‘1. İstanbul Arapça Kitap Fuarı’ Başladı

“1. İstanbul Arapça Kitap Fuarı” İstanbul’da açıldı.

İstanbul Fuar Merkezi’nde hakikatleştirilen fuarın açılış merasiminde konuşan İstanbul Vali Takviyecisi Hasan Öztürk, Müslümanları, İslam kardeşliği çerçevesinde bir araya getirmesi açısından, bu tip organizasyonların çok kıymetli olduğunu söyledi.

Gulf Turk Media Genel Müdürü ve fuarın organizatörü Mustafa El Habbab, darbe teşebbüsü sebebiyle açılışı ertelenen fuarın, Arap yayınları noktasında büyüklük açısından bir ilki teşkil ettiğini söyledi. Fuarın fikir, tarih ve kültürel buluşma noktası olduğuna dikkati sürükleyen Habbab, fuar süresince yapılacak sohbetlerde, 30’u aşkın Arap aydının okurlarla buluşacağını dile getirdi.

Fuara katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, yazar ve akademisyen Yasin Aktay ise kitap okumanın ehemmiyetine değinerek, “Türkiye dünyanın en zengini olmamasına karşın en fazla insanı takviyelerde bulunan bir ülke. Kültür sanat anlamında da öyle. İstanbul tarih süresince İslam dünyasının kültür başşehri olarak kabul edilirdi. Şimdi yine bu rolü üstleniyor olması beni mutlu etti.” ifadesini kullandı.

Fuar süresince, muhtelif müesseselerin kalemtıraşı stantlarda, Türkiye ve İstanbul’u tanıtacak kültür faalliklerinin yanı gizeme cümbüş faaliyetlerinin de yapıldığı çocuklara özel bir bölüm olacak.

İmza günleri, hat, ebru gibi el sanatları sergilerinin de yer alacağı ve 15 değişik Arap ülkesinden 200’ü aşkın yayınevinin katılacağı fuar, 31 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İslama Doğru

Yorum yapın