Allah’a Ne Yaklaştırır? Allah’tan Ne Uzaklaştırır?

Allah’a c.c. ne yanaştırır? Allah’tan ne uzaklaştırır? İşte Allah’a cc yanaştıran ve uzaklaştıran ameller…

İslâm ’da; «Def‘-i mefâsid, celb-i menâfîden evlâdır.» ilkeyi vardır. Pırıl pırıl, billûr bir kadehe pak sular, berrak ve nefis şerbetler doldurulur ve öyle ikrâm edilirse; o kristal kadehin saydamlığı, o ikrâmın hoşluğunu temâşâ ettirir. Bu çok hoş ve yerinde bir ikrâm olur.  Ancak lekeli bir kadehe, zemzem dahî konulsa tam hoşluğunu kaybeder. İkram değil hakaret olur. Aynı biçimde kalpler de şayet lekeli ise onunla ne Cenâb-ı Hakk ’a kulluk ibraz edilebilir, ne de mahlûkāta ahlâkî hoşluklar ikrâm edilebilir. Zira hepsi, kalbin; böbür, haset, riyâ gibi mânevî lekeleriyle mülevves hâle kazanç.

Mâlûm; Yaranın üzerine iltihabı arınılmadan merhem sürülse hiçbir faydası olmaz. Zira şifâ, ancak arınılmış yaraya sürülen merhem ile muhtemeldir. Bu aslı ifade için Cenâb-ı Hak; kıyâmet günü tek geçer akçenin kalb-i selîm olduğunu îlân etmiştir. Kelime-i tevhidde de evvel «lâ ilâhe» telkini vardır, başka bir deyişle başta kalpten mâsivâ / Allah ’tan uzaklaştıran her şey arınılacak. Ondan sonra «illâllah» tecellî edecek.

ALLAH’TAN NE UZAKLAŞTIRIR?

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz ahlâkî nezaketiyle kulu cennete vâsıl edip cehennemden uzaklaştıracak amelleri bildirdi. Gönülleri;

Enâniyet Haksızlık Azap Kin İntikam Hırs Tamah Fitne İftihar Böbür Palavra Gıybet Tecessüs Acıma

ve şefkat muhtaçlığı vs… gibi makûs niteliklerden arındı.

ALLAH’A NE YANAŞTIRIR?

Kalpleri;

İlâhî muhabbet Acıma Hizmet Tevâzu Cömertlik Hamiyet Hakşinaslık Adâlet Kanı es-Sâdık ve el-Emîn olabilmek Hüsn-i zan İhsan İkram Saygı Vicdan Bağışlayıcılık İhlâs Vakar Sabır Terbiye Hayâ gibi niteliklerle süsledi.

Osman Nuri Topbaş, Yüzakı Mecmuası, Sene: 2018 Ay: Mart Sayı: 157

İslama Doğru

ALLAH TEALA’YA ULAŞMANIN YOLLARI