Acılarına Kardeş Olalım

Genç Mecmuasi bu ay okurlarına “Acılarına Kardeş Olalım” diyor. Genç’in bu ay ki kapak dosyası Suriyeli muhacir kardeşlerimize madden ve manen takviye hedefinde bulunanlar için hazırlandı. Neler yapabileceklerine dair muhtelif öneriler derlendi. Ramazan ’ın hoşluğunu ve bereketini yaşamak için hoş bir fırsat!

Genç’in tanıtım bülteninde 129. sayı hakkında şunlara yer veriliyor:

“Suriyeli kardeşlerimizin acılarında da kardeş oluruz, kalplerimize sağanak sağanak rahmet yağar…

Bunun dışında Kerem Kınık, Enzo Ikah ve Hasan Balbaba ile de mülakatımız mevcut…

Haziran ayının hakkımızda hayırlı olması ve hayırlı işlerde koşturduğumuz bir ay olması duası ile; Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik ederiz.

Temmuz ayında görüşmek üzere…

EDİTÖRDEN / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

Bir Gönlün Varsa, Türkiye Sensin!

Konferanslardan biltihapta, genç bir hanımefendi “Türkiye keşke daha fazla ihtimal ayırsa bu mevzuya, devlet şöyle yapsa, sivil cemiyet böyle olsa vs.” biçiminde düşüncelerini dile getirdi ve kendisine katılıp katılmadığımı sordu. Şöyle dedim tebessümle: “Değerli kardeşim, tüm teklifl erin gayet hoş ve dediğin gibi olursa çok daha iyi olur. Lakin unutma ki bir gönle sahipsen şayet, Türkiye sensin. Gönüllülük evvel bizim içimizde filizlenmeli, beş milyona yakın Suriyeli kardeşimiz ülkemizde şu an, ensar ve muhacir kardeşliği tarihte bir kere yaşanmış bitmiş değildir, bu bahttan nasiplenme sırası bizde. Haydi, ne olur sadece sivil cemiyet kuruluşlarına ya da devlete havale etmeyelim sorumluluklarımızı, sıkıntılı olanı seçim edelim, rahmete nail olalım. Tek bir kişi bile olsa, şöyle candan bir biçimde ‘kardeşim ’ diyebileceğimiz, paramparça hayatlarını gözlerimizdeki acıma nuruyla aydınlatacağımız, sadece varlığımızı hissetmekle bile ferahlayacak olan mazlumları bulalım, yakın ilişkilerle acılarına kardeş olalım. Ne olur biz harekete geçelim, mazileri kaybolan, gelecekleri mahvedilen ve şu anki mahzun hâlleriyle insanlığımıza ayna yakalayacak olan bu değerli itimatların kadrini bilelim. Zahiren onlar bize fukara gibi görünse de hakikatte biz onlara fakiriz, böyle bir vesileye tutunup insanlığın, kardeşliğin, erdemin yeşermesine gayret etmemiz tüm aleme hayat bahşedecek. Birey birey ensar olma iftiharı ne ermenin tasasında, duasında, gayretinde olalım ne olur. Türkiye sensin hoş kardeşim, Türkiye benim.”

SORDUK ÖĞRENDİK / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

GENÇ Tişörtlerin Müddeti Geldi!

Ebedi Gençliğin Neşesi Ömer Faruk Demireşik

İyi İnsanlar Gemisi Ömer Kalkan

Gençliği Genç Yakalayan Mecmua Veysi Yüce

TÜRKİYE GÜNDEMİ / SALİH YÜZGENÇ

Haber Başlıkları Şöyle:

– Türkiye ’de Partili Cumhurbaşkanı Yarıyılına Merhaba

– Akif Ağabeyi Kaybettik

– Ülkeyi Çoluk Çocuğa Bıraktınız, Ne Hoş!

– Fitne Ekibinin Gayesinde Bu Sefer Prof. Dr. Mehmet Görmez Var!

Ne Var Ne Yok?

– Ramazan-ı Şerif, Güzel Geldin…

– Kutlu Doğum Haftası “Siret Haftası” Oluyor

– Fenerbahçe Avrupa Şampiyonu

DÜNYA GÜNDEMİ / BEYTULLAH DEMİRCİOĞLU

Haber Başlıkları Şöyle:

– Amerika Neden Terör Örgütlerini Destekliyor?

– Ortadoğu ’da Bir Kürt Devleti Kurulacak mı?

– Trump ’ın Riyad, Kudüs, Vatikan Ziyaretleri Neyi Amaçlıyor?

– Ah İslam Dünyası Ah!

GENÇ PEYGAMBER DOSTLARI / MEHMET LÜTFİ ARSLAN

Sadıkların Sadakası

Sadaka, sıdk kökünden kazanç; doğruluğun göstergesidir. Sözün amelle desteklenmesi, için dışın bir olması, Allah ’a, insanlara, bütün yaratılmışlara ve kendimize karşı verdiğimiz sözde durmanın yansımasıdır. Sadaka, sadıkların davranışı ve duruşudur. Bu anlamda sadakanın, başka bir deyişle özü sözü bir biçimde davranmanın sınırı yoktur.

DOSYA / SALİH YÜZGENÇ

Acılarına Kardeş Olalım

Yanıbaşımıza bir ateş düştü. Can havli ile bu ateşten kaçanlar evvel bizi buldu. Niçin demedik. Konutumuzu, yurdumuzu değil sadece gönlümüzü açtık. Üç beş insanın yükünü hesap eden ikiyüzlü Batı vicdanlarda mahkum olurken, üç milyondan fazla kardeşimizin yüküne yük demedik, ihtimal sağladık, mekan açtık. Devletimiz kadar gönüllü teşekküllerimiz de sığınmacı kardeşlerimiz için seferber oldu, hamdolsun ortaya dasitani bir hizmet tablosu çıktı. Şimdi yaza giriyoruz. Gençler için gönülle, gönüllü, gönülden çalışmalar yapacakları bereketli bir mevsim başlıyor. Bizim gönlümüzün imara, Suriyeli kardeşlerimizin bize lüzumu var. Kim, nerede ne yapıyor bilirsek, nasıl katkıda bulunacağımızı da ona göre tayin edebiliriz. Dosyamız bunun için hazırlandı. “Kardeşim dedim, acılarıma da kardeş olur musun” demişti şair, şimdi kardeşlerimizin acılarına kardeş olma zamanıdır.

SÖYLENMELER / AYŞEGÜL GENÇ

Bir Ömür, Bin Yara

Dünyada senden bir tane daha yok. Tek ve biriciksin. Hepimiz tek ve biriciğiz. Lakin büyüklerimiz hâl diliyle der ki; aynı yaralardan yontuldu en hoş ömürler ve en hoş ömürlerden yontuldu son nefesteki şimdiler…

SEYYAH / ADEM ÖZKÖSE

Afganistan ’a Yolculuk: 27

Anadolu ’nun İsimsiz Kahramanları

Onlar hayatları zalimlere karşı cenkle geçen ecdadlarına lâyık torunlar oldular. İsimlerini tarihe, ümmet ve mazlumlara dinledikleri sevda ile yollara düşen Anadolu ’nun isimsiz kahramanları olarak yazdırdılar.

PORTRE / YUSUF PAKCAN

Çöküşü Gören Adam Stefan Zweig

MANEVÎ KARAKTERİN İNŞASI / ADEM ERGÜL

“Büyük Kapı”ya Müracaat

Sabır ve namaz… İşte Allah ’ın dayanağını kulun üzerine sürükleyecek iki sırlı kelime. Sadece bkocamanla olmaz, ikisi birlikte bir bütün teşkil edecek ve Hakk ’ın takviyeyi kula ulaşacak. Bir kul düşünün ki Allah onunla beraberdir, artık onun için başarı ve zafer bir mukadderattır.

GÖNÜL DERÂHINDAN HİKMETLER / OSMAN NURİ TOPBAŞ

Hastası, yoksulu, garibi, öksüzü, yoksulu, aç kalanıyla bugün önümüzdeki Suriyeli din kardeşlerimiz, bizi Hakk ’a yanaştıracak en hoş vesîle… Dolayısıyla bu Ramazân-ı Şerîf ’te Suriyeli kardeşlerimizle daha çok hemhâl olmak, tasalarına derman olmaya gayret etmek, en öncelikli görevlerimizden bkocaman olmalıdır.

CAN DAMLALARI / ALİCAN TATLI

Mayaların Torunları İslam ’la Onurlanıyor!

Geçen sayıda Afrika kıtasından Burkina Faso ve Mali anılarımı paylaşmıştım Genç Mecmuasi ailesiyle. Bu sayıda ise başka bir coğrafyaya Latin Amerika ’ya yaptığımız seyahatten bazı hatıralar paylaşmak istiyorum sizlerle. Mayıs ayının sonlarına doğru Serdar Yıldırım Bey ile birlikte Meksika ve Küba seyahatimiz oldu.

KIZIL ELMA / GÖKHAN GÖKÇEK

Hazarlar ’dan Fatih ’e Miras: Kırım

Hazarların 1300 sene evvel imar ve ihya ettikleri Kırım ve Kırım davası, bize onlardan kalan en esaslı mesaj ve mirastır. Tarihçilerin kutbu ve aslen Kırımlı bir Kıpçak Türk ’ü olan Halil İnalcık ’ın trthaber.com ’da yayınlanan 7 Mart 2014 tarihli haberinde geçen şu tümce meramımızı anlatmaktadır: “Kırım, Anadolu ’yu, Boğazları, İstanbul ’u tehdit etmek için bir sıçrama noktası!”

DERİ KAFESİ / YUNUS EMRE TOZAL

Bugün Hakikat İçin Ne Yaptın?

Dedem, kalbimizi yasladığımız dağımızdı. Biz yenilmemeyi onu bildik. Zira bir şey başardığımızda, bir adım öne çıktığımızda ya da mutlu olduğumuzda en büyük hediyemiz ve mükafatımız dedemizin gözlerindeki ışıltıydı. O ışıltıyı yanımızda hissettikçe kaybetmemiz muhtemel değildi, var eforumuzla gayret etmeliydik…

BAGAMOYO / HAŞİM AKIN

Ensar Olmak Kolay, Kalmak Güç

“Muhacir” olmaya gözümüz kesmiyorsa, “Ensar” olmaya gaye etmek gerekli. Bir gerekçemiz ve kurtarıcı simidimiz olsun diye…

POSTMODERN MENKIBELER/ MEHMET KÖPRÜLÜ

Tashih

Dönüp bakamadı bile. Gidiş o gidiş, bir daha o kapıdan içeri giremedi. Sonraları “görmeseydim o tashihi, belki daha çok istifade ederdim” diye hayıflanıp durdu ama listedeki kitaplara hâlâ başlayamamış olmasının sözünü hiç etmedi.

KELEBEK ABUHAVAYI / HALİT YASİR ÖZOĞUL

Hizmet, Bisikletle Daha Hızlı

2011 ’in ortaları… Suriye ’den acı haberlerin gelmeye başladığı zamanlar. Masum Müslümanlara müteveccih her türlü makûsluk, kırım ve azabın başladığı, bugünlere uzanan çok sıkıntılı vakitler…

YARIM DERVİŞ / SİNAN ÖZGENÇ

Ayıp Ayıp

Üç kuruş para ve üç günlük şöhret için dokunuyor mu bari İslam ’ın izzetine ve ciddiyetine düşürdüğünüz gölge? Ayıp, Ayıp!

MİKRO ALEMDEN MAKRO ALEME / MUAZ ERDEM

Gökyüzüne Nereden Başlamalı?

Gökyüzü gözlemciliğine merak salan insanlar bir anda teleskop alır, ancak kullanmayı bütün olarak beceremedikleri için hevesleri kaçar ve teleskobunu elden çıkarıp hemen pes ederler. İşte bu surattan en başta gökyüzünü iyice tanıdıktan sonra teleskoptan daha az büyütme eforuna sahip, kullanımı kolay olan dürbünle gözlemciliğe devam edilmelidir.

MÜŞAHİD / S. BİLGEHAN EREN

Cerrahî Müdahale Şart

Ne demişti Baba Eren; “Sen bu yolun yükünü çekemezsin. Bu iş kendi muradından geçip, başkasını Hakk ’ın muradını murad edinmektir.” Ve ne demişti İmam-ı Rabbani Hazretleri, mürid mürşidinin önünde, “Gassâl elindeki meyyit gibi” olacak.

B-ALAKANIZA / SEVİLAY KÖSEBALABAN

Ölmek İçin 13 Sebep

Unutulmaması gereken, hayatın acı ve tatlı istikametleriyle bir bütün olduğunu, Yaratanın bizi mutlu etme mecburiyeti varmış gibi değil de, asıl borçlu olanın biz olduğumuzu hamdederek hissetmektir. Yaşamak bir sorumluluktur, şairin dediği gibi “yaşamak umurumdadır.”

GEZİ-YORUM / HANDE BERRA

Bir Mektup ve Cenaze Namazı

Necaşi ’nin misafiri olarak geldiğim bu ülkenin asırlar içinde değişen dört başkentini dolaşacağım. Aksum, Lalibela, Gondar ve Addis Ababa… Topraktan otuz metrelik kabir taşları yükselirken Saba Melikesi Belkıs ’ın eğlencesi başlayacak. Kral Lalibela on bir kilise oyacak kızıl renkli kayalıklara, kalem yalvaran çocuklarla sohbet edeceğiz ve Etiyopya ’da içtiğim kahvenin kırk sene hatırı kalacak bende.

HAYROLA / MEHMET EMİN OKUR

Hayat Ramazan Gibidir

Ateş Sönmeden Deniz Yarılmadan Yapacaklarımız Var

On Esasa On Satır-6: Vukuf-i Zamani

Ali ile Babası

OKURSANIZ / YUSUF PAKCAN

– OKUR Mecmuasi 2. Sayısı ile Huzurlarınızda

– Okumadığım Kitaplar

– Bu Kitaplar GENÇ ’ken Okunmalı!

– Yeni Bir Haber Siteniz Var

– Fuat Sezgin ’in Kütüphanesinden Ne İstediniz?

– Notlar…

BKZ: Gönüllülük / MUHAMMET SAMİ YAYLALI

– Könülden Gönüle

– Osmanlı ’da Derd-i Dil

– Gönül Gönüle Dokununca Yol mu Dayanır?

– Gönüllülük Esastır

– İyilik Yap İyilik Bul Filmi

– Hepsinden İyice Bir Gönle Girmektir

– Genç Gönüllüler

– Hangimiz Sığınmacı?

– Alçakgönüllü

– Neşet Ertaş ’ın Göğnü

GÖNÜLLÜ HABERLER

– Ebedi Kariyer Gayemizde Var mı?

– Anadolu ’da Şölen Heyecanı!

– Bursa ’dan Nijerya ’ya Gönül Seferi!

– GENÇ ’te Sonsuzluk Seferleri Başlıyor!

– Kocaeli ’nde GENÇ Rüzgarı

– Gönüllülük Akademisi ’nde Hareket Zamanı

– Gazanfer Ağa Medresesi ’nde GENÇ İftarları

– Konya ’da “Bi İftar”

– Şanlıurfa ’da Huzur`a Bekleriz

BİLİŞİM / MUHAMMED MURAT TUTAR

Fidye Yazılımlarına Kurban Olmayın

Dünya Sığınmacı Haritası

Sınavlara Sevinçle Hazırlanmak İstemez misiniz?

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

– YouTube ’dan Tertemiz Tasarım

– Wikipedia ’ya Ulaşım Yasaklandı

– Windows 10 İçin Büyük Aktüelleme

– Instagram ’da Tarayıcıdan Paylaşım Yapın

YAZI ATÖLYESİ / METİN KARABAŞOĞLU

Usta yazar Metin Karabaşoğlu, yazar adaylarının yolladığı yazıları açıklıyor. Birbirinden hoş, taze hikâyeler Karabaşoğlu ’nun elinden geçme; tavsiyesini alma imkânı buluyor!

SPOR / BÜLENT ŞİRİN

Dostluk Yok, Nizami Şarj Var

Futbolda dostluk, kardeşlik olmaz. Sebebini açıklamaya çalıştık. İşler kızışır da “Vur, kır, ayrıl; bu maçı kazan!” noktasına varırsa hakem görevini yapar. Yapmadığı takdirde ortaya çıkacak sevimsiz vaziyetler, fazla dostlukla ortaya çıkacak tatsız menüden daha makûs değildir.

ÖDÜLLÜ TEST / AYŞE YAZICILAR

10 Soruda Bestami Yazgan

23 Haziran ’a kadar tüm sorulara doğru yanıt veren 1 şahsa, Bestami Yazgan ’ın 10 kitabını hediye ediyoruz.

[email protected]

Geçen Sayının Talihlisi: Merve Güler

Aralık ayı görüşmelerimiz ise şöyle:

Hasan Balbaba: Çocuklarımız Büyüklerden Daha Tasalı Konuşan: Salih Yüzgenç

Enzo Ikah: Savaşla Güçlü Kazanır Barışla Hepimiz Konuşan: Yusuf Pakcan

Tebessüm Kahvesi: Bir Sıcak Kahve ve Tebessüm Konuşan: Ömer Faruk Özbil

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık: Kızılay`a Gönüllü olun Konuşan: Yusuf Pakcan

Sena, Şevval, Sümeyra ve Burçak: Bencilliğimizin Farkına Vardık Konuşan: Abdullah-Kübra Güner

Ayrıntılı Balaka: www.gendergisi.com

İslama Doğru

Yorum yapın