36. İstanbul Kitap ve Kültür Fuarı Başladı

Daha Önceki ismiyle “İstanbul Dini Yayınlar Fuarı” olarak öğrenilen İstanbul Kitap ve Kültür Fuarı’nın 36’ıncısı Beyazıt’ta açıldı. Beyazıt Meydanı’nda 200’e yakın yayınevinin kitaplarını okuyucuyla buluşturduğu fuar, 21 Haziran’a kadar devam edecek.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından tertip edilen “36. Kitap ve Kültür Fuarı” Beyazıt Meydanı’nda ziyarete açıldı. Fuarda kültürel aktiflikler kapsamında 26 gün süresince Beyazıt Devlet Kütüphanesinde saat 18:00’de başlamak üzere kültür, tarih, tasavvuf gibi mevzularda Ramazan sohbetleri yapılacak.

Kuran-ı Kerim tilâvetiyle başlayan açılış merasimine katılan İstanbul Megakent Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Kütük, kitabın ticari bir meta olmaktan öte, insan fikri, fikrini ve inancını doğru istikamete eriştiren bir araç olduğunu söyledi.

Fuarın ilk senelerinde, “İstanbul Dini Yayınlar Fuarı” ismine sahip olduğunu andırdıran Kütük, şöyle devam etti:

“Günümüzde, İstanbul Kitap ve Kültür Fuarı’na dönüşmüş. Bugün de 36.sını açma onuruna nail olacağız. Bu anlamda Türkiye Diyanet Vakfı’na, İstanbul Megakent Belediyesi’ne ve tam yayımcı kuruluşlara teşekkür ediyorum. Bu fuarın özellikle Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi’nin bitişiğinde ve Beyazıt Camii’nin yanında olması ayrıca bir manâ ve anlam ifade ediyor. Bizler bu manânın farkındayız ve bunu değişik insanlarımızın kavramasını da ümit ediyoruz. Misyonumuz bu fuarların dünya çapında, beynelmilel kitlelere erişebilecek hâle gelmesidir.”

Faallikte, Basın Yayın Birliği ismine konuşan idare heyeti azası Mustafa Doğru da müessese olarak, Türkiye’de yayımcılığın büyümesi için her türlü mücadeleyi ortaya koyduklarını dile getirdi.

Doğru, Türkiye’de senede 60 bin yeni eser üretildiğine dikkati sürükleyerek, “Türkiye’de yayıncılık senede 500 milyon tiraja erişmiş vaziyette. Bunun sayısal büyüklüğü de 2 buçuk milyar dolar ortamında ve biz diyoruz ki bu derecede bir büyüklükle dünyada on birinci ülkeyiz.” ifadelerini kullandı.

Doğru, kitabın yalnızca mürekkep ve kâğıttan oluşmadığını vurgulayarak “Kitap kültürlerin ve fikirlerin dağılması ismine çok büyük bir imkân. Bu imkânı beynelmilel en üst seviyede kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz. Allahın İzniyle Türkiye Diyanet Vakfı’nın 36 yıldır devam eden kitap fuarı beynelmilel seviyeye kavuşur. Biz de elimizde geleni yapmaya hazırız.” diye konuştu.

Fuar kapsamında Ramazan sohbetleri de yapılacak. Kadir Gecesi’ne kadar her gün bir yazar sohbet edecek. Fuarda imza günleri de olacak. Kitap fuarı, 21 Haziran’a kadar ziyarete sarih.

İslama Doğru

Yorum yapın