35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Başlıyor

Beynelmilel İstanbul Kitap Fuarı, 12-20 Kasım tarihlerinde Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Fuar ve Kurultay Merkezi’nde asıllaştırılacak. 

Bu seneki ana teması “Felsefe ve İnsan” olan fuara, 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak.

Sohbet, oturum, şiir dinletileri ve çocuk etkinliklerinin yer aldığı 300 aktifliğin tertip edileceği fuarda, Türkiye Felsefe Müesseseyi ve TÜYAP tarafından özellikle değişik yaş gruplarına müteveccih çocuk ve gençlik aktiflikleri kapsamında, çocuklara müteveccih “Eğitim Hakkı”, “Değişiklikler”, “Tenkidi Okuma ve Düşünme” üzerine atölye çalışmaları yapılacak.

Felsefe teması kapsamında ise yurt dışından çocuk kitabı yazarları Brigitte Labbe 18-19 Kasım’da ve Oscar Brenifier 13 Kasım’da, çocuklar ve aileleriyle buluşarak, atölye çalışması ve sohbet yapacak.

“Onur Davetliyi”nun Almanya olduğu fuarın ilk dört günü, Beynelmilel Salon’da Almanya’dan da 30 yayınevi yer alacak, bu ülke tarafından 40’a yakın aktiflik asıllaştırılacak. “Kelimelerin Tesiri-Worte Bewegen” sloganıyla fuara davetli olacak Almanya, çağdaş Alman edebiyatından çocuk aktifliklerine üç ayrı alanda hazırladığı faalliklerle Türkiye’deki okuyucularla buluşacak.

Almanya aktiflikleri kapsamında, 14 Kasım’da Türkiye ve Almanya Yayıncılar buluşması hakikatleşecek, aynı gün “Almanya’da Yayıncılık Trendleri”, “Çocuk Yayıncılığı ve Okumanın Geleceği” ve “Bağımsız Yayıncılık” mevzulu oturumlar tertip edilecek. Almanca kitaplar ise fuar müddetince 2 numaralı salonda yer alan Alman Kitabevi standından temin edilebilecek.

Onur yazarı feylesof Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi olan fuarda, aynı zamanda TÜYAP Tüm Fuarcılık Üretim AŞ. tarafından tertip edilen “26. Beynelmilel İstanbul Sanat Fuarı SANATKÂR 2016” da 12 bin metrekarelik alanda, 25 galerinin yanı gizeme, 10 sanatçının çalışmalarının yer alacağı “Umulmadık Topraklar” temasıyla bir hayli sergi, oturum ve performansla sanatseverlerle buluşacak.

Fuar, 12 Kasım Cumartesi günü saat 12.00’de Karadeniz Salonu’nda hakikatleşecek açılış merasimiyle başlayacak.

FUARDA İLK GÜN

Fuarda ilk gün Heybeliada, Marmara, Karadeniz, Kınalıada, Büyükada, YerInterexpo sohbet salonlarında, “Her Veda Elveda Değildir”, “Kelepçe”, “Dünyaya Kafa Yakalayan Köy”, “Felsefenin Işığında İnsan”, “Edebiyat ve Felsefe İlişkisi”, “Edebiyatımızda bir Halide Edip”, “Edebiyatta Reelcilik: Peri Gazozu’ndan Cin Aynası’na…”, “İhtiyarlama Sanatı ‘Sakin Olmak”, “Felsefe ’nin Tarihle ve Cemiyet Bilimleriyle Sınavı”, “Tasavvufu Yanlış Okumak”, “Sanata Evet”, “Talip Apaydın 90 Yaşında”, “Kral Kaybederse” ve “Babam Cemil Meriç / Cemil Meriç’in Görüşü” gibi başlıklarda sohbetler hakikatleşecek.

Aralarında, Ali Erkan Kavaklı ve Ayşe Duman, Ali Kırca, Arzu Kadumi, Hatice Tekin, Ebru Afat, Atilla Atalay, Bahadır Boysal, Menderes Samancılar, Behiç Ak, Cemalnur Sargut, Demirhan Kadıoğlu, Doğan Cüceloğlu, Feridun Emecen, Fatih Çıtlak, Metin Özdemir, Nesibe Çakır, Nurdan Damla, Yusuf Asal, Özkan Öze, Tarık Uslu, Senai Demirci gibi adların yer aldığı yazarlar ise yayınevlerinin stantlarında kitaplarını imza atacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın