10 Ciltlik Türkçe Sözlük

TİKA’nın prestij eserlerinden 314 bin kelime içerikli 10 ciltlik lügat, Amerika Birleşik Devletleri Kurultayı ile Harvard ve Sorbonne gibi bir hayli üniversitenin kütüphanelerine gönderilecek.

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının TİKA prestij eserlerinden 314 bin kelime içerikli 10 ciltlik Büyük Türkçe Lügat, dünyanın farklı bölgelerindeki üniversitelerin Türkoloji kürsülerine dağıtılacak. Bu biçimde, hem Türkçe’nin ne kadar zengin bir dil olduğunun gösterilmesi hem de Türkçe eğitiminin yaygınlaştırılarak teşvik edilmesi hedefleniyor. Lügat, ayrıca Amerika Birleşik Devletlerindeki Kurultay Kütüphanesine, Harvard ve Sorbonne gibi dünyanın en prestijli üniversite kütüphanelerine gönderilecek.

Lügat, TİKA’nın faaliyet gösterdiği ülkelerdeki kütüphanelere ve Türkçe mevzusunda araştırma yapan akademisyenlere de eriştirilecek. Büyük Türkçe Lügatin, kütüphaneler, üniversitelerin Türkoloji kısımları, Türkçe dil eğitim merkezleri ve akademisyenler için ehemmiyetli bir kaynak olması hedefleniyor.

Lügatin, 2007’de çıkan ilk baskısında daha önceki Türkçe, daha önceki Anadolu Türkçesi, Osmanlı Türkçesi, ağızlar, günümüz Türkçesi’nden 246 bin kelime yer alırken, genişletilmiş baskısına ilave edilen sözcüklerle beraber sayı 314 bini buldu. Lügatte, sözcüklerin köken etimoloji bilgilerine de yer veriliyor.

KAYNAK ESER

TİKA Başkanı Serdar Çam, ülkelerin kalkınmasındaki en ehemmiyetli faktörlerden birinin de kültürel kalkınma olduğuna dikkat toplayarak, Türk irfan ve kültür dünyasının zenginliğini yansıtan, ülkelerle ortak tarihi bağları ifade eden kaynak eserler yayınlamaya çalıştıklarını söyledi.

Faaliyet gösterdikleri hemen hemen her ülkede ortak inanç ve tarih birlikteliğinin izlerine tesadüftüklerini dile getiren Çam, “Bu izler, o ülkelerin insanlarını da Türkiye’ye yanaştırıyor. Bugün dünyanın her ülkesinden gençler, Türkçe bilmek için gayret ediyor, Türkiye bursları ve eşi yollarla Türkiye’ye geliyor. Türkçe’nin tüm dünyada bilinmesini, yaygınlaşmasını teşvik ediyoruz.” diye konuştu.

KELİME SAYISI 70 BİN ARTTI

Sözlüğü hazırlayan Yaşar Çağbayır da uzun senelerin çalışması neticeyi lügatin ilk baskısının 2007’de 5 cilt olarak yayınlandığına işaret ederek, TİKA’nın yayınladığı son genişletilmiş baskıda ise kelime rakamının 70 bin çoğalarak 314 bine eriştiğini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın