18’inde Seçilmişlerdi

Genç Mecmuası bu ay “18 ’inde Seçilmişlerdi” diyerek son zamanlarda anayasa farklılığı münazaralarıyla gündeme gelen halkvekili seçilme yaşı münakaşasını; henüz 18 ’inde iken dini, iffeti ve vatanı için canını feda eden şehitlerimiz üzerinden okuyup gençlerimizin 18 ’inde halkvekili olup ne yapabileceğini münazara etmekten ziyade gençlerin inisiyatif alma lüzumluluğuna ve vizyon kalitesine vurgu yapıyor.

18 yaşındaki genç kardeşlerimize “Halkvekili seçilsen ne yapardın, neyi değiştirmek isterdin, nasıl bir halkvekili olmak itsterdin?” sualini sorduk ve aldığımız yanıtlara dosyamızda yer verdik.

Ayrıca Mehmed Niyazi Özdemir, Yrd. Doç. Dr. Bilal Yorulmaz, resim sanatçısı Orhan Durgut, Anadolu Ajansı Haber Yüksekokulu Koordinatörü Ümit Sönmez, yazar ve şair Mustafa Yazgan, soluk sanatçısı Naci Özsoy ve çizgi film üretimcisi Pakistan asıllı Amerikalı Adaletli- Kamil Imtiaz kardeşlerle ziyaretlerimiz var.

Bu sayımızın sizler için faydalı olacağını umuyoruz.

Mart ayının hakkımızda hayırlı olması ve hayırlı işlerde koşturduğumuz bir ay olması duası ile…

Nisan ayında görüşmek üzere…

EDİTÖRDEN / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

Sihirli Değnek Bilavelersen Çok Teklersin

Editörden yazısını okumak için TIKLAYIN: genc.in/mart2017

TÜRKİYE GÜNDEMİ / SALİH YÜZTGENÇ

Haber Başlıkları Şöyle:

-Adım Adım Hürlüğe: TSK ’da Başörtüsü Yasağı Kalktı

– Merhaba, Eğitimde Yeni Bir Reform Daha !

– Trafikte Bir Dünya Markasıyız, Hadi Halledelim Şu İşi!

– Evlilik Programlarına Şikayet Yağıyor, Daha Ne?

Ne Var Ne Yok?

– Maraton Başlıyor, YGS 12 Mart ’ta

– GENÇDES Başvurularında Sona Doğru

– Alemlere Rahmet Kısa Film Müsabakası ’nda Kazananlar Belli Oldu

DÜNYA GÜNDEMİ / BEYTULLAH DEMİRCİOĞLU

Haber Başlıkları Şöyle:

– “Büyük İsrail Vizyonu” Hakikatleşiyor mu?

– İki Devletli Çözüm Yöntemi Neydi?

– Türkiye ’nin Davetlileri 61 Ülkenin Popülasyonundan Fazla

– Şii Yayılmacılığı mı Pers Milliyetçiliği mi?

– Trump ’a Göre Ilımlı ve Radikal Müslümanlar

– Doğu ’sundan Batı ’dene Dünyayı Güç Günler Bekliyor

DOSYA / GÖKHAN GÖKÇEK

18 ’İNDE SEÇİLMİŞLERDİ

Türk ulusunun tarih macerasında anahtar kelimeler vardır. Kan, gözyaşı, fedakarlık, harp, bunlardan bazılarıdır. Ancak adalet ve Hakk ’ın rızası başı sürükler. Harpler halkımızın sanki alınyazısı olmuş; saydığımız değişik sözcüklerin ya sebebi ya da neticeyi haline gelmiştir. Politik tarihimiz içerisinde sayılabilecek sayısız galibiyetlerimiz pek az da olsa bozgunlarımız var. Lakin bazı harpler yalnızca bir savaş olarak kalmamış, onlarca sene sonrasına hatıralar bırakmıştır. Çanakkale Harbi bu harplerin arasında başta kazanç. Bu ayki dosya mevzumuzda 15 ile 18 yaşlarında vefatı korkutacak bir gizemle şehadete yürüyen gençleri mevzu edindik. Onların ebedi ve seçilmiş hâllerine adıyoruz bu sayımızı. Halkvekilliğinin 18 yaşına düşürülmesinin konuşulduğu bugünlerde, gençlere “Halkvekili seçilseydiniz ne yapardınız?” diye sorduk. Zira inanıyoruz ki bugünün gençleri de aynı potansiyeli taşıyor. Yunus ’un da dediği gibi: “Her dem yine doğarız, bizden kim bıkası.”

DERİ KAFESİ / YUNUS EMRE TOZAL

21 Yaşında Çanakkale Şehidinin Son Sözü: Allahaısmarladık…

Biz o gün Çanakkale ’ye İstanbul ’u kurtarmaya gittik, karşımıza çıkan İngilizlerle, Fransızlarla ve bu iki devletin kolonileriyle İstanbul için çarpıştık. Bu surattan Çanakkale, İstanbul ’u kurtarma, İstanbul ’u yine fethetme savaşıdır.

SEYYAH / ADEM ÖZKÖSE

Afganistan ’a Yolculuk: 24 Mevlevi ’den Bildiğim Sükût Dili

Odada baş başa kaldığımızda Mevlevi sanki sükût dilini kullanıyordu. Bir noktaya bakıp uzun uzun tefekkür ediyor, bulunduğumuz odaya insanı sıkmayan hoş bir suskunluk hâkim oluyordu.

MANEVÎ ŞAHSİYETİN İNŞASI / ADEM ERGÜL

İdrâk ve Şuur Hastalığı

“Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niye söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük gazap gerektiren bir iştir.” Saf Sûresi, 2-3

YARIM DERVİŞ / SİNAN ÖZGENÇ

Bugün Allah İçin Hangi “Caps”i Paylaştın?

Ellerine tek butonla on binlere ulaşma ihtimali geçiren kifayetsiz tebliğciler, daha kendilerinin kavramadığı dini, bir de başkalarına anlatmaya çalışıyorlar palavra yanlış. İslam ’a olan katkıları beyin operasyonuna girmiş kasaptan ziyade değilken bugün Allah için filanca “caps”i paylaştım diye hepimizden rahat uyuyorlar geceleri…

KELEBEK ABUHAVAYI / HALİT YASİR ÖZOĞUL

Yolu Bulmanın Yolu

Bir yolunu bulur insan. Öyle ya da böyle; bir gönle girmenin, bir hayra ulaşmanın, kutlu bir amele kavuşmanın, kaldı ki rızkı bile temin etmenin…

PORTRE / YUSUF PAKCAN

Hocaların Öğretmeni ORHAN OKAY

Hayatın kısa, sanatın uzun olduğuna inanırdı. Edebiyat da bir sanat olduğu için hayatını bu sanata adadı desek herhalde abartmış olmayız. Ilımlılık en çok O ’na yakışırdı. Zerafet timsaliydi.

GÖNÜL DERGÂHINDAN HİKMETLER / OSMAN NURİ TOPBAŞ

Her devrin gençliği, aldığı terbiye istikâmetinde enerjisini harcayacak bir hayat stilini seçim eder. Gençliğin hayat stili ise o halkın istikbâlini gösteren bir aynadır. Şayet bir ulusta gençler eforlarını hayra, mâneviyat ve fazîlet yolunda hizmet ve gayrete sarf ediyorsa, o halk istikbâl vaad ediyor demektir.

CAN DAMLALARI / ALİCAN TATLI

-Çatlak Testinin Hoşluğu

-Tasavvuf Bize Ne Söylüyor?

-Dayanışma ve Refah Toplumu

DURLANMIŞ KELİMELER / SELİM TİRYAKİOL

-Görünenden Görünmeyene

-Üzerine Yemin Edilen

-İzi Sürmek

-Çekilen

KLİNİK PSİKOLOG / MEHMET DİNÇ

Odadaki Fil

İçinden çıkamadığımız mevzular olursa hem fikri olarak hem de fiili olarak daha tecrübeli büyüklerimizden, arkadaşlarımızdan destek isteyelim. Ancak bilelim ki kendimiz çaba vermeden, yorulmadan, uğraşmadan yalnızca başkalarının yardımından medet umarak o fili o odadan çıkartamayız.

SÖYLENMELER / AYŞEGÜL GENÇ

Kırlangıç Uşağı

“İnsan âmâ geçer hayatın yollarından…” Cannetti

BKZ:BAŞKAN / SAMİ YAYLALI

– Sınıf Başkanı

– Kavramadın Başkan, Anlatacağım Baştan

– Cumhurbaşkanı

– Başkanlık Sistemi

– Meclis Başkanı

– Başkanın Adamları

– Belediye Başkanı

– Başkan

– Genelkurmay Başkanı

OKURSANIZ / YUSUF PAKCAN

-Türkiye Kitap Okumuyor mu?

-Okumadığım Kitaplar

-Ne Okusam?

-Sahafları Hoşlanırız

-Yeni Çıkanlar -Notlar…

İŞARET / AYŞE YAZICILAR

Temel Gaye Vekil Değil Ehil Olmaktır

18 yaş, vasıta kullanma ehliyeti ve kendi ismine telefon hattı almaktan çok daha aşırısıdır. Gençlerin çocuksu düşüncelerden kurtularak evvel duygu, düşünce ve tavırlarını -başka bir deyişle kendilerini- yönet etme istemini göstermeleri, sonra ülke idaresinde söz sahibi olmaları için uygun bir yaştır. Mevzunun özü ise yaş kaç olursa olsun temel gaye vekil değil ehil olmak, himmeti âlî yakalamaktır!

BAGAMOYO / HAŞİM AKIN

Çağdaş Bilal ’in Düğünü

Ölsem, benim ne kadar mutlu olduğumu anlar mıydınız? Şayet Allah bana bir kerelik bir yetki vermiş olsaydı, bunu sizin için kullanırdım ve sizin asla ihtiyarlığı ve eforsuzluğu görmeden ebedi olmanızı sağlardım… ________________________________________

KELİMELER / RABİA GÜLCAN KARDAŞ

Ecel Kuşu

Ecel, bir kuş olup konar penceremize. Ecel kuşunu neşelenerek karşılayan, ruhu özlediği yerlere kanat çırpanlardan, bir elinde iman bir elinde bağışlanma ümidi, itimadı teslim edenlerden olup, kendi kitabını surat akıyla okuyabilenlerden olma niyazı gönlümüzde.

B-ALAKANIZA / HOŞLANILAY KÖSEBALABAN

Fotoğrafçı Titizliğiyle Bakmak

“İhtişam bakışında olmalı, baktığın şeyde değil.” / Andre Gide

MİKRO ALEMDEN MAKRO ALEME / MUAZ ERDEM

Gökbilimin Medyamızla Sınavı!

Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, işi ehline verme hususunun ehemmiyetine binaen “İş, ehil olmayana verildi mi kıyâmeti bekle!” buyuruyor.

SPOR / BÜLENT ŞİRİN

Futbolu Ne Kadar Biliyoruz?

Bir televizyon kanalından bir görevli, kamera ve mikrofonla caddeye çıksa ve gelişigüzel “Futbolla yakından ilgileniyor musunuz?” diye bir sual yöneltse; “evet” cevabını müteakip çok basit bir kaideyi bilip bilmediğini sorsa, misalin “Golün nizami olması için topun ne kadarının çizgiyi geçmesi gerekir?” dese… İddia ediyorum, yanlış yanıt verenlerin sayısı hepimizi hayretler içinde bırakacaktır.

GEZİ-YORUM / HANDE BERRA

Yün Çoraplar

Evliya Çelebi ”Bir sincap İstanbul ’dan çıksa Erzurum ’a kadar ayağı yere dokunmadan gider” dese de artık ağaçlar daha öncekisi gibi sık değil. Karla kaplı ormanlık yollardan geçen tek taşıttı bizimki ve şayet bu diyarda sincap kaldıysa bir kovuğa saklanmıştı.

HAYROLA / MEHMET EMİN OKUR

-On Temele On Satır-4:

Bâz-Geşt Allah ’a Dönmek

-Kuyudaki Köpek Kurtuldu Mısırı Başımıza…

-Ali ile Babası

SORDUK BİLDİK / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

GENÇ ’in 115 Sayısı Nette!

İçerik Harika, Gayeler Halis… Münir Arıkan

Ümmetin Bekası Sünnet İledir Bedri Gencer

GÖNÜLLÜ HABERLER

-Mersin Kış Kampı Unutulmazdı! Talha Kartal

– Türkiye ’nin En “GENÇ” Derneğinin Yüksek İstişare Heyeti Toplandı İbrahim Burak Bilgin

– Sakarya ’daki Gönüllülere Duyurulur! Süleyman Çınar

– Üniversite Temsilcileri İstanbul ’da Buluşuyor Mücahit Mavi

– Van Soğuk, Gönüller Sıcak! Hilal Keleş

– Konya ’da Kaçırılmaması Gereken Buluşmalar Zehra Kutlu

– Trabzon ’da Yeni Yarıyıl Yeni Heyecan Yasemin Özbey

– İstanbul ’da Kaldığı Yerden Devam Büşra Nur Turan

– Malatya Hazır Ayşe Betül Bakır

BİLİŞİM-NET / MUHAMMED MURAT TUTAR

İletişim ve Teknolojide Son Tertip Etmeler Bunları Biliyor musunuz?

Ayın Sitesi: stalkscan.com

RESİM / HALİL İBRAHİM KURUCAN

Bu Kış Bitmeden

Sert geçen bir kışın sonuna geldik sayılır. Ancak bir çok bölgede Mart ayının da oldukça soğuk ve kar yağışlı olduğunu göz önüne aldığımızda, hâlâ çok hoş bir kış resmi sürükleme bahtımız devam ediyor demektir. Ayrıca kış deyince yalnızca kar yağışı usunuza gelmesin. Çok üşümüş bir çocuğun ağzından çıkan duman, soğuktan bir bcerahate sokulmuş hayvanlar, dışarıda gıda bulamamış kuşların konutlarının pencere kenarına gelip sırçadan içeri bakmaları da hep kışın hoş karelerinden yansımalar olarak görmek gerekli.

YAZI ATÖLYESİ / METİN KARABAŞOĞLU

Usta yazar Metin Karabaşoğlu, yazar adaylarının yolladığı yazıları açıklıyor. Birbirinden hoş, taze hikâyeler Karabaşoğlu ’nun elinden geçme; nasihatini alma imkânı buluyor! _______________________________________

MÜKÂFATLI TEST / AYŞE YAZICILAR

10 Sualde “Fatma Aliye”

23 Mart ’a kadar tüm suallere doğru yanıt veren 1 bireye, Cahit Zarifoğlu ’nun 13 kitabını hediye ediyoruz.

[email protected]

Geçen Sayının Talihlisi: Furkan Demir

ARALIK AYI RÖPORTAJLARI

Aralık ayı ziyaretlerimiz ise şöyle:

Mehmed Niyazi Özdemir: Çanakkale Kuğunun Son Şarkısıdır Konuşan: Yusuf Pakcan

Bilal Yorulmaz: Sinema Parayla Değil Sanatla Olur Konuşan: Abdullah Güner

Orhan Durgut: Duam Kabul Edildi Mekke ’de Resim Sürüklüyorum Konuşan: Abdullah Güner

Ümit Sönmez: Yeni Nesil Medyacılar Adaletderi Yana Olsunlar Konuşan: Salih Yüztgenç

Mustafa Yazgan: Necip Fazıl ’ı Taklit Etmeyin, Sabredin! Konuşan: Ömer Faruk Özbil

Naci Özsoy: Kendini Bulmak İsteyenlere ”Kırkdokuz Soluk” Konuşan: Salih Yüztgenç

Adaletli & Kamil Imtiaz: Müslüman Süper Kahraman: BURAAQ! Konuşan: Hatice Sarı Tan

Nisan ayında tekerrür görüşmek ümidiyle, muhabbetle kalınız…

Ayrıntılı Balaka: www.gencdergisi.com

İslama Doğru

Yorum yapın