3. Üsküdar Kitap Fuarı Başlıyor

Türkiye ’nin önde gelen 100 yayınevinden 200 ’den fazla yazar, 3. Üsküdar Kitap Fuarı ’nda okurlarla buluşuyor. 19 Şubat’a kadar sarih olacak fuarda, bir hayli yazarın sohbet ve imza faalliği hakikatleşecek.

Üsküdar Belediyesi ’nin “İyi ki kitaplar var” sloganıyla yaşama geçirdiği Üsküdar Kitap Fuarı, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde üçüncü kere okurlara kapılarını açtı.

Fuarın açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve fuarın onur davetliyi “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Mükâfatı” sahibi yazar Rasim Özdenören ile misafirler katıldı.

Bakan Avcı, açılıştaki konuşmasına, Üsküdar Belediyesine teşekkür ederek başladı. Türkiye’nin 15 yıldır yerel idarelerin kültür ve sanat alanındaki faaliyetleriyle “suskun bir devrim” yaşadığını vurgulayan Avcı, “Üsküdar Belediyesi, gündemini dahi takip etmekte zorlandığımız çok hoş faallikler tertip ediyor. Fuarın hayırlara vesile olmasını ve tam yerel idarelere misal olmasını diliyorum.” dedi.

Rasim Özdenören’in “onur davetliyi” olmasının ayrı bir ehemmiyeti olduğunu belirten Avcı, Özdenören’le hukuklarının çok daha öncekine katlandığını, kendisinin Kültür Bakanlığı’nda memurluğa müşavir Rasim Özdenören’in yanında Fethi Gemuhluoğlu’nun önerisiyle başladığını anlattı.

Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen, belediye olarak insanları kitap ve sanatla buluşturmaktan dinledikleri memnuniyeti dile getirdi. Türkmen, “Her kitap bir yolculuk, her yolculuk bir kitaptır. Yolculukların en hoşu kitaba olan yolculuktur. Üsküdar Belediyesi olarak, ‘Bu yolculukta izimiz olsun.’ diye her sene kitap fuarı tertip ediyoruz. İstanbulluları, 19 Şubat’a kadar sürecek fuarımıza davet ediyoruz.” diye konuştu.

Kitaba, kültüre ve sanata dair yapılan her şeyin Üsküdar’a çok yakıştığını ifade eden Türkmen, Kur’an-ı Kerim’in “oku” emriyle başladığını ve kalemin gücüyle silahın gücünün asla mukayese etilemeyeceğine tanıklık edildiği bir yarıyılın yaşandığını belirterek, gençlerin kitabın kokusunu ve tadını almasını dilediklerini aktardı.

Yazar Rasim Özdenören ise konuşmasında, “Benim baba ocağım Eyüp’tür ancak Eyüp’ün Anadolu yakasındaki karşılığı Üsküdar’dır. Üsküdar Belediyesinin kültür sanat faaliyetlerini takip etmekte eforluk sürüklüyoruz. Bugün de kitap fuarındayız. Yalnızca okumak değil, okumaya anlam verebilmek ehemmiyetlidir. Okuduklarımıza bir anlam yükleyebiliyorsak işte o zaman okuma yapmış olabiliriz. Herkese sevinçli bir fuar yarıyılı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

ONA ANLAM YÜKLEYEBİLİYORSAK BU HAKİKAT OKUMADIR

Her şeyin bir ayet olduğunu dile getiren Özdenören, “Bu salon, dışarıdaki toprak, karıncalar hepsi bizim nazarımızda bir ayet mesabesinde. Ona bir anlam yükleyebiliyorsak, kendimize bir anlam yükleyebiliyorsak bu hakikat okumadır. Okuma ile yazmak, biri öbürünün karşı suratıdır. Bu dünyaya bir anlam yüklüyorsak ve bunu yazıya dökebiliyorsak, bu da okumanın kağıda geçirilme halidir.” görüşünü dile getirdi.

Türkiye Basım Yayın İş Birliği Başkanı Tayfur Esen, yayıncılığın, emek, sabır, teçhizat ve gayret istediğini, her halkın kendine has düşüncelerini öncelikle kendi ulusuna sunmakla mesul olduğunu anlattı. Türkiye’nin nice can vermez metinlerin bayraktarlığını yaptığını vurgulayan Esen, yeni ufuklar kalemtıraş metinlerin ortaya çıkmaya devam edeceğine inandığını belirtti.

Esen, laflarını şöyle sürdürdü:

“2016 seneyi haysiyetiyle 404 milyon kitap flandrayı satıldı. Buna flandra alınmayan çocuk kitaplarını dahil ettiğimizde takribî 600 milyon kitap demektir. Başka Bir Deyişle şahıs başına 7,5 kitap eder. Bu sayı hiç kitap okumayanların yerine okuyanların da olduğunu gösteriyor.”

Merasimde Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya geri dönüşümlü malzemelerden yapılmış kitap yakalayacağı ibraz etti.

Bağlarbaşı Kültür ve Kurultay Merkezinde 100 yayınevinin katılımıyla 19 Şubat’a kadar sarih olacak fuarda, 200’ün üzerinde yazarın sohbet ve imza faalliği hakikatleşecek.

Üsküdar Belediyesi, fuar alanında “#iyikikitapvar” hashtagi ile en hoş resim veya video paylaşımını yapan kitapseverler arasından bir bireye içerisinde seçkin yazarlara ait 100 yapıtın bulunduğu “Üsküdar Belediyesi Kütüphanesi” hediye edecek.

Üsküdar Kitap Fuarı’nda hakikatleşecek faalliklere burayı tıklayarak erişebilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın