormamak ismine geri dönmesine mi vesile olayım yoksa bilave edeyim de ne olacaksa olsun mu?” biçiminde düşünceler geçti içimden. Sonunda dayanamadım, durdum, kendisine doğru yanaştım. Terlemişti, kızarmıştı, patlayacak gibiydi. Ben kendisine hoşça “sevgili kardeşim, her şey yolunda, kasvet yok, lütfen rahat ol” dediysem de, gevşemedi, serinlemedi. Sonra baktım, titrek elini bel çantasına götürdü, içinden dört lira çıkardı, bana uzattı. O an, tüm hâli ile resmen “su bir lira, ben asla beş lira alamam” diyordu bana. Şaştım, kalakaldım. Dört lirayı alınca, kendini bıraktı, rahatladı, elini başına kaldırıp mutlu bir “selam” işareti yapıp geri yürüdü…

Beni çok etkileyen bu hoş adamdaki tarif edilemez hak, hukuk duygusu, istiğna hâli ne kadar hoştu. Bu kardeşi unutmam güç. Asillik ve onur deyince, hakkından aşırısını alamayacağı için para üstünü geri vermek üzere arkamdan canhıraş bir biçimde koşuşturduğu dakikalar hep gelecek usuma… Sonra şu geçici dünyanın beş para etmez statüleri için birbirini yiyen insanları düşüneceğim. Aradaki fark sarihtir ki insanlık kalitesinin farkıdır. Ve biz bu farkı böyle ufak münasebetlerle hatırlar ya da andırdırırken, temel hayatta birbirimizle yüzleştiğimizde cüssemizi aşan büyüklüklerde tekerrür önümüze getirecekler. İşte o gün insanların acıyarak baktıkları bu hoş kardeşim gibiler muhtemelen gıpta ile bakılan kısmetlilere dönecekler. Sanırım biz temel o gün anlayacağız: Talih nedir, baht nedir, kısmet nedir? Bu dünyanın gıpta edilen statü, makam ve mevkilerinin reelinde hiçbir değeri yokmuş. İnsanların belki de dönüp acıyarak baktıkları insanlar temel imrenilmesi gereken kısmetlilermiş. Bütün değer kararlarının ters surat olacağı o günde hepimiz için hoşluklar diliyorum.

GENÇ o korkulu günün hoşluğuna ve ebedi gençliğine talip bir yol dostunuz olmaya devam edecek. Manili diye üstten bakılan kardeşlerimizi hatırlatacak, temel maninin kalplerimizde olduğunu işaret edecek ve bunu el birliğiyle tamir edebilecek hoş etraflar arayışı içinde olmamız gerektiğini telkin edecek. Kapağımız da böyle bir kasıtla hazırlandı zati. Bizi kıskacına alıp evvel bireyci yapan, sonra yalnızlaştıran, nihayet hayata ve çevremizdekilere küstüren çağdaş perişanlığa karşı “bırakma kendini” diyoruz. Bırakma ki kendine, ailene ve insanlığa faydan olsun. İlgi ile okuyacağınızı umarız.

Bir sonraki sayımıza kadar esenlikle kalmanız beklentisiyle…

SORDUK BİLDİK / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

GENÇ Okuyanlar OKUR ’u Kaçırmıyor

İlklerin Mecmuası Halis Kaideay

Gündem Oluşturan Mecmua Mustafa Enesoğlu

TÜRKİYE GÜNDEMİ / SALİH SURATGENÇ

Haber Başlıkları Şöyle:

– Lütfen, Artık Önümüze Bakalım!

– Gençler İçin Kültür Sanata Destek Çoğalıyor

– Kitap Okuma IN, Kitap Yayınlama OUT

Ne Var Ne Yok?

– İstanbul Gençlik Festivali Yenikapı ’da

– 8. Beynelmilel Sirkeci Mecmua Fuarı Başlıyor

– Türkiye Dünyanın 10 Ülkesi Arasında

DÜNYA GÜNDEMİ / BEYTULLAH DEMİRCİOĞLU

Haber Başlıkları Şöyle:

– Halkoylaması, Batı Dünyası ve Büyük Kürdistan…

– Darbeci Arap Medyasına Göre “Halkoylaması Neticeleri Yetersiz Demokrasinin Neticeyi”

– Suriye ’deki İç Savaş ve Buzdağının Görünen Suratı

– İsrail ’in Hayallerini Süsleyen Suriye?

– Arapların Rusya ’ya Vizesiz Seyahat Etme Hürlüğü!

– Arap Dünyası Nereden Nereye…

– Ne Yapacağı Öngörülemeyen İki Lider ve Dünyayı Bilave eden Tehlikeler

GENÇ PEYGAMBER DOSTLARI / MEHMET LÜTFİ ARSLAN

Bahar İçimize Gelsin

Derdimiz ebedi gençlik ise bunun takati baharı içimize iktidar kılmaktan geçiyor. Allah ’a verdikleri sözü hiç unutmayanlar, tümce yaratılmışa o sözle ve o sözden doğru bakanlar hep şevk, iştiyak ve tazelikle yaşar, yalnızca içlerini değil, temas ettikleri her yeri bahar kılarlar.

DOSYA / SALİH SURATGENÇ – YUSUF PAKCAN

BIRAKMA KENDİNİ!

Geç aynanın karşısına ve bak orada gördüğüne. Lütfen dikkatli bak ama… Bu kimsede olmayan eller, kollar, beden, şimdiye kadar kimseye verilmemiş ve kıyamete kadar kimseye verilmeyecek o surat… Ruhunun, kalbinin, zekasının ve daha bilemediğin nice gizeminin muhteşem bir algoritma ile bütünleştiği o biricik varlık: SEN. Yalnızca bu bile doğrulup ayağa kalkman için yeterli değil mi? Ama olmuyor. Sen ayağa kalkamıyor, üzerindeki ataleti atamıyor, neye sahip olduğunu ve kıymetinin ne paha biçilemez olduğunu anlayamıyorsun. Niçin hiç düşündün mü? Bütün de işte bu kıymetin suratından olmasın? Kimsede olmayana sahipsin. Kimseye verilmeyeni göğsünde taşıyorsun. Ve kimsenin başaramayacağı bir iş seni bekliyor. Bkocamanlarının üzerine abanıp da buna mani olmasından daha natürel ne olabilir? Düşmanların var, fark et. Korkma, bir şey yapacak değiller. Tek yapacakları şey seni seninle yasaklamak. O surattan silkin, ayağa kalk ve asla BIRAKMA KENDİNİ.

SÖYLENMELER / AYŞEGÜL GENÇ

Av da İçinde Avcı da!

İnsanda hangi hoşluk varsa, çevresinde o hoşluğu çekemeyen, o hoşluğu karartmak isteyen, balçık ile lekelemek isteyen hep olacaktır. Sendeki var olan hoşluk her ne ise onu gözetmekle işe başlaman gerekir.

SEYYAH / ADEM ÖZKÖSE

Afganistan ’a Yolculuk: 26

Tahran ’dan İstanbul ’a Dönüş

Bu yolculuk bana asıl sorunun insanın hayallerini asıllaştıracak cesarete sahip olması gerektiğini öğretmişti. Artık açılması güç bir çok kapıyı hayallerimin peşinden giderek açabileceğime daha çok inanıyordum.

KELİMELER / RABİA GÜLCAN KARDAŞ

Beslendiğin Kaynakları Gözet

Hüsn-ü Aşk ’ı okuyanla, Batı romanlarındaki aşk hikayelerini okuyan, beğendiğini aynı hoşlanır diyebilir miyiz?

İŞARET / AYŞE YAZICILAR

Eşeledik Külleri Kıvılcımlar Parladı

Ödev olarak verdiğimiz suallere yirmi karakter sınıfta neredeyse tüm talebeler aynı tümcelerle yanıt veriyor. Zira hepsi arama motorunda çıkan ilk linki olduğu gibi defterine yazıyor.

PORTRE / YUSUF PAKCAN

İki Dünya Arasında Yahya Kemal

MANEVÎ KARAKTERİN İNŞASI / ADEM ERGÜL

Beraberlik Sırrı

Arkadaş meclisleri, düşünce toplulukları, terbiye ocakları, dâvâ yoldaşları ve daha nice beraberlikler gelişigüzel tercihler değil, bilinçli seçimler olmak vaziyetindedir. Bu seçimlerde belirleyici kriterler de nefsimizin hevesleri ve basit çıkarları değil, Rabbânî ve nebevî miktarlar olmak vaziyetindedir.

GÖNÜL DERÂHINDAN HİKMETLER / OSMAN NURİ TOPBAŞ

Mü ’min, saâdeti olmadığı yerde arayıp boşuna yorulmamalıdır. Başına makûs bir hâl geldiğinde daha beterine bakıp hâline şükretmelidir. İyiliklerde ve mânevî hoşluklarda dâimâ kendinden daha yukarıyada olanlara gıptayla bakıp onlara benzemeye gayret etmelidir. Bunlar, İslâm kişilik ve şahsiyetinin gereğidir.

CAN DAMLALARI / ALİCAN TATLI

Asr-ı Saadet Heyecanı

Abdullah Sert ağabey mikrofonla “besmele ve kelime-i şahadeti” yüksek sesle tane tane okuyarak bütün oradakilerin tekerrür etmesini istedi. Hakikatazami sesle hep beraber kelime-i şahadetin yinelenmesi, insanın iliklerine kadar işliyor, bütün hücrelerini canlandırıyor, değişik bir heyecan oluşturuyordu.

DURLANMIŞ KELİMELER / SELİM TİRYAKİOL

– Hoş ya da Çirkin

– Çift Taraflı ya da İki Taraflı

– Sağlam ya da Bağışlamak

– Ne Zaman?

KIZIL ELMA / GÖKHAN GÖKÇEK

Kızılelma Tüm Evrendir

Kızılelma figürü ‘fetih bilave eden ’ topraklardır. Türk hakimiyet algısına göre gökteki Rabb ’e atfen yeryüzünde O ’nun dinini yaşatacak tek bir hükümdar olmalıdır. Kızılelma bir anlamda ”Dünya Bizi Bekliyor” demektir…

TEN KAFESİ / YUNUS EMRE TOZAL

Tefekkür Kulesinden Hakikat Arayışına

“Cemil Meriç kimden yanaydı?” stilinde, Meriç ’i rastgele bir akımla kendisine yakınlaştırmaya çabalayan bir sual, kuşkusuz Cemil Meriç ’e yapılan en büyük eziyet olur. Zira Cemil Meriç hakikatin tarafındaydı.

BAGAMOYO / HAŞİM AKIN

Burkina ’da Özleyeceklerim

Bizi Burkina ’ya bağlayan, hayat damarı olan hidayet merasimleri ve kelime-i şehadet talimlerini hayatta bulunmaz tatlar olarak hasret ile anacağım. Bu tat yalnızca burada bulunur çünkü… Üç senede on bine yanaşan sıfır günahlı insanla kardeş olmak, nasıl unutulabilir?

DAĞARCIK / MEHMET KÖPRÜLÜ

Postmodern Menkıbeler

Neymiş? Bir söze talip olacakmışım ve daha önceki zaman menkıbelerindeki gibi o sözle hayatım değişecekmiş.

KELEBEK ABUHAVAYI / HALİT YASİR ÖZOĞUL

Dünyanın Acı Kaybı: Rıza Ardıç

Mekanınız cennet, dereceniz âli olsun, hoş insanlar…

YARIM DERVİŞ / SİNAN ÖZGENÇ

Gençlerimiz Neden Ateist veya Deist Oluyorlar?

Evvel ikiyüzlülüğü bırakıp hakikat Müslümanlığı seçenlerin sayısının çoğalması gerekiyor. İkincisi; İslam cemiyetinde yapıcı tenkit kültürünün büyümesi gerekiyor. Tenkit Etenin tenkit etilmesi tenkidilik değil; dramam. Bunlar olana kadar bir müddet daha gençlerimiz “üniversiteyi kazanmak için sabahlara kadar dua edip, kazandıktan sonra ateist olmaya devam edecekler” dramam.

MİKRO ALEMDEN MAKRO ALEME / MUAZ ERDEM

Satürn ’şöhret Uydusunda Hayat İzleri

Hayatını uzayda hayat bulmaya adayan meşhur gökbilimci Carl Sagan “Evren hayli büyük bir yer. Şayet ki yalnızca biz varsak, bu hayli büyük bir yer israfı olurdu” der. Bu söz biraz zahmetli olsa da insanlığın uzayda hayat bulma mevzusunda ne kadar emin olduğunu çok iyi gösteriyor.

B-İLGİNİZE / BEĞENİLAY KÖSEBALABAN

Evvel Şahıs miyim Yoksa Dişi mi?

Bayanların süsleyici bir aksesuar olarak görülmeleri karşısında suskun mu kalmalı yoksa tepki mi göstermeli?

GEZİ-YORUM / HANDE BERRA

Aşk Tahta Ata Bindi

Çarşıda nar suyu içip, fırınlanmış höşmerimi tatmadan, Saat Kulesi, Aynalı Çarşı ve Çimenlik Kalesi ’ni görmeden Çanakkale ’ye geldiğimi sezmem. Kalenin içindeki Piri Reis ’e ithaf edilen müzeyi dolaşır, çizdiği haritalarda kaybolurum.

HAYROLA / MEHMET EMİN OKUR

Adam Aranıyor!

Varlık İmtihanı

On Temele On Satır-6: Yâd-dâşt: Kendini her zaman Allah ’ın huzurunda bilmek, zikir halini gözetmek Ali ile Babası

OKURSANIZ / YUSUF PAKCAN

– Butik Fuarcılığın Yükselişi

– Okumadığım Kitaplar

– Bu Kitaplar GENÇ ’ken Okunmalı!

– Espri Mecmualarına İlgi Dinleyenleri Buraya Alalım

– Anekdotlar…

– Yeni Çıkanlar

BKZ: SABIR / MUHAMMET SAMİ YAYLALI

– Sabır

– Sabreden Derviş

– Sabr-ı Cemil

– Hasbinallah ve Nimel Vekil

– Sabır Taşı

– Hz Eyüb ’şöhret Sabrı Kimde Var?

– Umudunu Kaybetme

– Sabrın Sonu Selamet

GÖNÜLLÜ HABERLER

– İnsan ve Varoluş Kampı

– Ankara ’da GENÇ Rüzgarı

– GENÇ Tefekkür Yürüyüşleri

– Çanakkale GENÇ ’tir!

– Bir İyilik Yap Kendine

– Seher Tazeliği Diliyoruz

– Nisan ’da Medrese Ayrı Hoş!

– Hanımefendileri GENÇ ’e Bekleriz!

– Eskişehir ’de GENÇ ’leştik!

– Van ’da “Kutlu Doğum”

BİLİŞİM / MUHAMMED MURAT TUTAR

Her Zaman Ulusal, Her Zaman Yerli Teknoloji!

4.5G Teknolojisi 1 Yaşında!

Bir Dünya Arşiv Yayınlandı! Ayın Sitesi: “trtarsiv.com”

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

– Google ’ın Sarih Kaynak Projelerine Erişin

– Adaletli Kullanım Noktasına Ehemmiyetli Tertip Etme

– ULAK Baz İstasyonu Kullanıma Hazır

– NASA ’dan Arama Motoru

FOTOĞRAF / HALİL İBRAHİM KURUCAN

Yalnızca Bakma, Görmeyi de Bil! Bir düz yazının, bir şiirin dili olduğu gibi resminden bir dili vardır reelinde. Tabii bu resimce bir dil. Bu dilin de kendine göre kaideleri, disiplinleri olması natürel. Nasıl yazıda söz terbiyesi ehemmiyetliyse bunda da göz terbiyesi, bakmak yanında görmeyi de bilme gibi ilkeleri var. Zati bunları bildiğiniz zaman kendi stiliniz olan resimleri sürüklemeye başlıyorsunuz.

YAZI ATÖLYESİ / METİN KARABAŞOĞLU

Usta yazar Metin Karabaşoğlu, yazar adaylarının yolladığı yazıları açıklıyor. Birbirinden hoş, taze hikâyeler Karabaşoğlu ’nun elinden geçme; nasihatini alma imkânı buluyor!

SPOR / BÜLENT ŞİRİN

40 Fırın Ekmek Yememiz Gerekli…

Şampiyonluk yarışında oldukları halde pek de taraftarın pek de umutlu olmadığı ekiplerin boş tribünlere oynadığına bakılırsa, daha 40 fırın ekmek yememiz gerekli gibi görünüyor.

ÖDÜLLÜ TEST / AYŞE YAZICILAR

10 Sualde “Beşir Ayvazoğlu”

23 Mayıs ’a kadar tüm suallere doğru yanıt veren 1 şahsa, Beşir Ayvazoğlu ’nun 7 kitabını hediye ediyoruz.

[email protected]

Geçen Sayının Talihlisi: Edanur Şalcıoğlu

Mayıs ayı müzakerelerimiz ise şöyle:

Mehmet Dinç: Niçin Bir Gün Daha Yaşamalıyım? Konuşan: Salih Suratgenç – Yusuf Pakcan

Hamit Kardaş: Hatırat Okuyan Hayata Değişik Bakar Konuşan: Abdullah Güner

El Hac Nuh: Çölün Ortasında Gölgesi Geniş Bir Çınar: El Hac Nuh Konuşan: Haşim Akın

Prof. Dr. Recep Şentürk: İbn Haldun Üniversitesi ’yle Yine Köklere Dönüş Konuşan: Ömer Faruk Özbil

Haziran ayında görüşmek üzere, afiyette kalınız…

Ayrıntılı Bilgi: www.gendergisi.com

İslama Doğru

Yorum yapın