2021 Fitre Miktarı Ne Kadar?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Heyeti, 2021 seneyi fitre ölçüsünü açıkladı. Peki 2021 fitre ölçüyü ne kadar?

Fitre ölçüyü, her yıl ramazan ayı evvelinde Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunca tanımlanarak duyuru ediliyor.

Bir sonraki senenin ramazan ayı başlangıcına kadar geçerli olacak fitre ölçüsünün tanımlanmasında, mevcut sosyo-ekonomik hayat koşulları ve bir şahsın günlük minimum yiyecek gereksinimi göz önünde bulunduruluyor.

Tanımlanan ölçü, ‘minimum ölçü’ olarak ifade edilip, sadaka-i fıtırda verilecek tutarın bir üst hududunun bulunmadığına dikkat çekiliyor. Ayrıca her ferdin, kendi hayat standardına göre minimum günlük yiyecek tüketmelerine denk düşecek bir tutarı fitre gayesiyle gereksinim sahiplerine vermesi nasihat ediliyor.

Söz mevzusu tutar, yiyecek ve eşi biçimde ayni olarak verilebileceği gibi nakdi olarak da gereksinim sahiplerine eriştirilebiliyor.

2021 SENEYİ FİTRE ÖLÇÜYÜ NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Heyeti, 2021 senesinde geçerli olacak fitre ölçüsünü tanımladı.

Din İşleri Yüksek Heyeti, 2021 seneyi Ramazan ayının başlangıcından 2022 seneyi Ramazan ayının başlangıcına kadar olan müddet için fitre ölçüsünün 28 TL olarak tanımlandığını açıkladı.

Din İşleri Yüksek Heyeti, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yaptığı buluşmada aldığı kararla, 2021 seneyi Ramazan ayının başlangıcından 2022 seneyi Ramazan ayının başlangıcına kadar olan müddet için fitre ölçüsünü 28 TL olarak tanımladı.

Din İşleri Yüksek Kurulunca mevzuya ait yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Din İşleri Yüksek Heyetimizce, 2021 seneyi Ramazan ayının başlangıcından 2022 seneyi Ramazan ayının başlangıcına kadar olan müddet için Fitre ölçüyü 28 TL olarak tanımlanmıştır. Fitre ölçüsünün tanımlanmasında, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen ispatlar ve günümüz koşullarında bir şahsın günlük yiyecek lüzumunun ortalaması temel alınmıştır. Belirtilen tutar, nakdî olarak verilebileceği gibi yiyecek vb. maddelerden aynî olarak da verilebilir. Tanımlanan bu ölçü aynı zamanda, günlük fidye ölçüyüdür. Bununla beraber her bir mükellef fitre veren birey bir günlük kendi yiyecek tüketmesine denk düşecek tutarı ya da daha aşırısını fitre/fidye olarak da verebilir.”

Kaynak: Diyanet Haber

İslama Doğru

Fıtır Sadakası Fitre Ramazandan Evvel Verilir mi?