Bakara Suresi 92. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Bakara Suresi 92. ayeti ne anlatıyor? Bakara Suresi 92. ayetinin meali, Arapçası, anlamı ve tefsiri…

Bakara Suresi 92. Ayetinin Arapçası:

وَلَقَدْ جَٓاءَكُمْ مُوسٰى بِالْبَيِّنَاتِ ثُمَّ اتَّخَذْتُمُ الْعِجْلَ مِنْ بَعْدِه۪ وَاَنْتُمْ ظَالِمُونَ

Bakara Suresi 92. Ayetinin Meali Anlamı:

Andolsun Mûsâ size besbelli mûcizeler getirmişti; fakat o kısa bir süreliğine yanınızı ufalar parçalamaz, yakalayıp buzağıya tapmıştınız. İşte siz o zâlimlersiniz.

Bakara Suresi 92. Ayetinin Tefsiri:

İsrâîloğulları, Mûsâ a.s.’ın getirdiği muhtelif mûcizelere şâhit olmalarına karşın bir zaman sonra en ağır günahlara beriştiler. Hz. Mûsâ Allah Teâlâ ile konuşmak için Tûr dağına çıkınca, hemen altından bir buzağı heykeli yapıp ilâh diye ona tapınmaya başladılar. Cenâb-ı Hak bu mevzuda şöyle buyurur:

“Tevrat’ı vermek üzere Mûsâ ile kırk gece sözleşmiştik. Siz de o bölüp Tûr’a gittikten sonra buzağıyı ilâh edinip zâlim olmuştunuz.” Bakara 2/51

Îman etmek böyle mi olur? Bu, îman değil, eziyettir. Başka Bir Deyişle asla ters davranmak, bir şeyi olması gerektiği biçimde yapmamaktır. Siz, itaat faktörüz gerekirken isyan ettiniz, Allah’a ibâdet faktörüz gerekirken buzağıya taptınız. Hz. Muhammed s.a.s.’i herkesten evvel siz kabul faktörüz gerekirken, ilk inkâr eden siz oldunuz. Dahası Allah’a verdiğiniz en sağlam sözü fazla zaman geçmeden hemen bozdunuz:

Bakara Suresi tefsiri için tıklayınız…

Kaynak: Ömer Çelik Tefsiri

Bakara Suresi 92. ayetinin meal karşılaştırması ve değişik ayetler için tıklayınız…

İslama Doğru

Yorum yapın