8. Uluslararası Dergi Fuarı Açıldı

 TÜRDEB ve Dünya Mecmualar Birliği tarafından İstanbul’da tertip edilen “8. Beynelmilel Mecmua Fuarı”, 9 Mayıs’a kadar Sikeci Garı’nda devam edecek.

Türkiye Mecmualar Birliği TÜRDEB ve Dünya Mecmualar Birliği World Periodical Union-WPU tarafından tertip edilen “8. Beynelmilel Mecmua Fuarı” açıldı.

Sirkeci Tren Garı’ndaki açılış merasimine katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, son senelerde mecmuacılık alanında büyük mesafeler alındığını dile getirdi.

Turşucu, 2016 senesinde 938 yeni mecmuanın okuyucuyla buluştuğuna dikkati sürükleyerek, “Ondan bir evvelki sene de 928 mecmua çıktı. Nicelikten dem vurmak istemiyorum. Elbette ki bizim kaliteye doğru yürümemiz gerekiyor. Bu çerçevede Bakanlık olarak da bu faaliyeti desteklemekten dolayı memnuniyeti ifade etmek istiyorum.” dedi.

Bakanlığın GENÇDES Gençlik Destek Programı projesini başlattığının altını çizen Turşucu, “14-29 yaş grubundaki gençlerimizin çıkaracağı mecmualara ve kitaplara bir destek geldi hamdolsun. Allahın İzniyle bundan sonra da Türkiye, mecmuacılık ve yayıncılık yolunda emin adımlarla devam edecektir. Çünkü biz ülke olarak, şu an dünyanın 11. büyük yayıncılık piyasasına sahibiz. Dünyanın 10. büyük ISBN beynelmilel standart kitap numarası rakamına da sahip ülke konumuna geldik.” değerlendirmesinde bulundu.

Okurlar bu sene ilk kere yaşama geçirilen “Mecmua Defineleri Özel Kısmı”nde kapanmış mecmualara erişebilecek. Fuarda ayrıca “Gençlik Mecmuaları Çalıştayı” ile “Dünya Türkçe Mecmualar Çalıştayı” hakikatleştirilecek.

“Özel Rakamlar ve Dosya Mecmuacılığı” temasıyla hakikatleştirilen fuara, 500 mecmua katılıyor.

Fuar, 9 Mayıs’ta sona erecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın